طراحی ویلا دوبلکس پرطرفدارترین سبک ویلاسازی

یکی از بهترین الگوهای طراحی و ساخت ویلا را باید طراحی ویلا دوبلکس بدانیم که مورد توجه بیشتر افراد قرار دارد و با توجه به شکل کاربری و مزایای آن، این مدل ساخت ویلا مورد اهمیت زیادی قرار گرفته است. اما لازم است که پیش از طراحی ویلا دوبلکس، موراد مهم در ارتباط با آن و الزامات اولیه را به خوبی شناسایی کرده و در خصوص آن ها، ملاحظات لازم را پیاده سازی کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

طراحی ویلا دوبلکس کوچک

برای آن که بتوان به بهترین شکل طراحی ویلا دوبلکس کوچک را انجام داد، لازم است که محوطه سایز های داخلی ویلا با بهترین بهره برداری از فضا صورت بگیرد. مهندسی سازی ویلاهایی که مساحت کمی دارند، به عنوان نخستین ابزار برای استفاده حداکثری از فضا مد نظر قرار داشته و باید پس از بررسی صحیح، جایگذاری اتاق ها و بخش های مختلف ویلا به صورتی انجام بپذیرد که هیچ گونه فضای پرتی وجود نداشته باشد.

ساخت ویلا دوبلکس

هزینه ساخت ویلا دوبلکس

هزینه ساخت ویلا دوبلکس با توجه به عوامل مختلفی تعیین شده و در صورتی که بخواهید بهترین بهره برداری از ساخت یک ویلای دوبلکس را داشته باشید، لازم است که حتما در خصوص هزینه ها برنامه ریزی درستی داشته باشید.
هزینه ساخت ویلای دوبلکس به طور پیش فرض نسبت به هزینه ساخت ویلاهای معمولی و فلت بیشتر خواهد بود و این چیزی است که می توانید با بهینه سازی فضا، تا حدودی آن را مدیریت کرده به حداقل برسانید.
با این همه می توان هزینه ساخت ویلا دوبلکس را تابع موارد زیر دانست:
• متراژ ویلا
• متریال به کار رفته در ساخت آن
• تعداد اتاق ها و سرویس ها
• دکوراسیون بیرونی و داخلی
• و …

نکات مهم در خصوص طراحی ویلا دوبلکس

معمولا برای طراحی ویلا دوبلکس باید به سراغ زمین هایی بروید که دارای مساحت قابل ملاحظه ای باشند و کمتر شاهد ساخت ویلاهای دوبلکس در مساحت های کوچک هستیم. محوطه سازی ویلا می تواند در این زمینه از بهترین گزینه ها بوده و ضمن ساخت یک ویلای دوبلکس و مرفه، بتوانید از فضای سرسبز ویلایی اطراف آن نیز لذت ببرید.

زمانی که تصمیم به ساخت یک ویلای دوبلکس می گیرید، لازم است که پیش از هر چیزی جهت گیری ساختمان و بخش شمالی و جنوبی آن را در نظر گرفته باشید. ورود نور از بخش شمالی ساختمان و عمارت ویلا حائز اهمیت است و با در نظر گرفتن و رعایت این موضوع، می توانید جلوه ای عالی از نمای ویلا و همین طور کاربری آن به وجود بیاورید. ورود نور در هر دو طبقه ویلا مورد اهمیت قرار داشته و هر آن قدر که بتوانید از بخش شمالی ساختمان، نور بیشتری را دریافت کنید؛ موفقیت بیشتری در طراحی اولیه آن به دست آورده اید.

به این ترتیب با طلوع خورشید و در تمام طول روز، نور آن را در اختیار خواهید داشت و هنگام غروب نیز به همان نسبت می توانید از داخل عمارت ویلا به تماشای آن بنشینید.

به یاد داشته باشید که شکل دریافت نور در ویلاها، حال این که ویلاهایی معمولی یا دوبلکس باشند، متفاوت از چیزی است که در طراحی نورپردازی طبیعی آپارتمان ها می بینیم.

تناسب ارتفاع طبقات در طراحی ویلا دوبلکس

برای طراحی اصولی ویلا دوبلکس، لازم است که اندازه ارتفاع سقف ها در هر دو طبقه به شکلی استاندارد و متناسب در نظر گرفته شود. دقت داشته باشید که به هیچ وجه محدودیت در ارتفاع سقف ها، پذیرفتنی نیست و باید در هر دو طبقه، استانداردی برای ارتفاع سقف در نظر گرفته شود. در صورتی که مایل به ایجاد طبقات با ارتفاع سقف های متفاوت باشید، اصول می گوید که ارتفاع سقف طبقه دوم ویلا بیشتر بوده و طبقه اول از ارتفاع معمولی و استاندارد بهره مند باشد.

تخصیص فضا در طراحی ویلا دوبلکس

برای طراحی ویلا دوبلکس باید به تخصیص فضا نیز به شکلی متفاوت اهمیت بدهید. معمولا به جای ایجاد یک سالن بزرگ در این ویلاها، چندین سالن مجزا طراحی می شود تا در هر دو طبقه سالن داشته باشیم. بهتر است آشپزخانه در جایی قرار بگیرد که از بخش های مختلف ویلا به آن دسترسی خوبی وجود داشته باشد.

همین طور تصمیم گیری می شود که اتاق خواب ها در طبقه اول بوده یا در طبقه دوم ویلا قرار گرفته باشند. معمولا جای گیری اتاق خواب ها در طبقه دوم ویلای دوبلکس، مناسب هستند و به طور جداگانه از یکدیگر (با فاصله منطقی) قرار می گیرند.

نکته: در صورتی که بتوانید در بخش هایی از طراحی ویلا از دیوارهای شیشه ای یا پنجره های قدی استفاده کنید، این از هر دو جهت دارای مزایایی خواهد بود. هم در دریافت نور، امتیاز زیادی به دست خواهید آورد و هم این که می توانید از مناظر زیبایی طبیعی مقابل ویلا لذت برده و به نوعی منظره طبیعی را به دست بیاورید. این موضوع به ویژه از طبقه دوم ویلای دوبلکس، فوق العاده خواهد بود و جلوه ای بی نظیر خواهد داشت.

موقعیت قرارگیری پله ها در طراحی ویلا دوبلکس

موضوع مهم بعدی در خصوص طراحی این ویلاها، محل و موقعیت قرارگیری پله ها می باشد. طراح ویلا باید موقعیت قرارگیری پله ها را طوری انتخاب کرده باشد که از مرکزی ترین بخش طبقه اول به مرکزی ترین بخش طبقه دوم برسد. به این شکل رفت و آمد استاندارد سازی شده و به شکلی ایده آل قرار می گیرد.

طراحی ویلا دوبلکس کلاسیک

در طراحی ویلا دوبلکس کلاسیک استفاده از مولفه هایی که فضای ویلا را کلاسیک و به همان سبک و سیاق خاص و سنگین انجام دهند، مورد نیاز خواهد بود. ردیف پله ها باید حالتی دوران داشته و به کار بردن رنگ های تیره و مات می تواند به کلاسیک جلوه کردن فضا، کمک زیادی کند. همین طور مرتفع در نظر گرفتن سقف های دو نیم طبقه در طراحی ویلا دوبلکس کلاسیک، در نتیجه کار فوق العاده موثر خواهد بود.

کلام آخر

در بالا به برخی از مهم ترین مسائل در خصوص طراحی این سبک ویلاها پرداختیم که هر یک در نوع خود می توانند در سرانجام و نتیجه کار، موثر باشند. شما چه نکات و اصول دیگری را در طراحی ویلا دوبلکس موثر می دانید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟

5/5 - (47 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.