اجرای فضای سبز در تهران

با توجه به وسعت شهر تهران و شلوغی خیابان ها و شکل ساختمان سازی در آن، اجرای فضای سبز در تهران تابع شرایط متفاوتی نسبت به سایر محیط ها است. اگر تصمیم به ایجاد یک فضای سبز در شهر تهران گرفته باشید، باید فاکتورهای تابش نور خورشید، میزان آلودگی هوا، وضعیت خاک، دمای هوا و غیره را نیز با دقت بیشتری در نظر داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی موشکافانه تر به این موضوع داشته باشیم.

به روزترین اصول طراحی و اجرای فضای سبز

مراحل اجرای فضای سبز در تهران

برای اجرای فضای سبز در تهران مراحل زیر را باید طی کنیم:

اندازه گیری مساحت

برای اندازه گیری مساحت فضای سبزی که قصد ایجاد آن در شهر تهران را دارید، باید از ابزار حرفه ای استفاده کنید. به احتمال زیاد مساحت در اختیار شما قرار نیست یک سطح کاملا صاف مستطیل یا مربع شکل باشد. اکثر فضاها دارای پرتی هایی هستند که باید در نقشه برداری لحاظ شده و حداکثر برداشت و بهره برداری از آن ها صورت بگیرد. در اندازه گیری مساحت فضای سبز، دقت کافی به خرج دهید تا نقشه ابتدایی شما، کاملا مطابق با آن از کار دربیاید.

بررسی وضعیت خاک

بررسی وضعیت خاک در مناطق مختلف، شرایط گوناگونی خواهد داشت. زمانی که تصمیم به اجرای فضای سبز در تهران می گیرید، به احتمال زیاد نیاز به تقویت خاک پیش از شروع کاشت خواهید داشت. برای این منظور لازم است که حتما یک متخصص باغداری وضعیت خاک منطقه مورد نظر را بررسی کرده، سپس در صورت نیاز به تقویت خاک با اضافه کردن مواد لازم، بپردازد. به هر ترتیب باید حتما پیش از زمان کاشت بذر و نهال، گل و گیاهانی که مد نظر دارید، خاک به وضعیت استاندارد و مطلوب کامل برسد تا مشکلی پس از کاشت صورت نگرفته و رشد و نگهداری گیاهان به درستی انجام شود.

سنجش شرایط جغرافیایی

سنجش شرایط جغرافیایی در مناطق مختلف تهران اعم از این که شمال، شرق، غرب یا جنوب شهر باشد، شرایط خاص خود را دارد. در مناطق مختلف تهران وضعیت بارش های فصلی تا حدودی متفاوت است و میزان دمای هوا نیز درجات مختلفی خواهد داشت. همین طور شکل ساختمان سازی در مناطق مختلف پایتخت گوناگون است. در صورتی که در اطراف منطقه ای که قصد اجرای فضای سبز در آن را دارید، ساختمان های بلندی واقع شده باشد، وضعیت دریافت و جریان باد در این ناحیه، متفاوت خواهد بود. این موضوع در خصوص میزان و شدت تابش نور خورشید نیز صدق می کند.

سنجش وضعیت تابش نور خورشید

سنجش وضعیت تابش نور خورشید بسته به منطقه در تهران و نیز وضعیت ساختمان سازی های اطراف آن، صورت می گیرد. وضعیت تابش نور خورشید تاثیر بسیاری در شرایط کاشت، انتخاب بذر و نهال و موقعیت قرارگیری آن ها دارد.  گل و گیاهان مختلف نیاز متفاوتی از شدت تابش نور خورشید دارند و با در نظر گرفتن این که در محیط فضای سبز مورد نظر شما تا چه اندازه تابش و گرما و نور خورشید را داریم، می توان طراحی نقشه فضای سبز را انجام داد.

در نقاطی که شدت کمتری از تابش داریم، گل و گیاهانی کاشته می شوند که نیاز به مراتب کمتری به دریافت نور خورشید دارند. همین طور در نقاطی که میزان تابش نور خورشید زیادتر باشد، می توان گل و گیاهانی را کاشت که در طول روز به شدت بیشتری از تابش نور خورشید نیازمند هستند. این سنجش وضعیت تابش نور خورشید موجب می گردد تا به شکلی مهندسی شده طراحی نقشه گل و گیاهان انجام شده و هر گل و گیاه در جای مناسب کاشته شود.

طراحی نقشه فضای سبز

در گام بعدی نوبت به طراحی نقشه فضای سبز می رسد. اکنون برآورد درستی نسبت به مراحل مختلف انجام کار داریم و می دانیم که هر بخش از مساحت اندازه گیری شده، برای کاشت چه نوع بذر و گیاهی مناسب است. از این روی جای دارد تا در این مرحله در طراحی نقشه اجرای فضای سبز در تهران جایگذاری تمامی گل و گیاهانی که در نظر دارید و نیز المان های دیگر چون استخر، حوضچه، فواره، آبنما، نیمکت، بلوک های چوبی، آلاچیق و غیره را تعیین کنید. همین طور در طراحی نقشه فضای سبز باید سیستم آبیاری آورده شده و به طور دقیق مشخص باشد که در چه مناطقی نیازمند آبیاری قطره ای و در کدام مناطق نیازمند آبیاری فواره ای هستیم. بدیهی است که در قسمت های چمن کاری شده، باید آبیاری به صورت فواره ای انجام شود، اما در بخشی که درخت و گیاهان دیگر کاشته می شوند، معمولا نیازمند آبیاری قطره چکانی هستیم.

معمولا گروه های متخصص در این حوزه، طراحی نورپردازی را نیز در همین گام انجام می دهند تا سازگاری کامل با طراحی و اجرای فضای سبز داشته باشند. البته اجرای نورپردازی برعهده تیم های نورپردازی خواهد بود و از تخصص افرادی که باغداری و امور مربوط به آن را انجام می دهند، خارج است.

از این روی توصیه می شود که یک هماهنگی میان طراحی فضای سبز و طراحی نورپردازی مربوط به آن وجود داشته باشد.

خرید بذر و نهال

در نوبت بعدی باید برای خرید بذر و نهال اقدام شود. این یکی از مهم ترین مراحل اجرای کار است و لازم می باشد که دقت کافی در خرید بهترین و باکیفیت ترین بذرها و نهال ها صورت بگیرد. برای این منظور حتما به سراغ تامین کننده های معتبر بروید تا پس از کاشت، رشد صحیح صورت گرفته و تمام هزینه های شما تا این مرحله، هدرروی نداشته باشد. غالبا شناسایی بذر و نهال مرغوب برای افراد معمولی که دانشی در این زمینه ندارند، به راحتی میسر نیست و این مورد باید توسط افرادی که تخصص کافی در این خصوص دارند، انجام شود.

کاشت

کاشت جذاب ترین بخش اجرای فضای سبز در تهران است. در مرحله کاشت مهندسان باغداری و کشاورزی، نسبت به کاشت بذر و نهال های مختلف اقدام می کنند. در کاشت مهارت کامل نیاز است و هر گیاه به فراخور نوع خود، سبک کاشت متفاوتی دارد. این مرحله تجسم پیدا کردن طرحی است که پیشتر روی نقشه آورده و به عنوان طراحی نقشه فضای سبز از آن یاد کردیم. در صورتی که قصد اجرای فضای سبز در تهران را دارید، حتما از این مرحله نهایت لذت را خواهید برد. اضافه شدن گل ها و گیاهان مختلف به مساحت فضایی که برای ایجاد فضای سبز در نظر گرفته اید، شکل و شمایل آن را تغییر داده و از آن حالت بایر و بی روح به جلوه ای سرسبز و جذاب تبدیل خواهد ساخت.

همین طور جایگذاری اجزایی چون آلاچیق، نیمکت یا ساخت استخر و غیره در این گام رقم می خورد و باید هر یک کاملا طبق استانداردها پیش روند.

نگهداری

توصیه های مهم در نگهداری فضای سبز، از اهمیت زیادی برخوردار است. شما باید توجه کافی به هر بخش از گیاهان داشته باشید. هر یک از این قسمت ها نیازمند نوعی از نگهداری و رسیدگی هستند که باید طبق دستورالعمل به آن ها پرداخته شود.

کلام آخر

شما برای اجرای فضای سبز در تهران چه ایده هایی دارید و چطور این فضا را به شکلی منحصر به فرد در ذهن خود ترسیم می کنید؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران وبلاگ در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.