طراحی باغچه حیاط

طراحی باغچه حیاط از جمله کارهایی است که توسط تیم محوطه سازی و اجرای فضای سبز انجام می شود. طراحی باغچه ویلا و طراحی حیاط ویلا، طرحی بی نظیر به فضای بیرونی شما می بخشد و شادی و نشاط را برای شما و سایر ساکنین، به ارمغان می آورد. در ادامه ما به شما انواع طرح و کارهایی که می توان برای زیباتر شدن باغچه حیاط انجام داد را آموزش می دهیم با ما همراه باشید.

نکات مهم طراحی باغچه حیاط

برای طراحی باغچه حیاط خود و زیباتر شدن آن می توانید کارهای زیادی انجام دهید. انجام این کار مستلزم رعایت نکات و مواردی است که بی توجهی به آن ها، موجب نارضایتی شما پس از مشاهده نتیجه کار می شود. بنابراین برای داشتن بهترین طراحی باغچه حیاط، نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

1.    متراژ حیاط

اولین نکته ای که برای طراحی باغچه حیاط خود باید در نظر بگیرید، متراژ حیاط یعنی بزرگی و کوچکی آن است. طراحی باغچه حیاط بعد از مشخص کردن متراژ آن، به سلیقه و نظر هر فرد بستگی دارد. بعضی افراد برای زیباتر کردن باغچه حیاط به دنبال طرح های ساده و سنتی هستند در صورتی که بعضی دیگر به دنبال طرح های به روز می روند.

2.    میزان بودجه

بودجه شما برای طراحی باغچه حیاط خود هم مورد مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. در واقع هر چقدر بودجه شما برای انجام این کار بیشتر باشد، می توانید طراحی لوکس تر و شیک تری داشته باشید.

3.    نحوه اجرا

برای تزئین باغچه حیاط می توان انواع صیفی جات را در باغچه کاشت. برای این منظور باید باغچه را در اندازه های مساوی قسمت بندی کرد و سپس در هر قسمت صیفی جات مختلف مثل سبزی خوردن، بادمجان، گوجه، خیار، فلفل سبز و غیره را کاشت. یا می توانید برای این که باغچه شما زیبا تر به نظر برسد، انواع گل های زینتی مثل رز، همیشه بهار را در کنار چیز های دیگر بکارید. این طرح برای باغچه حیاط یک کار ساده و کم هزینه است.

4.    سبک طراحی

سبک طراحی یکی دیگر از مواردی است که پیش از هر گونه اقدام برای طراحی، باید در مورد آن تصمیم گیری شود. سبک طراحی باغچه حیاط شما، باید کاملا مطابق با سبک کلی منزل شما باشد. اگر سبک طراحی خانه شما به شکل مدرن است، باید از خطوط صاف و زاویه دار برای طراحی باغچه خود استفاده کنید. این در حالی است که طراحی باغچه های ویلاهای کلاسیک به شکل مدور و همراه با خطوط منحنی هستند.

ایده های طراحی باغچه حیاط

برای آن دسته از کسانی که به دنبال طرح های به روز و ایده های نو هستند می توانید از متریال چوب یا سنگ یا هر دو در کنار هم برای زیباتر شدن باغچه استفاده کنید. برای این کار شما می توانید از تعدادی چوب یا سنگ که در اندازه های مربعی شکل و یکسان برش خورده و ساخته شده اند، به عنوان مسیر راه رفتن استفاده کنید. در کنار این کار می توانید فضای اطراف را نیز چمن کاری و گل کاری کنید. می توانید با چند عدد سنگ رودخانه ای شکل های هندسی را در جای جای باغچه درست کنید و به آن طرح های زیبا بدهید. همچنین می توانید با چند عدد فوم برش خورده و سنگ یک آبشار مصنوعی کوچک درست کنید و برای زیباتر شدن آن از تزئینات کوچک مختلفی مثل حیوانات کوچک چوبی، مجسمه های کوچک نیز استفاده کنید.

اگر در مناطق پر باران زندگی می کنید می توانید با یک لوله یا ظرفی مثل کوزه آب را به سمت بیرون هدایت کنید تا آب باران به پی ساختمان نفوذ نکند.

انتخاب گیاهان مناسب برای طراحی باغچه

کاشتن گیاه در باغچه حیاط منزل خود بستگی به شرایط آب و هوایی آن منطقه که شما زندگی می کنید دارد. برای مثال در مناطق جنوبی بخاطر گرمای بسیار زیاد هوا درخت نخل می روید و ما می بینیم که در حیاط خانه اکثر آن مردمان درخت نخل وجود دارد. درختان دیگری مثل کُنار نیز در آن منطقه وجود دارند. گل کاغذی که خاص آن منطقه است و در آن جا رشد می کند نیز می تواند برای کاشت در باغچه شما مناسب باشد. درختانی که در مناطق شمالی کشور رشد می کنند مثل پرتقال و کیوی، با آب و هوای مرطوب و بارانی سازگار هستند.

خوشبختانه گیاهانی که در آب و هوای بارانی رشد بیشتری دارند مثل خزه و سرخس، نیاز به کاشتن در باغچه ندارند و به واسطه آب و هوای مرطوب خودرو می باشند. در مناطق مرکزی کشور ما شاهد رشد درختان مختلفی مثل نارنج، انار، بوته خربزه، هندوانه، خیار، صیفی جات مختلف مثل بادمجان، فلفل هستیم که شما می توانید با توجه به جایی که در آن زندگی می کنید آن ها را در باغچه حیاط خود بکارید.

طراحی باغچه حیاط به سبک سنتی

بعضی افراد که طراحی های سنتی را برای باغچه حیاط دوست دارند تخت های سنتی را در حیاط خود می گذارند و روی آن گلیم پهن می کنند و سماور می گذارند.

می توانید برای زیبا تر شدن باغچه حیاط خود یک حوض در ابعاد مختلف تهیه کنید و آن را کار بگذارید. می توانید درون حوض خود از ماهی های زینتی هم استفاده کنید. باغچه در حیاط خانه انگار که روح خانه به حساب می آید چرا که در نشاط و شادابی اهالی خانه نقش دارد. اگر باغچه خانه شما کوچک است از کاشت انواع گیاهان و گل های مختلف خودداری کنید زیرا با این کار بی نظمی در باغچه حیاط به وجود می آورید. برای تزئین باغچه حیاط باید متراژ آن باغچه را در نظر بگیرید. می توانید برای طراحی باغچه در حیاط کوچک از متریال و ایده های خاص که هماهنگی بیشتری با نمای بیرونی منزل دارند استفاده کنید. همچنین می توان از انواع گلدان در سایز های متوسط تهیه کنید و در آن گیاهان مختلف بکارید یا که از قلوه سنگ های کوچک و بزرگ چمن کاری طبیعی و یا تزئینات دیگر استفاده کنید و جلوه خاصی به حیاط خانه بدهید.

طراحی باغچه حیاط با تهران گاردن

اگر قصد طراحی باغچه حیاط و یا طراحی فضای سبز خود را دارید، باید از یک تیم مجرب و متخصص در زمینه طراحی و اجرای پروژه های ساخت و ساز و محوطه سازی کمک بگیرید. تهران گاردن با کادری مجرب و حرفه ای، آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز برای پیشبرد اهداف پروژه های ساخت و ساز شما در هر کجای ایران عزیز است. در صورت نیاز به مشاوره رایگان و بازدید حضوری از محل پروژه، با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب راجع به نکات طراحی باغچه حیاط، اجرای آن به شیوه سنتی و ایده های جذاب برای اجرای آن صحبت کردیم. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا پیشنهاد، آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

فهرست
Call Now Buttonمشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید