طراحی باغ ویلا

برای آن که بتوان طراحی باغ ویلا را مطابق با متدهای روز پیش برده و به همان اندازه تاثیرگذاری از فاکتورهای مدرن را بر آن تحصیل کرد، لازم است که پیش از هر چیزی شناخت درستی نسبت به المان های طراحی باغ و باغچه سازی در چنین محوطه هایی داشت. از این روی سپردن پروژه های طراحی باغ ویلا به افراد و تیم های متخصص که دارای سابقه کاری درخشان و کارنامه قابل ارائه در این حوزه باشند، موضوعیت به مراتب بیشتری خواهد داشت.

در ادامه بر آن هستیم تا به این موضوع از نگاهی نزدیک تر پرداخته و برای طراحی باغ ویلا، مولفه های تاثیرگذار و چهارچوب های استاندارد و از پیش تعریف شده را دنبال کنیم.

متدهای روز طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا می تواند از یک فضای کوچک و محدود تا یک باغ واقعی و بزرگ تعریف شده باشد و بدیهی است که بودجه بندی، زمان طراحی و اجرا و سایر موارد با توجه به این تعریف ابعاد، کاملا متفاوت خواهند بود. اما موضوع ثابت در طراحی باغ ویلا، ایجاد فضایی شاد و طرب آور است که بتوان در آن روح طبیعت را بازشناخته و زندگی پیوند خورده به فضای سبز را تجربه کرد.

برای آن که بتوانید یک تصور کلی از فرآیندی که در طراحی باغ ویلا پیش رفته و باید پیاده سازی شود، در ذهن داشته باشید؛ این گام های زیر را در ادامه با ما طی کنید:

1. ایجاد نقشه اولیه از باغ ویلا

لازم است که پیش از هر اقدامی یک نقشه اولیه از باغ ویلا ایجاد شده و به تناسب آن بخش بندی درستی برای تعبیه تجهیزات گوناگون، گرفته از تجهیزات گیاهی تا المان های مصنوعی چون آلاچیق، زمین بازی، آتشکده، لمکده و غیره برقرار گردد. بدون داشتن یک نقشه اولیه، دستیابی به چنین چیزی میسر نخواهد بود و آشفتگی در طراحی فضای سبز و اضافه کردن دیگر تجهیزات، در نهایت موجب هدررفت فضا و از دست دادن بخش بزرگی از پتانسیل های آن می گردد.

به این سبب توصیه می شود که پیش از هر گونه اقدامی، ابتدا یک نقشه بصری کامل از محوطه باغ ویلا در اختیار داشته و روی کاغذ هر آن چیزی که تصمیم به پیاده سازی آن در مراحل بعدی دارید، را بیاورید.

2. استفاده از بهترین بافت گیاهی

دقت داشته باشید که هیچ گونه صرفه جویی در ایجاد بافت و پوشش گیاهی در ایجاد باغ ویلا، عاقلانه نیست. هر آن قدر که بخواهید در این حوزه صرفه جویی کرده و با انتخاب گل و گیاهان و بذرهای ارزان قیمت، موضوع پوشش گیاهی باغ را به خاتمه برسانید، در نهایت به زودی نیاز به پرداخت هزینه های بیشتر برای ترمیم باغ و تغییرات گیاهی در آن پیدا خواهید کرد. از این روی انتخاب بذرهای ضعیف یا عدم کوددهی و رسیدگی درست به خاک باغ و باغچه های آن، تنها باعث خواهد شد که عمر باغی که ایجاد می کنید کوتاه بوده و پس از آن مجبور به هزینه کردهای بیشتر بابت احیای باغ شوید. با این حساب عاقلانه ترین تصمیم برای طراحی باغ ویلا و ایجاد آن، استفاده از بهترین بذر و نشای گیاهی بوده و باید بهترین گیاهان، نهال ها و بذرها را برای ایجاد بستر گیاهی باغ انتخاب کرده باشید.

به جز این لازم است که حتما کاشت نیز به شکل کاملا حرفه ای انجام شده و به هیچ وجه قصوری در زمینه تقویت خاک و کاشت حرفه ای گیاهان نداشته باشید.

3. از تجهیزات رفاهی غافل نشوید

موضوع مهم بعدی که می تواند بسیار در نتیجه تاثیرگذار باشد، استفاده از تجهیزات رفاهی است. این تجهیزات رفاهی را می توان در مدل های زیر جای داد:

آتشدان: آتشدان علاوه بر آن که زیبایی خاصی دارد، شما می توانید با چیدمان صندلی های زیبا اطراف آن، فضایی رویایی و خاص به وجود بیاورید که غروب های زیبایی را برای اعضای خانواده رقم بزند.

لمکده: لمکده بهترین بخش باغ برای استراحت کردن و دورهمی ها خواهد شد و حتی اگر فضای باغ ویلا اجازه ی آن را بدهد، می توانید از چندین جزیره لمکده در آن استفاده کرده و به این شکل در موقعیت های مختلف، چنین استراحتگاهی را به وجود بیاورید.

آلاچیق: ایجاد آلاچیق همیشه در طراحی باغ ویلا و هر گونه فضای سبز، جایگاهی عالی داشته و حتی در پارک های عمومی شهری نیز با استفبال خوبی در این خصوص روبرو هستیم. حال این آلاچیق می تواند به هر شکلی چوبی یا فلزی بوده و در تناسب با سبک و سیاقی که باغ ویلا را دکور کرده اید، ساخته شود. همین طور شما می توانید از یک یا دو و بیشتر آلاچیق در فضای باغ استفاده کنید.

زمین بازی: زمین بازی نیز برای کودکان ایده ای عالی خواهد بود و می توانید با اضافه کردن آن به باغ، فضایی شاد و فرح بخش برای آن ها به وجود بیاورید.

نیمکت چینی: به همین ترتیب در جای جای باغ ویلا از نیمکت های چوبی یا سنگی استفاده کرده و فضای نشستن در مسیرهای مختلف رفت و آمد را ایجاد کنید.

کلام آخر

شما چه ایده هایی برای طراحی باغ ویلا دارید و در صورتی که بخواهید باغ و باغچه ی ویلای شخصی خود را دکور کنید، چطور به آن رنگ و لعاب می بخشید؟ نظرات و ایده های خود را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید. همین طور توصیه می کنیم که این مطلب را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.