محوطه سازی باغ با اصول تخصصی محوطه

اگر چه شاید در ظاهر به نظر برسد که ایجاد یک باغ فارغ از مرزبندی بوده و قاعده و قانون خاصی در بخش های مختلف آن جاری نباشد، اما محوطه سازی باغ یکی از اصل های بسیار مهم در ایجاد هر باغ کوچک تا بزرگ بوده و بدون در نظر گرفتن آن، کار به شکل اصولی پیش نخواهد رفت. به واقع همان طور که در خصوص پارک ها و زمین های زراعی، اصل محوطه سازی را در دستور کار قرار می دهیم، در خصوص یک باغ نیز کاملا چنین چیزی را خواهیم داشت.

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره جدیدترین محوطه سازی باغ بیشتر بدانیم.

اهمیت محوطه سازی باغ و هر آن چه درباره می دانیم

محوطه سازی باغ با فاکتورهای مختلفی همراه خواهد بود. این فاکتورها می تواند شامل نوع گل و گیاهان، آلاچیق، برکه، استخر، آبنما و … باشد. نکته اصلی در آن است که این فاکتورها را به شکلی به کار ببرید که در نهایت فضای باغ بسیار شیک و قابل توجه به نظر برسد.

یکی از اصلی ترین گام هایی که در محوطه سازی باغ باید مد نظر داشته باشید، مرزبندی بخش های مختلف باغ، به شکلی است که هر یک از بخش های آن به نوعی از کاشت گل و گیاهان اختصاص یافته باشد. در این مرزبندی شما ممکن است بخشی را به کاشت چمن و بخشی دیگر را به جایگیری شمشادها اختصاص دهید. همین طور بخشی از باغ می تواند مخصوص به گل ها و گیاهان زینتی بوده و بخشی دیگر به درختان مرتفع یا درختان میوه اختصاص یافته باشد.

مسیرچینی در محوطه سازی باغ

مسیرچینی در باغ باید به شکلی از درب ورودی آغاز شده و با دسترسی به بخش های مختلف آن پیش برود. این مسیرچینی می تواند باریک و با سنگ های نامتقارن بوده یا در یک ردیف سنگفرش شده یا سنگریزه ای و … پیش برود. دقت داشته باشید که با توجه به سبک و استایل باغ، مسیر رفت و آمد در آن انتخاب خواهد شد و اهمیت زیادی دارد که حتما این مسیر به شکلی تعیین گردد که در تناسب کامل با حال و هوا و فضای باغ باشد.

انتخاب نوع گیاهان

در محوطه سازی باغ با اصلی ترین عامل ترکیب بندی فضا یعنی، گیاهان متنوع روبرو هستیم. این گیاهان انتخابی باید با در نظر گرفتن شرایط اکولوژی محیط زیست، شرایط جغرافیایی، وضعیت خاک و … در نظر گرفته شده و برای کشت وارد چرخه طراحی فضای سبز شوند. به علاوه میزان بارندگی، حداقل و حداکثر دما، میزان رطوبت، تعداد روزهای آفتابی، تعداد روزهای ابری و … نیز قابل توجه هستند.

عکس محوطه سازی باغ

تجهیزات کاربردی

از جمله تجهیزات کاربردی در طراحی باغ می توان به آبنما، برکه، آلاچیق، استخر، باربکیو، رواق و … اشاره کرد. این تجهیزات با توجه به پتانسیل فضا و همین طور نوع کاربری باغ، انتخاب شده و در جای مناسب خود، تعبیه خواهند شد. با استفاده از تمام این تجهیزات و المان ها یا بخشی از آن ها، می توان طرح ها و الگوهای مختلفی در محوطه سازی باغ به کار برد.

بسته به فرم فضایی که در مساحت کل باغ در اختیار دارید و با در نظر گفتن چیدمان گل و گیاهان مختلف، می توان این تجهیزات را به صورت یکجا و متمرکز به کار برده یا آن ها را پراکنده تعبیه کرده و در بخش های قابل استفاده باغ، به کار برد. به هر ترتیب باید یک نمای کلی و قطعی از باغ پس از محوطه سازی در اختیار داشت که جای گیری اجزای مختلف آن در یک قاب قابل قبول و خوشایند باشد.

محوطه سازی باغ میوه

محوطه سازی باغ میوه باید در یک ساختار وابسته به نوع درختان میوه ای که در باغ کاشته شده و موجود است، انجام شود. در واقع در یک باغ میوه، استانداردهایی تا حدودی متفاوت از چیزی که در باغ های صرفا تزئینی و تفرجی داریم، وجود خواهد داشت. در این باغ ها، باید محوطه سازی با در نظر گرفتن سازگاری یا عدم سازگاری درختان میوه با یکدیگر انجام شده و نوعی تفکیک فضا را به این لحاظ داشته باشیم.

ساختار محوطه سازی باغ میوه

ساختار اصلی محوطه سازی در باغ های میوه، را پیش از هر چیزی، حصارکشی اولیه و سرتاسری به خود اختصاص می دهد. در واقع شما یک محوطه اصلی دارید که باید فضاسازی آن را به درستی انجام دهید.
پس از آن در گام بعدی، نوبت به بخش بندی مساحت موجود باغ می رسد. قطعا کاشت درختان میوه با نظمی صورت گرفته و حتی پیش از محوطه سازی، شاهد تقسیم بندی فضا هستید. در این الگو، باید مسیر تردد و رفت و آمد را لحاظ کرده و در هر بخش از فضایی که به دلیل تنوع درختان، جداسازی می شود، امکانات مخصوص به آن را در نظر بگیرید. نورپردازی مناسب، تجهیزات رفاهی و مسیرهای رفت و آمد که دسترسی به تمام نقاط باغ را فراهم سازند، از ابتدایی ترین فاکتورهایی است که باید در محوطه سازی این نوع باغ ها، به آن توجه شود.
به یاد داشته باشید که معمولا به دلیل انبوه و متراکم بودن باغ های میوه، باید بخش بندی فضا به شکلی انجام شود که آبیاری، نورپردازی، رفت و آمد و حتی گشت و گذار و تردد در بخش های مختلف باغ، به راحتی انجام شده و بهترین بهره برداری از آن حاصل گردد.

یکی از مکمل های طراحی و ایجاد باغ و محوطه سازی آن، نورپردازی محوطه باغ است که باید به شکل کاملا اصولی و مهندسی شده انجام پذیرفته و در صورتی که در این بخش از کار، کوتاهی به لحاظ طراحی و اجرا به خرج دهید، نتیجه طراحی و اجرای باغ، به آن شکلی که برای آن برنامه ریزی کرده بودید، نخواهد بود. در واقع نورپردازی محوطه باغ، هویت آن را در زمان تاریکی هوا و با از دست دادن نور طبیعی، بر عهده خواهد داشت و از آن جایی که بخش زیادی از زمان استفاده از باغ های خصوصی و ویلایی و همین طور باغ های عمومی به ساعات غروب و عصر اختصاص می یابد، باید به بحث نورپردازی به شکلی حرفه ای، پرداخته شود.

نکات مهم در نورپردازی محوطه باغ

در نورپردازی باید به نکات زیر توجه داشته باشید:
1. از تجهیزات مختلف نورپردازی استفاده کرده و تک محور عمل نکنید.
2. از رنگ های متنوع در نورپردازی باغ بهره برده و فضا را به نوعی شاخص گذاری کنید.
3. مسیر رفت و آمد را به خوبی روشن کرده و حتما سهولت رویت مسیر و تا حدودی از محوطه اطراف آن را مد نظر داشته باشید.
4. به شکلی نورپردازی را انجام دهید تا تجهیزات اضافه شده به فضای باغ، به خوبی دیده شده و امکان استفاده کردن از آن ها وجود داشته باشد. به طور مثال این در خصوص لمکده ها یا آلاچیق ها مصداق خواهد داشت.

نکات مهم در محوطه سازی باغ های 1000 متری

برای محوطه سازی باغ های 1000 متری باید به نکات و اصول خاصی توجه کرد که بدون در نظر گرفتن آن ها، ممکن است نتیجه کار تا حدودی از میزان رضایت بخشی، فاصله بگیرد. این نکات را می توان در موارد زیر جای داد:
1. هرگز طبقه بندی فضا و تخصیص های از پیش تعیین شده را از قلم نیندازید. به دلیل گسترده بودن فضای باغ، در صورتی که بخش بندی فضا به درستی صورت نگیرد، نمی توانید برنامه ریزی درستی برای آن داشته باشید.
2. به سیستم آبیاری حرفه ای متوسل شوید. با توجه به وسعت یک باغ 1000 متری و بزرگ تر از آن؛ باید حتما یک سیستم آبیاری حرفه ای و احتمالا ترکیبی از سیستم های آبیاری در باغ تعبیه گردد تا این امر به درستی صورت گرفته و نیازی به آبیاری دستی تمام فضای باغ نباشد. در نظر داشته باشید که در غیر این صورت هزینه و زمان زیادی برای آبیاری باغ نیاز خواهد بود.
3. کیفیت خاک را بررسی کرده و در صورت نیاز تقویت نمایید. با توجه به هزینه قابل توجهی که برای زیر کشت بردن فضای یک باغ 1000متری، چه به لحاظ زیبایی و چه درختان میوه، صورت می گیرد، لازم است که حتما پیش از هر اقدامی کیفیت خاک به خوبی بررسی شده و در صورتی نیاز، تقویت گردد.
4. در محوطه سازی باغ های 1000 متری، از عناصر مختلف بهره ببرید. برای متنوع ساختن فضای باغ، لازم است که از عناصر مختلف، نیمکت های چوبی یا فلزی، حصارکشی زیبا و نوستالژیک، نورپردازی و … استفاده کرده و در نهایت فضایی کاربردی و زیبا خلق کنید. این باعث خواهد شد که کاربری باغ بالا رفته و هر شکل و تعریفی در خصوص استفاده از آن، معنای جذاب تری به خود بگیرد.

محوطه سازی باغ در کرج

محوطه سازی باغ در کرج با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی برای انتخاب گل و گیاهان متناسب با آن ها، موضوعیت خواهد داشت. در حقیقت اگر بخواهید محوطه سازی و ایجاد فضای سبز در کرج، با موفقیت همراه باشد، لازم است که در خصوص باغ مورد نظر خود، شرایط آب و هوایی، جهت تابش نور خورشید و میزان آن را به درستی در نظر بگیرید. سپردن این امر به دست تیم های طراحی و محوطه سازی باغ در کرج، می تواند به انجام بهتر و خلاقانه طراحی و اجرای فضای سبز باغ در کرج و مدیریت هزینه ها منجر شود.

کلام آخر

شما چه نکات دیگری در خصوص محوطه سازی باغ می دانید که در بالا به آن ها نپرداخته باشیم. این موارد را با ما و دیگر کاربران وبلاگ را در میان بگذارید.

16 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • آواتار حامد مشیری
  حامد مشیری

  سلام دنبال یک گروه حرفه ای برای محوطه سازی باغم به سبک مدرن و لاکچری هستم می خواستم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   ما جدیدترین محوطه سازی باغ رو انجام می دیم . همکارا باهاتون تماس می گیرن

   پاسخ
 • آواتار سام احمدی
  سام احمدی

  محوطه سازی باغ شیبدار میشه انجام داد یا اینکه شما انجام میدین؟ نمونه کارهاتون دیدم خیلی دوست دارم باهاتون کار کنم

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام بله انجام میدیم . نمونه کارهامون داخل سایت هست.

   پاسخ
 • آواتار زینب زندی
  زینب زندی

  محوطه سازی باغ مدرن کار هرکسی تو ایران نیست ولی مهندس ضیافتی و همکاراشون توی این حوزه نامبر وان هستن .
  باهاشون کار کردم خواستم شمام مطمئن شین از کاراشون

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سپاسگذارم خانم مهندس از نظر لطف شما

   پاسخ
 • آواتار تینا آخوندی
  تینا آخوندی

  سلام روز بخیر هزینه محوطه سازی باغ ویلایی به چه صورت هستش ؟

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام جهت براورد دقیق هزینه ها باغتون باید از نزدیک بررسی بشه

   پاسخ
 • آواتار سپیده نظر
  سپیده نظر

  من طرح محوطه سازی باغ که مدنظرمه رو براتون می فرستم شما قیمت بدین بی زحمت

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام مشکل نداره ارسال بشه در خدمتتون هستیم

   پاسخ
 • آواتار آرش معینی
  آرش معینی

  من بهترین ایده محوطه سازی باغ رو از نمونه کاراتون گرفتم فقط می خوام هماهنگ بشیم برای جلسه مشاوره

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام ممنون از حسن انتخابتون جهت هماهنگی تماس بگیرید

   پاسخ
 • آواتار صبا غفوری
  صبا غفوری

  من می خوام که سنگ ريزه محوطه سازی باغ با کمترین هزینه برام انجام بشه امکانش هست ؟

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام بله با مناسب ترین قیمت همراه با کیفیت خوب انجام میدیم براتون

   پاسخ
 • آواتار رضا یقمایی
  رضا یقمایی

  سلام امکانش هست که ما پلان محوطه سازی باغ با خودمون باشه وگروه شما کارو برامون اجرا کنند؟

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام بله مشکل نداره . پلان رو برای ما بفرستین که از لحاظ اصولی بودن پلان محوطه سازی باغ شما مطمئن بشیم بعد از اون هماهنگی های لازم انجام میشه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.