طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن

طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن به منظور پیش بینی راهکار برای موانع احتمالی در هنگام اجرای پروژه و کاهش هزینه های مالی و زمانی انجام می شود. در واقع قدم گذاشتن در هر راهی بدون نقشه و برنامه ریزی قبلی، احتمال شکست را به طور فزاینده ای بالا می برد. ساخت ویلا دوبلکس مدرن نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین اگر نمی خواهید ساخت ویلا شما به شکست منجر شود، باید پیش از هر گونه اقدام عملی، طراحی پلان اولیه ویلا را به کمک یک مجموعه تخصصی معماری انجام دهید. طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن با هدف بهینه ترین استفاده از فضای موجود انجام می شود. بنابراین مهم است که توسط فرد یا تیمی متخصص انجام شود. طراحی پلان ویلای مدرن مستلزم رعایت یکسری از نکات و مواردی است که در ادامه این نوشتار بیشتر به آن ها می پردازیم. همچنین از مزایای طراحی پلان اولیه صحبت می کنیم. اگر مایلید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید، مطالب مفید این مقاله را از دست ندهید.

اهمیت طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن

همانطور که در بخش مقدمه این مقاله ذکر کردیم، پلان ویلای دوبلکس مدرن به مثابه نقشه ای است که مسیر پروسه ساخت را برای شما نمایش می دهد. بنابراین اهمیت طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن بیش از هر زمان دیگری برای ما نمایان می شود. در طراحی پلان اولیه، جانمایی هر قسمت از سازه، ماهیت، متراژ، شکل هندسی و کارکردش مشخص می شود. برای مثال در طراحی پلان اولیه، تعداد اتاق ها، محل قرارگیری شان، کاربری آن ها (اتاق کار، اتاق خواب، مستر روم، اتاق مهمان و غیره) و ابعادشان مشخص می شود. جزئیات ذکر شده نه تنها برای اتاق خواب ها، بلکه برای تمامی بخش های دیگر خانه نیز مشخص می شود.

به کمک طراحی پلان، می توان برخی از فرآیندهای رایج طراحی را به صورت خودکار انجام داد که در زمان شما صرفه جویی می گردد. به همین جهت می ‌توان طرح‌ ها را سریع ‌تر به مشتریان رساند و از گردش کار به صورت کارآمدتری بهره جست.

جانمایی بخش های مختلف در طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن

برخلاف تصور عموم، طراحی ویلا دوبلکس، به منزله طراحی دو واحد مجزا از یکدیگر نیست. در طراحی یک ساختمان مدرن، فضاهای اشتراکی مانند نشیمن، آشپزخانه، پذیرایی، حمام و سرویس بهداشتی در طبقه اول و فضاهای اختصاصی نظیر اتاق خواب و اتاق مهمان در طبقه دوم واقع می شوند. راه ارتباطی میان این دو طبقه، یک راه پله است که اغلب به عنوان نقطه کانونی فضا در طراحی دکوراسیون داخلی در نظر گرفته می شود. ارتفاع یک ساختمان دوبلکس، کمتر از ارتفاع یک ساختمان دو طبقه است. بنابراین یکی از نکات مهم در طراحی ساختمان های دوبلکس، تخصیص فضای عمودی مناسب برای هر طبقه است. در طراحی پلان یک ویلای دوبلکس مدرن، جانمایی بخش های زیر به همراه مشخصات دقیق شان تعیین می شود:

1. فضای نشیمن و پذیرایی

اگر متراژ ویلای شما بالا باشد، ممکن است ترجیح دهید که فضای نشیمن را از فضای پذیرایی جدا کنید. اما در ویلاهایی با متراژ کم، ناگزیرید تا فضای موجود را برای هر دوی این مقاصد بهینه سازی کنید. طراحی فضای نشیمن و پذیرایی در ویلاهای دوبلکس اغلب به شکل پلان باز است. یعنی اینکه از هیچ نوع پارتیشنی برای بخش بندی فضاها استفاده نشده و ترجیح بر این بوده که به وسیله نحوه چیدمان، مجزا بودن آن ها مشخص گردد. بنابراین در طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن، مکان و جانمایی مبلمان، پنجره ها، راه پله و سایر المان های موجود در فضا به همراه فواصل استاندارد، گنجانده می شود.

2.آشپزخانه

آشپزخانه یکی دیگر از فضاهایی است که در طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن به آن پرداخته می شود. در اغلب ویلاهای دوبلکس، طراحی آشپزخانه به صورت جزیره یا تمام اوپن است تا فضا دلباز به نظر برسد. ضمن اینکه برای جدا کردن فضای آشپزخانه از بخش نشیمن، می توانید میز ناهارخوری خود را در بخش ورودی قرار دهید و یا از جزیره به عنوان میز ناهارخوری استفاده نمایید. در طراحی پلان اولیه، نوع کابینت ها، نحوه نصب و مکان قرارگیری اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی نیز مشخص می شود.

3.حمام و سرویس بهداشتی

از آنجایی که حمام و سرویس بهداشتی جزو حریم خصوصی هر ساختمانی به شمار می آید، باید جایی خارج از دیدرس افراد قرار داشته باشد. همچنین برای عدم انتشار بخار و بو، بایستی جایی دورتر از باقی قسمت های خانه برای آن درنظر گرفته شود. بنابراین در طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن، اغلب از یک راهرو برای جداسازی محل قرارگیری حمام و دستشویی از سایر قسمت های خانه استفاده می کنند.

4.اتاق خواب و اتاق مهمان

همانطور که در بخش های قبلی به این مورد اشاره کردیم، اتاق ها در یک ویلای دوبلکس، معمولا در طبقه دوم قرار می گیرند. حتی الامکان باید برای هر اتاق یک تراس جداگانه طراحی شود تا علاوه بر ورود نور به خانه، عملیات تهویه هوا نیز به درستی انجام پذیرد. در طراحی اتاق خواب ها مکان قرارگیری المان ها مانند تختخواب، میز آرایشی، کمد دیواری و غیره نیز مشخص می شود. همچنین اگر خواهان اجرای مستر روم باشید، مکان و ابعاد دقیق حمام و سرویس بهداشتی نیز مشخص می گردد.

5.تاسیسات فنی و الکتریکی

طراحی پلان ویلا محدود به جانمایی مکان ها و ابعادشان نیست. بلکه جزییات تاسیسات فنی مثل لوله کشی آب و گاز، سیم کشی برق و محل قرارگیری موتورخانه نیز در آن تعیین می گردد.

طراحی پلان فضای سبز ویلا دوبلکس مدرن

تا اینجای کار راجع به طراحی بخش های داخلی در یک ویلای دوبلکس مدرن صحبت کردیم. اما طراحی پلان شامل بخش بیرونی نیز می شود. در طراحی پلان بخش بیرونی ویلای دوبلکس جانمایی و ابعاد المان هایی همچون استخر، آلاچیق، آبنما، باربیکیو، فضای بازی، باغچه ها، مسیرها و پارکینگ مسقف یا روباز نیز مشخص می شود. بنابراین به عنوان یک کارفرما، می توانید ایده های خود را برای طراحی این بخش با تیم نقشه کشی و برنامه ریزی در میان بگذارید. قانون حاکم بر طراحی مدرن سادگی در تمامی جنبه ها و جهات است که می توان با درنظر گرفتن سلیقه کارفرما و میزان بودجه او، راجع به نوع متریال، رنگ ها و حتی شیوه نورپردازی آن تصمیم گرفت.

مزایای طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن

اگر نمای ساختمان نحوه برقراری ارتباط با محیط اطراف خود را تعیین می کند، آنگاه متریال زبانی است که این فرآیند از طریق آن انجام می شود. طراحی پلان ویلا دوبلکس به سبک مدرن و شبیه سازی ساختمان در نرم افزارهای مدل ساز سه بعدی، علاوه بر اینکه قابلیت های فراوانی را در حوزه نقشه کشی ساختمان در اختیار ما قرار می دهد، مزایای بسیار زیادی نیز دارد. این مزایا شامل موارد زیر می شود:

1.جلوگیری از اشتباهات فاحش در پروسه ساخت

یکی از مزایای مهم طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن، جلوگیری از اشتباهات فاحش در هنگام ساخت و ساز است. همه ما این جمله معروف را شنیده ایم که پیشگیری، مقدم بر درمان است. این جمله علاوه بر اینکه معروف است، اعتبار زیادی در تمامی حرفه ها نیز دارد. در طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن، اگر اشتباهی رخ دهد، تنها با چند کلیک قابل اصلاح است. اما در پروسه ساخت همه چیز به این راحتی نیست. اگر در هنگام ساخت و ساز دچار اشتباهی شوید، مجبور به خراب کردن بخشی از سازه و ساخت مجدد آن هستید که بار مالی و زمانی زیادی را بر روی دوش شما به عنوان کارفرما می گذارد.

بنابراین توصیه ما این است که قبل از شروع به ساخت، حتما طراحی پلان ویلای خود را با استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز انجام دهید.

2.برآورد هزینه ها

یکی دیگر از مزایای طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن، برآورد هزینه ها و تخصیص بودجه برای بخش های مختلف یک پروژه است. یکی از اطلاعات مهمی که کارفرمایان از مدیریت پروژه طلب می کنند، میزان هزینه ای است که باید برای اجرای یک کار بپردازند. برآورد حدودی هزینه ها پیش از اجرای کار و شروع به ساخت، تنها با طراحی پلان ویلا به وسیله نرم افزارهای شبیه سازی معماری میسر است.

3.قابلیت اصلاح

زمانی که طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن انجام می شود، مدیریت پروژه کارفرما را به دفتر شرکت فرا می خواند تا ضمن مشاهده طراحی انجام شده، به نقطه نظرات و انتقادات او را در این خصوص گوش دهد. هنگامی که در پروسه ساخت قرار می گیریم، دیگر امکان اصلاح وجود ندارد. در صورت اصلاح و بازگشت به حالت قبل نیز، هزینه های مالی و زمانی زیادی به کارفرما تحمیل می شود. اما هنگامی که طرح شما شبیه سازی شده است، قابلیت هزاران بار اصلاح نیز وجود دارد. این مورد، مهم ترین مزیت طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن است.

طراحی پلان ویلا دوبلکس مدرن با تهران گاردن

در صورتی که قصد طراحی پلان ویلای دوبلکس خود را به سبک مدرن دارید و به دنبال یک تیم حرفه ای و کاربلد هستید، می توانید از خدمات مجموعه تهران گاردن در این زمینه استفاده نمایید. ما برای تصمیم گیری راحت تر توسط مشتریانمان، یک هدیه ویژه در نظر گرفته ایم که شامل یک جلسه مشاوره رایگان است. برای دریافت مشاوره و بازدید حضوری از محل پروژه، با یکی از شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب راجع به بخش های مختلف یک ویلای دوبلکس که در طراحی پلان مدنظر طراح قرار داده می شوند، صحبت کردیم. طراحی به سبک مدرن به سبب زیبایی که در نهایت سادگی دارد، یکی از سبک های پرطرفدار در میان افراد است. شما هم اگر قصد دارید ویلای دوبلکس خود را به این سبک طراحی کنید، توصیه می کنیم اجرای پروژه خود را به دست افرادی کاردان و کارآمد بسپارید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

فهرست
مشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید