طراحی باغ

طراحی باغ دارای اصول و قواعدی است که حتما باید نسبت به آن ها دانش و اطلاعات قبلی وجود داشته و پس از آن برای طراحی ابتدایی و انجام مراحل اجرایی، اقدامات لازم صورت بگیرد. این اصول باعث می شود تا از فضای موجود بهترین بهره برداری را داشته و بتوانید زیباترین و کارآمدترین فضای سبز را فراهم سازید. برای شناخت بهتر اصول طراحی باغ در ادامه با ما همراه باشید.

اصول طراحی باغ

از اصول طراحی باغ، می باید به مراحل اندازه گیری مساحت موجود، سنجش وضعیت خاک، انتخاب گل و گیاهان، تعبیه سیستم آبیاری، خرید بذر و نهال، کاشت بذر و نهال، نورپردازی، حصارکشی و تدوین برنامه نگهداری اشاره کرد.

در ادامه این مراحل را مرور می کنیم تا ببینیم در هر یک چه نکات مهمی وجود دارد.

اندازه گیری مساحت موجود

پیش از هر گونه تصمیم گیری برای طراحی باغ، باید نسبت به اندازه گیری مساحت موجود اقدام کنید. این که مساحت باغ در اختیار شما چه اندازه بوده و در چه ساختار هندسی جای گرفته باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است. با اندازه گیری مهندسی مساحت باغ، می توانید نقشه ابتدایی تخصیص هر بخش به ساختارهای لازم را از پیش تعیین کرده و پس از آن برای مراحل بعدی آماده شوید.

سنجش وضعیت خاک در طراحی باغ

در گام بعدی باید نسبت به سنجش وضعیت خاک اقدام شود. در صورتی که وضعیت خاک کیفیت لازم را نداشته باشد، باید حتما قبل از انجام مراحل کاشت بذر و نهال، وضعیت خاک ارتقا یافته و در صورتی که نیاز به اضافه کردن مواد مغذی، کود و … دارد، حتما این مراحل با زمان بندی لازم پیش رفته و پس از آن برای مراحل بعدی اقدامات لازم صورت بگیرد. حتما در مرحله سنجش وضعیت خاک نیاز به حضور کارشناس باغداری است تا به درستی شرایط خاک را بررسی کرده و هیچ گونه اهمالی در این مرحله صورت نگیرد. در نظر داشته باشید که در صورت عدم سنجش صحیح وضعیت خاک، کاشت گل و گیاهان، بذر و نهال در مراحل بعدی با چالش ها و مشکلاتی همراه خواهد شد و نمی توان از موفقیت ایجاد و طراحی باغ اطمینان پیدا کرد.

انتخاب گل و گیاهان

انتخاب گل و گیاهان در گام بعدی انجام می شود و باید حتما در این مرحله شرایط آب و هوایی را در نظر گرفته باشید. بدیهی است که برخی از گل و گیاهان با شرایط آب و هوایی سردسیری یا گرمسیری سازگاری نداشته و همیشه نمی توان تمام گروه های گیاهان را در هر شرایط جغرافیایی کشت کرده و از پاسخگویی مناسب گیاه اطمینان خاطر داشت.

تعبیه سیستم آبیاری در طراحی باغ

در گام بعدی باید سیستم آبیاری لازم در فضای باغ تعبیه شود. سیستم آبیاری می تواند به طرق مختلف بوده یا به شکل ترکیبی در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرد. انتخاب سیستم آبیاری باغ به عوامل مختلفی بستگی دارد و تجمیع این عوامل در کنار یکدیگر، سیستم آبیاری نهایی را پیاده سازی خواهد کرد. در نظر داشته باشید که سیستم آبیاری قطره ای تاثیرگذاری قابل توجهی در شکل نگهداری از فضای سبز باغی و همین طور روند مثبت رشد و نمو گیاهان دارد. این سیستم آبیاری می تواند در هزینه های شما صرفه جویی قابل توجهی به وجود آورده، در مصرف آب صرفه جویی ایجاد کرده یا کاملا برعکس عمل کند.

خرید بذر و نهال

خرید بذر و نهال دیگر گامی است که در راستای طراحی باغ باید به آن توجه شود. با توجه به فرمتی که برای طراحی باغ انتخاب کرده اید، خرید بذر و نهال صورت خواهد گرفت. در خرید بذر و نهال به هیچ وجه نباید به دنبال صرفه جویی بوده و از کیفیت این محصولات بکاهید. در این صورت نتیجه کار آن طور که به دنبال آن هستید نخواهد بود و بذر یا نهال های نامرغوب و معیوب، نمی توانند نتیجه بخشی لازم در فضای باغ را به وجود بیاورند.

کاشت بذر و نهال در طراحی باغ

کاشت بذر و نهال باید به وسیله افراد کاملا متخصص در این زمینه انجام شده و چیزی نیست که بخواهید به شکل غیرحرفه ای انجام دهید. در صورتی که کاشت بذر و نهال در باغ به درستی و به شکل اصولی انجام پذیرد، طراحی باغ و فضای سبز آن در نهایت همان چیزی خواهد شد که انتظارش را داشتید و می توانید بر دوام و پایداری آن اطمینان داشته باشید.

نورپردازی

نورپردازی در نهایت از الگوهایی است که با توجه به زمینه کاربری باغ به آن نیاز خواهید داشت. در صورتی که نورپردازی به درستی انجام پذیرد، زیبایی باغ در زمان تاریکی دو چندان خواهد شد و می توانید از این وضعیت بهترین برداشت را داشته باشید.

حصارکشی در طراحی باغ

فضای باغ باید به یک شکلی محصور بوده و کاملا مجزاسازی شده باشد. حال در شرایطی این امکان وجود دارد که حصارکشی به بخش داخلی باغ نیز وارد شده و به دلایلی نیاز به جداسازی برخی از قسمت های آن از بخش های دیگر وجود داشته باشد. در این صورت نیاز است که حصارکشی هم در فضای بیرونی و هم در فضای داخلی صورت پذیرد.

تدوین برنامه نگهداری

در نهایت پس از طراحی باغ و اجرای تمام مراحل آن، باید یک برنامه نگهداری و رسیدگی که در کل می توان آن را به مفهوم باغداری پیوند زد، چیده شده و مطابق با این برنامه تمامی بخش های باغ نگهداری شده و حاصل چیزی که در مراحل قبلی به دست آمد، حفاظت شده و زنده و پایدار نگه داشته خواهد شد.

کلام آخر

در بالا مروری مختصر بر مراحل طراحی باغ و اجرای آن داشتیم. شما چه قوانین و مراحل دیگری را در خصوص اصول طراحی باغ می شناسید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را با ما و دیگر کاربران وبلاگ در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.
ارتباط با ما از واتس آپ