گیاهان مناسب برای روف گاردن

[flexy_breadcrumb]

در دنیای مدرن امروزی و گسترش جمعیت شهرها و آپارتمان نشینی، نیاز به ایجاد فضاهای تفریحی و بام سبز در ساختمان ها به شدت احساس می شود. اجرای روف گاردن بر فراز پشت بام ها یکی از راه های ایجاد محیطی سرسبز و در عین حال دلچسب و خنک برای لذت بردن از طبیعت اطراف می باشد. البته به دلیل محدودیت هایی از جمله شرایط اقلیمی و آب و هوایی، مقدار تحمل بار سقف توسط سازه و غیره، نمی توان از هر نوع گیاه و یا درختی در روف گاردن استفاده کرد. در ادامه این مقاله به بررسی گیاهان مناسب برای روف گاردن، دسته بندی و توضیحات مربوط به هر کدام می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

معرفی بهترین گیاهان برای روف گاردن

هر منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی گیاهان مناسبی را برای اجرای روف گاردن می طلبد. به عنوان مثال، گیاهان و درختچه های سازگار با آب و هوای مرطوب، مناسب مناطقی با آب و هوای گرم و خشک و کویری نمی باشد. بنابراین فاکتورها و عوامل زیادی را در انتخاب انواع گل ها و گیاهان برای روف گاردن باید در نظر گرفت؛ از جمله این موارد می توان به:

 • سازگاری با شرایط آب و هوایی
 • مقاومت بالا
 • هماهنگی و هارمونی لازم گیاهان با محیط روف گاردن
 • داشتن ریشه های کم عمق مانند انواع کاج ها، سروها، بن سای، کاکتوس و درختان میوه
 • تامین نیاز نوری و آبی گیاهان
 • تامین شرایط لازم برای نگهداری و هرس و تغذیه گیاهان
 • میزان حساسیت به باد
 • طیف رنگی گل و برگ های گیاهان

و غیره اشاره کرد.

دسته بندی گیاهان مناسب روف گاردن

معمولا گیاهان مناسب روف گاردن به شش دسته اصلی تقسیم می شوند:

 1. گیاهان خزنده و ریزشی
  گروه اول گیاهانی هستند که برای پوشاندن سطح روی خاک از آن ها استفاده می شود که به گیاهان خزنده و ریزشی معروف هستند؛ ارتفاع آن ها کم است و در مقابل نور آفتاب بسیار مقاوم بوده و به آب کمی نیاز دارند. لیزو ماکیا، ناز ژاپنی، یال اسبی، فرانکینیا و ناز آفریقایی از این دسته می باشند.
 2. گیاهان بالا رونده
  گروه دوم گیاهان بالا رونده و پیچنده هستند‌ که بیشتر برای استتار و عدم دید کاربرد دارند و به صورت معلق و رها در لبه پشت بام و یا دیوار، از آن ها استفاده می گردد. از این گیاهان برای تزئین بالکن و تراس هم بهره برده می‌شود. پیچ امین الدوله، پبچ گلیسین، شیر خشت، پیچ کلماتیس، انواع رزهای رونده، مانند نسترن، رز هلندی، ساناز رونده، عشقه یا پاپیتال، موچسب، آبشار طلایی در این دسته قرار می گیرند.
 3. بوته های گل دار دائمی
  گروه سوم بوته های گل دار دائمی هستند که ارتفاع آن‌ ها حدود ۳۰ الی ۵۰ سانتیمتر است. مانند اسطوخدوس، نسترن سفید، مریم گلی، رز مارینوس، ساناز، مرجان خاردار، شمشاد سبز و شمشاد نقره ای.
 4. گل های فصلی
  گروه چهارم شامل گل های فصلی می شوند که به صورت کم و محدود داخل فلور باکس قرار می گیرند. انواع اطلسی، گازانیا، آهار، تاج خروس، رعنا، انواع شمعدانی، جعفری، کوکب و رود بکیا از این دسته می باشند.
 5. درختچه های سوزنی
  گروه پنجم شامل درختچه هایی سوزنی برگ و مقاوم هستند که ارتفاع  آن ها حدود یک تا دو متر است و رشد عرضی آن ها بیشتر از رشد طولی آن ‌هاست و در تمام طول سال سبز می باشند. یاس هلندی، میخک هندی، انواع کاج های پیوندی مانند ژونی پروس، کامیس پاریس، کاج رونده، آی لکس، کاملیا، لگستروم پیوندی، پیتسفورم یا میخک خزنده، بربریس، پپرو کانتا از درختچه های مناسب روف گاردن می باشند.
 6. درختان با ریشه کم عمق
  گروه ششم شامل درختانی می شوند که ریشه زیادی نداشته و تولید مثل نمی کنند. درخت افرا، ماهونیا، ماگنولیا، نی خیزران، انواع نخل و فینیکس، انواع کاج و سروها مانند سرو نقره ای، سنجد زینتی، کاج کونیکا، سرو لاوسون، انواع درختان میوه با ریشه کم عمق مانند شلیل، شاتوت، آلبالو،گیلاس و غیره از این دست می باشند.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب درختچه های مناسب برای روف گاردن

با توجه به محبوبیت و استقبال فراوان، ساخت روف گاردن ها از خانه های ویلایی آپارتمان ها فراتر رفته و در مکان های عمومی، تجاری، رستوران ها، پشت بام پارکینگ ها، مکان های تفریحی و غیره هم کاربرد دارند. در انتخاب درخت یا درختچه های مناسب روف گاردن باید میزان تحمل و مقاومت سقف پشت بام در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر باری که سازه تحمل می کند، باید بیشتر از وزن درختان باشد تا آسیبی به سقف وارد نشده و از طرفی شرایط برای نگهداری و رشد و نمو گیاهان مهیا باشد.

بعضی از این سازه ها توان تحمل وزن زیاد را نداشته و مناسب ساخت روف گاردن مسطح می باشند و برای کاشت درخت مناسب نیستند. در این نوع از روف گاردن، لایه های زیرین خاک سرشار از مواد مغذی مخصوصی است که باعث رشد و نمو گیاهان شده و در عین حال فشار و وزن زیادی را بر روی سقف سازه، وارد نمی کند. گل های صخره ای و انواع ساکولنت، به دلیل داشتن ساقه های کوچک و نیاز آبی بسیار اندک مناسب روف گاردن های مسطح می باشند.

از دیگر عوامل مهم در انتخاب درختچه های مناسب روف گاردن میزان حساسیت آن ها در برابر باد است. بدین معنی که درختانی که دارای ریشه به هم پیوسته و جمع و جور و شاخ و برگ زیادی هستند، برای کاشت و نگهداری در روف گاردن به دلیل مقاومت زیاد شان در برابر وزش باد و شکستن شاخه ها مناسب می باشند. درختان چند تنه، درختان تزیینی قیچی خورده، درختانی با برگ های خاکستری به دلیل مقاوم بودن در برابر گرما، باد و خشکسالی از دیگر درختان مناسب برای روف گاردن هستند.

معرفی انواع گیاهان سازگار در روف گاردن

درخت یوکا:

انواع شمشاد :

درخت کاج:

یاس هلندی:

درخت موز:

درخت هلو :

درخت سرو کوهی:

درخت بوگنویل:

چمن مناسب برای روف گاردن

یکی دیگر از پوشش های گیاهی که به عنوان عنصری سبز در روف گاردن های مسطح استفاده می شود، انواع چمن است که به دلیل عمر کوتاه و جلوگیری از خشک شدن آن ها، باید به طور مداوم آبیاری شوند. آرمریا یا چمن هلندی  پکه به عود قرمز هم معروف است، شاخ و برگی مانند درختان داشته و مثل چمن ها پوششی فراوان از سبزه های یکدست را به وجود می آورد که بیشتر در صخره ها و ریگ های روان رشد و نمو می کنند. بنابراین برای فضای روف گاردن بسیار مناسب می باشد.

انواع گل های وحشی مناسب روف گاردن

برخی از گل های وحشی که دارای ارتفاعی بلندتر و ریشه های نسبتا عمیق در خاکی به همان عمق برای رشد و نمو هستند، در روف گاردن هایی با همین نام یعنی روف گاردن نیمه عمیق یا نیمه انبوه قابل اجرا و کاشت می باشند. تنوع پوشش گیاهی در این نوع از روف گاردن، به دلیل لایه های ضخیم تری که بر روی سقف سازه قرار می گیرد به مراتب بیشتر بوده و به همان نسبت وزن وارده به سقف هم زیادتر خواهد بود.
بومادران از گونه گل های وحشی است که خیلی سریع در همه قسمت های روف گاردن رشد و گسترش می یابد. از دیگر گل های وحشی مناسب برای بام سبز یا همان روف گاردن می توان به مرزن گوش یا پونه گیاهی و آویشن باغی اشاره کرد. از دیگر انواع گیاهان و درختچه های مناسب برای روف گاردن می توان به زغال اخته کره ای، فندق زینتی، سرو پا کوتاه هیونگی، آستیلب، هوستا، آجوکا، اسطوخدوس، گل طاووسی، درختچه توری، درختچه فوتونیا، گل کاغذی، انواع کاکتوس و پتوس طلایی اشاره کرد.

چه گیاهانی را نباید در روف گاردن کاشت؟

گیاهانی که دارای ریشه عمیق هستند و به آب فراوان نیاز دارند و در برابر نور خورشید و گرما حساسیت بیشتری از خود نشان می دهند، مناسب کاشت و نگهداری در روف گاردن نمی باشند. از جمله این گیاهان می توان به توسکا، بلوط، انواع بید، چنار، ابریشم، توت، گردو، زیتون تلخ، کاج تهران، کاج موگه، بیلکی، سرو نقره ای، په پس گریس و غیره اشاره کرد.
سبزیجاتی مانند تره و جعفری و گشنیز، تربچه، شاهی، اسفناج، نعنا، پونه، ترخون، ریحان، آویشن، مرزه و مریم گلی شبدر برای کاشت در روف گاردن بسیار مناسب می باشند.

چرا کاشت گیاهان در روف گاردن اهمیت دارد؟

کاشت گیاهان در روف ‌گاردن اهمیت بسیاری دارد. در زیر تعدادی از مهمترین دلایل آورده شده است:

 • بهره‌ برداری بهینه از فضای شهری: در شهرها معمولاً فضای سبز محدود است و روف ‌گاردن‌ ها به عنوان یک منبع اضافی از فضای سبز در ارتفاع می ‌توانند استفاده شوند. این گونه فضاهای سبز می ‌توانند بهبود کیفیت زیست محیطی شهرها را ارتقا دهند و به طراحی شهری سبزتر و مستدام کمک کنند.
 • بهبود کیفیت هوا: گیاهان در روف‌ گاردن‌ به عنوان فیلترهای طبیعی هوا عمل می‌ کنند. آنها اکسیژن را آزاد می ‌کنند و دی ‌اکسید کربن را جذب می ‌کنند. همچنین، گیاهان قادرند به جذب آلاینده‌ های هوا مانند گازهای مضر و ذرات معلق کمک کنند و کیفیت هوای محیط اطراف را بهبود بخشند.
 • استفاده از انرژی: روف‌ گاردن‌ ها می ‌توانند به بهره‌ برداران انرژی فرصتی برای استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند نور خورشید و باد بیشتر بدهند. این مورد شامل نصب پنل‌ های خورشیدی جهت تولید برق، سیستم ‌های جمع ‌آوری آب باران و سیستم‌ های تهویه طبیعی است. این انرژی ‌ها می‌ توانند به کاهش هزینه‌ های انرژی ساختمان و حفظ محیط زیست کمک کنند.
 • جنبه اقتصادی: روف‌ گاردن‌ ها می ‌توانند به عنوان فضایی برای تجارت و کسب ‌وکارهای مرتبط با گیاهان و فضای سبز استفاده شوند. به عنوان مثال، می ‌توان در آنها گلخانه‌ ها، کشت سبزیجات، رستوران و کافه ‌ها را احداث کرد. این مناطق تفریحی و گردشگری جذابیت‌ های خاصی دارند و می ‌توانند درآمدزایی و اشتغال زایی را تشویق کنند.
 • جنبه بهداشتی و روانشناختی: دسترسی به فضای سبز و گیاهان مثبت بر روی سلامت و روانشناسی افراد دارد. به ویژه در محیط ‌های شهری که فضای شهر کمبود فضای سبز دارند، روف ‌گاردن ‌ها می ‌توانند به عنوان مکان ‌هایی برای استراحت، آرامش و تماشای طبیعت عمل کنند. این تاثیرات در سلامت افراد شامل کاهش استرس و افزایش خلاقیت و تمرکز می‌ شوند.
 • حفاظت از ساختمان: گیاهان در روف‌ گاردن‌ ها می ‌توانند در عایق ‌بندی ساختمان نقش مهمی ایفا کنند. آنها می ‌توانند در تابع حفاظت از ساختمان در برابر تغییرات دما، نور خورشید، باد و باران موثر باشند. به علاوه، گیاهان می ‌توانند از فرسایش سطح ساختمان جلوگیری کنند و مانع نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان شوند.

با توجه به این مزایا، کاشت گیاهان در روف‌ گاردن ‌ها به عنوان یک روش سازگار با محیط زیست و پایدار برای بهبود شهرها و محیط زندگی افراد مورد توجه قرار گرفته است.
سخن پایانی
اگر شما نیز گیاه دیگری می شناسید که برای اجرای روف گارن مناسب است، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.