طراحی نمای ویلا مدرن یک طبقه

سبک مدرن یکی از سبک های پرطرفدار برای طراحی نمای ویلاهای یک طبقه است. عمدتا این ویلاها در زمین های با مساحت کم ساخته می شوند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این سبک معماری سادگی، اصالت و هماهنگی تمامی قسمت های ویلا با یکدیگر است؛ به گونه ای که در یگ نگاه کلی می توان تمامی بخش های ویلا را بررسی نمود. ساده بودن طراحی به سبک مدرن به معنای اجرای ساده آن نیست و گاه به اندازه و حتی شاید اجرای آن بیشتر از یک طراحی کلاسیک می تواند سخت و دشوار و زمان بر باشد.

عناصر مهم در طراحی نمای ویلا مدرن یک طبقه

در این بخش از مطلب، راجع به عناصر مهم در طراحی نمای ویلا مدرن یک طبقه، اطلاعات بیشتری را در اختیار شما خواننده عزیز قرار می دهیم. پس در ادامه این نوشتار همراه ما باشید.

1.استفاده از اشکال هندسی

یکی از اصول مهم و اولیه که جایگاه خاصی در طراحی نمای ویلای مدرن یک طبقه دارد، اشکال‌ هندسی مختلف و خطوط می باشد. اشکالی با گوشه های تیز و خط های صاف، در این سبک از طراحی نما بیشتر رایج هستند.

2. نوع متریال مورد استفاده

متریال و مصالح استفاده شده در این سبک از معماری از نظر شکل و بافت و رنگ با یکدیگر در تضاد هستند و همین ویژگی به اضافه سادگی سبک مدرن باعث می شود تا ویلاهای مدرن ساخته شده با این سبک سالیان سال قابل استفاده بوده و زود از رده خارج نشوند.

3.طیف رنگی مورد استفاده

در طراحی نمای ویلاهای مدرن یک طبقه غالبا از طیف رنگی کرم، سیاه سفید، خاکستری، دودی و آجری استفاده می شود. پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در طراحی نمای ویلاهای یک طبقه مدرن شیشه و فلز است اما استفاده ترکیبی از مواد و مصالح ساختمانی دیگر همچون ترکیب سنگ، فلز، چوب و شیشه هم متداول می باشد.

4. استفاده از پنجره های قدی

استفاده از پنجره های بزرگی و قدی یکی دیگر از مشخصه های این سبک از معماری در طراحی ویلاهای مدرن یک طبقه است که علاوه بر مشرف بودن به دریا، جنگل و کوه باعث استفاده بیشتر از نور خورشید و داشتن دید گسترده تر نسبت به فضای بیرون ویلا می شوند.

5. طراحی سقف ویلاهای مدرن

سقف این نوع ویلاها به صورت فلت ساخته می شوند و از پشت بام آن ها هم به عنوان روف گاردن استفاده می گردد. از جمله مزایای ویلاهای مدرن یک طبقه می توان به تغییر سریع پلان و نحوه چیدمان و دکوراسیون آن ها و نیز کاهش مصرف انرژی های سرمایشی و گرمایشی و نیز حذف راه پله اشاره کرد. پلان ویلاهای یک طبقه معمولا شمالی و در اصطلاح عامیانه در به حیاط بوده و بین دو تا سه اتاق خواب هم برای آن در نظر می گیرند.

مراحل طراحی نمای ویلای مدرن یک طبقه

مراحل طراحی نمای ویلای مدرن یک طیقه شامل مراحل زیر است:

1. طراحی پلان ویلا

اولین مرحله در طراحی نمای ویلای مدرن یک طبقه طراحی پلان نما است،که به کمک آن می توان نمایی کلی از از خروجی کار را تخمین زده و هزینه های لازم را برآورد نمود.

2. برآورد هزینه

مرحله دوم در طراحی نمای ویلاهای مدرن یک طبقه تخمین و برآورد هزینه ها است که با توجه به سطح زیر بنا و متراژ نما، سبک معماری و نوع مواد و مصالح مورد استفاده  متفاوت می باشد.

3. انتخاب و خرید مصالح

در مرحله انتخاب و خرید مصالح با در نظر گرفتن سبک معماری می توانید از مصالح متنوع و مختلفی همچون چوب، سنگ، فلز، شیشه، بتن، گچ و حتی کامپوزیت استفاده نمایید که در طراحی نمای ویلاهای مدرن یک طبقه بیشتر از شیشه و فلز استفاده می شود. ذکر این نکته ضروری است که به هنگام انتخاب و خرید مصالح ساختمانی توجه به سبک معماری و نیز شرایط جغرافیایی و آب و هوایی منطقه مورد نظر حائز اهمیت فراوان است.

اصول طراحی نمای ویلای مدرن یک طبقه

در این بخش از مطلب، با اصول طراحی نمای ویلای مدرن یک طبقه بیشتر آشنا می شویم.

1.انتخاب مصالح  متناسب با  شرایط جغرافیایی و آب وهوایی منطقه

به دلیل قرار گرفتن مستقیم نمای ساختمان ویلا در معرض شرایط آب و هوایی همچون باد و برف و باران و نور آفتاب و نیز آلودگی هوا بهتر است از مصالحی استفاده شود که در برابر تغییرات آب و هوایی از استحکام و مقاومت بالا برخوردار بوده و علاوه بر این با موقعیت اقلیمی منطقه سازگار باشند.

2. استفاده از متریال عایق

استفاده از متریال عایق بدین معنی است که مواد و مصالح ساختمانی مناسبی انتخاب و خریداری شود که در برابر سر و صدا و شلوغی و نیز سرما و گرما دارای عایق بندی بالایی باشند.

3.وجود تناسب و هماهنگی بین قسمت‌ های داخلی و خارجی ویلا

یک نمای خوب و کارآمد نمایی است که بین بخش های داخلی و خارجی آن هماهنگی و تناسب وجود داشته باشد. به طوری که اولا زاویه دید گسترده و مناسبی از داخل به خارج داشته و ثانیا نور خورشید در طول روز به خوبی به داخل بتابد.

4.هماهنگی نمای ویلا با ساختمان های اطراف

یکی از اصول مهم در طراحی ویلاهای مدرن یک طبقه توجه به بافت منطقه و ساختمان های اطراف ویلا است. در نظر گرفتن این فاکتور علاوه بر هماهنگی نمای ویلا با دیگر ویلاها سبب زیبایی و منحصر به فرد شدن نمای ساختمان ویلا نسبت به محیط اطراف خود می‌ گردد.

هزینه طراحی نمای ویلای مدرن یک طبقه چه میزان است؟

با توجه به نوسانات قیمت تمامی کالاها و مصالح نمی توان هزینه طراحی نمای ویلاهای مدرن یک طبقه را به طور دقیق تخمین زد. با این حال استفاده از مصالح و متریال های مناسب و با کیفیت بالا در کنار طراحی اصولی و کارآمد برای نمای ویلاهای مدرن یک طبقه نه تنها باعث زیبایی نمای ویلا می شود بلکه بر ارزش و بهای اقتصادی آن نیز می افزاید. به علاوه پارامترهای زیادی در این بین بر روی قیمت و هزینه طراحی نمای ویلاهای مدرن یک طبقه اثر گذار می باشند که از جمله آن ها می توان به

  • متراژ و سطح زیر بنای ویلا
  • نوع مواد و مصالح مورد استفاده برای نمای ویلا
  • ارتفاع و بلندی ساختمان ویلا
  • سبک معماری مورد استفاده در طراحی نمای ویلا

اشاره کرد.

طراحی نمای ویلای مدرن یک طبقه با تهران گاردن

همانطور که در بخش مقدمه ذکر نمودیم، طراحی مدرن اگرچه سبکی ساده دارد، اما این موضوع دال بر ساده بودن روند اجرایی آن نیست. بنابراین اجرای این سبک معماری مستلزم استفاده از افرادی ماهر و متخصص است تا روند کار را به نحوی به انجام برسانند تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نمایید‌‌. در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان از مهندسین خبره مجموعه تهران گاردن، با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن پایانی

د این مطلب راجع به عناصر مهم در طراحی نمای مدرن، مراحل اجرای آن و اصول انجام این کار صحبت کردیم. در صورتی که قصد اجرای نمایی مدرن برای ویلای خود دارید، اطلاعات خود را در بخش کامنت ها ثبت کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

فهرست
Call Now Buttonمشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید