طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی

طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی، اغلب با الهام از ایده های معماری سنتی انجام می شود. این سبک از طراحی، مورد پسند بسیاری از افراد است که باید توسط تیمی متخصص و آشنا به قوانین و اصول معماری سنتی ایرانی انجام شود. در طراحی باغ ایرانی، همه چیز رنگ و بویی از سنت و فرهنگ دیرینه ایرانیان دارد. از معماری عمارت اصلی گرفته تا مسیرسازی و حتی پوشش گیاهی انتخاب شده برای محوطه سازی. بنابراین شناخت عناصر و عواملی که می توانند کامل کننده طراحی ویلا ایرانی باشند، امری ضروری در پیشبرد اهداف پروژه هایی با این ویژگی است. البته فراموش نشود که طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی، در سایدی جداگانه از طراحی باغ سنتی قرار می گیرد و مهم ترین وجه مشترک آن، توجه به سبک زندگی فردی با ملیت ایرانی است که می خواهد با حفظ اصالت گذشته خود، از تکنیک های طراحی امروزی برای محوطه سازی باغ و ساخت ویلا بهره بگیرد. برای آشنایی با سبک طراحی باغ ایرانی و تکنیک های انجام آن، در ادامه این نوشتار با ما همراه شوید.

بنر مشاوره تهران گاردن

عوامل تاثیرگذار در طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی

به طور کلی طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی بر روی ایجاد تغییرات گسترده در محیط بیرونی یا اطراف باغ و ویلا متمرکز است. طراحان ماهر و خلاق تهران گاردن، قادرند تا طراحی محوطه باغ را با ایده های متفاوت و منحصر به فردی انجام دهند که بر اساس اندازه فضا و مکان جغرافیایی زمین شما پیاده سازی می شوند. توجه داشته باشید شرایط آب و هوا، نوع اقلیم، جنس خاک منطقه، شدت و زاویه تابش نور خورشید و نوع گیاهان سازگار با محیط، از عناصر مهم در طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی به شمار می روند. در ادامه توضیحات بیشتری را راجع به اهمیت هر یک از این موارد در طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی توضیح می دهیم.

1. شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی منطقه تاثیر مستقیم در انتخاب نوع گیاهان مناسب برای محوطه سازی باغ ایرانی دارد. بنابراین بسته به شرایط آب و هوایی که شامل چهار گزینه گرم و مرطوب، سرد و مرطوب، گرم و خشک و سرد و خشک است، باید گیاهان موردنظر برای طراحی فضای سبز را انتخاب نمایید.

2.نوع اقلیم

نوع اقلیم نیز از عوامل تاثیرگذار در نوع محوطه سازی و انتخاب گیاهان است. نوع اقلیم بر اساس منطقه ای که باغ شما در آن واقع است، می تواند متفاوت باشد. هر چهار اقلیم جنگلی، کوهستانی، شرجی و کویری در نقاط مختلف ایران یافت می شود که طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی در هر یک از آن ها، مستلزم رعایت یکسری از نکات و قوانین است.

3.جنس خاک منطقه

خاک نیز عامل تاثیرگذار در شیوه محوطه سازی و نوع پوشش گیاهی است. در مناطق کویری با خاک شور، اغلب درختانی مثل انار، انگور و پسته بیشتر جواب می دهد. در حالیکه در خاک های مرطوب مثل جنگل های شمال، اغلب مرکبات می کارند.

4.شدت و زاویه تابش نور خورشید

 شدت و زاویه تابش نور خورشید، عاملی تعیین کننده در انتخاب نوع گیاهان و نحوه کاشت آن هاست. اگر محوطه باغ شما ساعات زیادی را در معرض تابش نور خوشید قرار دارد و زاویه تابش آن مستقیم است، باید گیاهان آفتاب دوست و مقاوم در برابر گرما را برای کاشت در محوطه خود انتخاب نمایید.

5.انتخاب گیاهان سازگار با محیط

انتخاب گیاهان مناسب برای طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی، علاوه بر دارا بودن چهار شرط ذکر شده، باید اصالتی ایرانی داشته باشند. بنابراین در هنگام خرید، ترکیبی از درختان میوه و بوته های تزئینی که در ایران می رویند، بهترین انتخاب است.

جدیدترین طراحی محوطه باغ و ویلا در ایران

در  جدیدترین محوطه سازی باغ استفاده از آلاچیق های چوبی، استخرها، آبنماها و باغچه های نامتقارن الزامی است. یکی دیگر از عوامل مهم در بروز ترین محوطه سازی باغ نورپردازی می باشد. نورپردازی ها به سه دسته تشکیل می شوند.

طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی

  • نورپردازی هایی که بخشی از باغ را روشن می نمایند.
  • نورپردازی هایی که محوطه سازی کل باغ یا ویلا را روشن می کنند.
  • نورپردازی هایی که به صورت تزئینی بر روی نمای ویلا استفاده می شود.

طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی با کمترین هزینه

یکی از مهمترین جنبه های شروع هر پروژه میزان بودجه ای است که باید برای صفر تا صد آن در نظر گرفته شود. اگر در دسته افرادی قرار دارید که به دنبال طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی با کمترین هزینه هستید، با ما همراه باشید تا با بهترین و کم هزینه ترین محوطه سازی باغ و ویلا آشنا شوید.

طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی

یکی از مهمترین مولفه های موثر در برآورد هزینه محوطه سازی باغ و ویلا ،  گیاهان هستند. به بیانی دیگر گیاهان مورد استفاده در ایجاد فضای سبز بخش عظیمی از هزینه باغ را شامل می شوند، بنابراین انتخاب و نگهداری صحیح آنها برای کاهش هزینه ها بسیار حائز اهمیت است.

به عنوان مثال گیاهان بالارونده برای پوشاندن دیوار و کاشت درختان میوه از به صرفه ترین گیاهان موجود در بازار می باشد.

نقشه طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی

نقشه طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی  به پلانی گفته می شود که می تواند تمام جزئیات مورد استفاده در برنامه ریزی منظره را توصیف کند. این نقشه از زاویه ای گسترده طراحی می شود که تمام عناصر طراحی به وضوح قابل مشاهده هستند. نقشه محوطه سازی ویلا یا باغ، طراحی جزئیات و موقعیت اشیاء طبیعی مانند گل و گیاه، نحوه کاشت درختان و بوته ها، نرده ها و محل ساخت دیوارها و حصارها و ساختمان های سنگی را نشان می دهد. همچنین می توان محل قرارگیری عناصر مصنوعی مانند حوض و استخر، آبنمای حیاط، نیمکت، نشیمنگاه اختصاصی در باغ، آبنما و … را تعیین کرد.

انتخاب آگاهانه شما در این بخش، منجر به تعدیل هزینه های شما در سایر بخش های محوطه سازی باغ به سبک ایرانی می گردد. بنابراین سعی کنید در کنار فاکتور دانش و تجربه برای انتخاب یک تیم، از طرز فکر اقتصادی آن ها نیز مطمئن شوید.

· انتخاب گیاهان

یکی از مهمترین مولفه های موثر در برآورد هزینه محوطه سازی باغ و ویلا، گیاهان هستند. به بیانی دیگر گیاهان مورد استفاده در ایجاد فضای سبز، بخش عظیمی از هزینه طراحی باغ را شامل می شوند؛ بنابراین انتخاب و مراقبت صحیح از آن ها، برای کاهش هزینه ها بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال گیاهان بالارونده برای پوشاندن دیوار و کاشت درختان میوه از به صرفه ترین گزینه های موجود برای اجرای فضای سبز یک باغ ایرانی است.

·انتخاب مصالح

انواع و اقسام مصالح برای محوطه سازی باغ به سبک ایرانی در بازار موجود است این شمایید که تصمیم می گیرید با توجه به میزان بودجه تان، کدامیک را انتخاب نمایید. اگر می خواهید هزینه های خود را به حداقل برسانید، می توانید به جای خرید متریال لوکس و گران قیمت، از مصالحی با قیمت کمتر خریداری نمایید. مدیریت پروژه طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی، می تواند شما را در این امر راهنمایی کند. برای مثال یکی از پیشنهادات این است که برای ایجاد کف سازی استاندارد و ایده آل، از ترکیب سنگ های رودخانه ای و سنگریزه به جای بتن یا سنگ استفاده کنید. این تنها یکی از مواردی است که هزینه های شما را پایین می آورد. جزئیات بیشتری در این خصوص وجود دارد که باید راجع به آن، با کارشناسان صحبت کنید.

طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی

طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی با تهران گاردن

اگر قصد طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی با مناسب ترین هزینه ها و بهترین متریال و متدهای روز دنیا را دارید، طراحان ماهر شرکت فنی و مهندسی تهران گاردن با بهره گیری از جدیدترین ایده ها، خلاقیت ذاتی خود و دانش تخصصی شان، بهترین محوطه سازی باغ ایرانی را کاملا مطابق با سلایق کارفرما انجام خواهند داد. برای دریافت مشاوره رایگان و بازدید کارشناسان از محل پروژه شما، با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن پایانی

اگر بخواهیم محتوای این مطلب را به صورت چکیده بیان کنیم، باید بگوییم که هزینه های شما بسته به اینکه از چه نوع پوشش گیاهی و متریالی برای طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی استفاده می کنید، متغیر است. ضمن اینکه اجرای برخی از المان ها مثل احداث استخر و آلاچیق یا روف گاردن، می تواند سقف هزینه های شما را بالاتر ببرد. در بخش دیگر راجع به عوامل تاثیرگذار در شیوه محوطه سازی به سبک ایرانی و نقش آن ها در انتخاب نوع پوشش گیاهی صحبت کردیم. رعایت تمامی این نکات و مواد، باعث می شود تا نتیجه دلخواه تان را در پایان کار بگیرید.

فهرست
Call Now Buttonمشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید