طراحی و ساخت ویلا

طراحی و ساخت ویلا در شمار پروژه های بسیار پیچیده ای قرار دارد که نیازمند مهارت و دقت کامل در جزئیات است. چیزی که در طراحی ویلا به آن نیاز داریم، لوکس بودن و کاملا خاص به نظر رسیدن است. استحکام بنا و مقاومت کامل آن در برابر باد، طوفان، زلزله و … نیز از اصول بنیادی و استانداردسازی هایی هستند که باید حتما در طراحی ویلا مورد توجه قرار بگیرند.

به جز این ها سلیقه مشتری ساخت ویلا و همین طور میزان بودجه ای که در اختیار دارد، تعیین کننده خواهند بود. لازم است که طراحی و ساخت ویلا با اصول علمی معماری در تطابق بوده و نقشه کشی اولیه آن و همین طور تمامی مراحل ساخت، بر اساس این اصول پیش رود.

در ادامه برای درک بیشتر آن چه در این فرآیند می گذرد، با ما همراه باشید.

اصول اولیه طراحی و ساخت ویلا

در نظر گرفتن میزان بودجه

یکی از نخستین مواردی که در طراحی و ساخت ویلا باید مد نظر قرار بگیرد، در نظر گرفتن میزان بودجه مشتری خواهد بود. عدم توجه به میزان بودجه ای که برای ساخت ویلا در نظر گرفته شده است، تمام معادلات را برهم زده و حتی این امکان وجود خواهد داشت که کار نیمه کاره مانده و امکان تکمیل آن در مدت زمان مشخص شده وجود نداشته باشد. با این حساب با در نظر گرفتن و لحاظ کردن میزان بودجه موجود، می توان تمامی فرآیند از نقطه صفر تا نقطه 100 و پایانی را مطابق با آن برنامه ریزی کرد. خرید مصالح، خرید تجهیزات داخلی و خارجی و به طور کلی دستمزدها و … همگی متناسب با این بودجه انتخاب و برنامه ریزی شده و در همان ساختار و الگو قرار می گیرند.

اعمال سلیقه مشتری در طراحی و ساخت ویلا

گام بعدی که باید مورد توجه قرار بگیرد، اعمال سلیقه مشتری در طراحی ویلا خواهد بود. لازم است که جنبه های زیبایی شناسی که مورد نظر مشتری ساخت ویلا قرار دارد، مد نظر قرار گرفته و طراحی نقشه اولیه، مطابق با آن پیش برود. در غیر این صورت هر آن قدر هم که در نهایت طراحی ویلا شیک و مدرن و زیبا به نظر برسد، این امکان وجود دارد که با خواست و سلیقه مشتری در تضاد بوده و نظر وی را جلب نکند. از این جهت در طراحی ویلا، باید پیش از هر چیزی سلیقه مشتری و خواست های وی را دریافت کرده و آن ها را تا حد امکان با استانداردها تطبیق داد.

ممکن است مشتری شما تمایل به طراحی ویلای مدرن یا طراحی ویلای مینیمال و طراحی ویلای کلاسیک و … داشته باشد. در یک طراحی ویلای مینیمال، فاکتورهایی نظیر جزئیات ساده، فضاهای دلباز، نور زیاد و … مد نظر قرار می گیرند. به همین ترتیب در طراحی ویلای کلاسیک، تمرکز بر تقارن، به کار بردن نظم هندسی و همین طور تناسبات در کنار آن است.

نقشه کشی ابتدایی ویلا

پس از این مرحله، وارد فاز نقشه کشی ابتدایی ساختمان ویلا و همین طور ایجاد نقشه محوطه آن خواهیم شد. این نقشه باید کاملا استاندارد و علمی تهیه شده و کلیه فضاها و تاسیسات را در بر بگیرد. به یاد داشته باشید که پس از این مرحله، همه چیز مطابق نقشه ویلا پیش خواهد رفت و تمام جزئیات از روی آن برداشته خواهند شد.

پلان ویلا چیزی است که به تمام مراحل اجرایی رسمیت بخشیده و باید گام به گام ساخت را در کلیات و جزئیات از پیش تعیین کرده باشد.

نکته: در طراحی پلان ویلا، لازم است که به طور کاملا جدی به موضوع برون گرایی پرداخته شود. به یاد داشته باشید که ماهیت ویلاسازی با برون گرایی پیوند خورده و معمولا به هیچ روی مایل نیستیم که ویلاها بسته و رو به دیوار یا پنجره های کوچک و کم نور ساخته شوند. چیزی که در ویلاها می خواهیم ارتباط کامل با محیط بیرونی و به دست آوردن مناظری از فضاهای طبیعی حال این که دریا یا جنگل باشند، خواهد بود.

از این روی پیش از طراحی پلان ویلا، لازم است که محوطه اطراف آن به خوبی مد نظر قرار گرفته و نگاه دقیقی به مناظر موجود، ساختمان ها و ویلاهای کناری و … داشته باشیم. به این ترتیب می توان جهت گیری فضاهای باز ویلا را به درستی انجام داده و طراحی ویلا را با تسلط به محیط های اطراف پیش برد.

طراحی و ساخت ویلا

در طراحی و ساخت ویلا باید تصمیم بگیرید که این سازه قرار است فولادی یا بتنی باشد. این موضوع به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی نیز بستگی مستقیم خواهد داشت. برخی اوقات شرایط آب و هوایی محدودیت هایی را برای محوطه سازی ویلا و مصالح به کار رفته در آن ایجاد می کنند. همین طور انتخاب پیش آمدگی های کنسول ها، قطر ستون ها، محل و موقعیت قرار گرفتن ستون ها و دیگر موارد، باید از پیش تعیین شده باشند.

صرفه جویی در انرژی در طراحی و ساخت ویلا

چیزی که در طراحی و ساخت ویلاهای امروزی باید به آن به طور ویژه پرداخته شود، توجه به صرفه جویی موثر در انرژی است. به طور طبیعی می توان محل های ورود نور به ساختمان و بنای ویلا را به شکلی تعیین کرد که کمترین میزان انرژی برق به شکل روشنایی در شبانه روز مصرف شده و بیشترین بهره وری از نور طبیعی خورشید را داشته باشیم. همین طور به لحاظ سرمایشی و گرمایشی نیز می توان بنای ویلا و تاسیسات، پنجره ها و … را به شکلی طراحی و ساخت که کمترین اتلاف انرژی اتفاق افتاده و بیشترین کمک به تامین انرژی لازم به صورت طبیعی صورت بگیرد.

کلام پایانی

به یاد داشته باشید که با طراحی و ساخت ویلا به جای خرید ویلای از پیش ساخته، می توانید تمام آن چیزی را که در رویای خود به عنوان یک ویلای باشکوه و آرامش بخش دارید، پیاده سازی کرده و به شکلی خانه رویایی خود را در جایی در قلب طبیعت بنا کنید. به علاوه اطمینان از کیفیت ساخت ساختمان ویلا نیز به این شکل محقق شده و مشکلاتی که در خصوص خرید ویلاها و به طور کلی بناهای از پیش ساخته وجود دارند، احساس نخواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.
ارتباط با ما از واتس آپ