محوطه سازی ویلا با ارائه پیشنهادات ویژه

محوطه‌ سازی ویلا یکی از عوامل مهم در طراحی و ساخت یک ویلا است که به آن زیبایی، تنوع و کاربردی بودن محیط خارجی ویلا بخشیده و تاثیر زیادی بر جذابیت کلی ویلا دارد. محوطه‌ سازی شامل طراحی فضاهای سبز، مسیرها، پیاده ‌روها، نورپردازی و ایجاد فضاهای تفریحی مختلف است.

طراحی محوطه سازی ویلا باید با توجه به نیازهای ساکنان، زیبایی، کاربردی بودن و هماهنگی با محیط اطراف انجام شود. استفاده از فضاهای سبز، مسیرها، نورپردازی و فضاهای تفریحی، به همراه انتخاب مواد ساختمانی و رنگ‌های مناسب، به ویلا جذابیت و شخصیتی خاص می‌بخشد و تجربه‌ی زندگی در ویلا را بهبود می‌بخشد.

نمونه محوطه سازی ویلا توسط شرکت تهران گاردن

برای مشاهده نمونه کار ها با کیفیت بالا بر روی آن ها کلیک کنید

محوطه سازی ویلا یکی از مسائلی است که تمامی مالکان ویلا گوشه چشمی به آن دارند و برای زیباسازی و نقش بخشیدن به فضای باز ویلای خود، باید به انجام برسانند. از آن جایی که ساخت محوطه و فضای سبز در ویلاها، نیازمند کاشت گل و گیاه و تعبیه تجهیزات مختلف است، باید حتما این کار توسط تیم های حرفه ای انجام شود.

با توجه به هزینه ای که ساخت و محوطه سازی ویلا برای شما عزیزان دارد بنابراین توصیه می شود که پروژه های محوطه سازی ویلا یا طراحی منظر خانه و غیره را به یک مجموعه ای که سال ها در این حوزه کار کرده اند و تجربه کافی را دارند بسپارید.

عملکرد طراحان مجموعه ی تهران گاردن به این شکل است که یک جلسه حضوری به بررسی و ارزیابی زمین و مساحت در اختیار می پردازند و سپس یک جلسه مذاکره با کارفرما جهت آگاهی بیشتر از علاقمندی ها و شنیدن خواسته ها وانتظاراتشان از پروژه منظور ترتیب خواهند داد.

طراحی محوطه ویلا، یک احساس هماهنگی بین طبیعت و ویلا برقرار می کند. بدین ترتیب می توان با توجه به نیازهای ساکنان محوطه هایی لوکس با استخر، آبنما، آلاچیق، لمکده و آتشدان و … خلق نمود.

نمونه محوطه سازی ویلا تهران گاردن عکس قبل نمونه محوطه سازی ویلا تهران گاردن عکس بعد

 در مرحله ی بعدی یک طراحی سه بعدی از پروژه منظور را توسط نرم افزارهای طراحی سه بعدی آماده می کنند. عکس های سه بعدی از پروژه، یک دید کلی از نحوه چیدمان گیاهان و سایر المان ها و عناصر محوطه سازی را به تصویر می کشد؛ قبل از استارت کار، هر بخش از فضاسازی که نیازمند تغییر است طبق نظر و خواسته ی کارفرما و در نظر گرفتن تجربه ی مجریان پروژه اعمال خواهد شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم محوطه سازی ویلا تابع چه قوانین و قواعدی است و چطور انجام می شود.

برای محوطه سازی ویلا باید مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

پروژه طراحی محوطه 2000 متری در شهریار

جهت مشاوره برای طراحی محوطه خود تماس بگیرید

 

021-72926

0912-4020109

فضاسازی ویلا

فضاسازی ویلا بخش قابل توجهی از چیزی که در نهایت در زمان کاربری آن احساس و تجربه خواهید کرد را به خود اختصاص می دهد. از این روی لازم است که برای فضاسازی به طور کامل از تجربه و مهارت استفاده شده و بهترین بهره برداری از محوطه موجود در ویلا را به عمل بیاورید. به این شکل می توان از محوطه و فضای باز ویلا و همین طور بخش عمارت آن، به شکلی استفاده کرد تا تمام مساحت موجود به خوبی مورد استفاده قرار بگیرد. برای این منظور در همان گام ایجاد پلان ویلا، باید فضاسازی نیز دیده شده و در نظر گرفته شود

طراحی اولیه محوطه سازی ویلا

گام اول:

طراحی اولیه محوطه سازی ویلا طبق مراحلی که برای طراحی اولیه هر فضای سبزی در نظر داریم، انجام می شود. به واقع چیزی که در گام اول نیاز داریم یک اندازه گیری صحیح از فضا است که کمک کند تا جایگیری هر یک از اجزا و گل و گیاهان مورد نظر را به درستی دریابیم. در صورتی که این محوطه سازی قرار باشد ترکیبی از فضای سبز و تجهیزاتی چون آلاچیق، استخر و غیره شکل بگیرد، باید از پیش تمامی این اجزا در طرح اولیه روی کاغذ آورده شوند. پس از آن می توان در خصوص مراحل بعدی اجرا تصمیم گیری کرده و یک زمان بندی صحیح به آن ها اختصاص داد.

بدیهی است که در اندازه گیری محوطه ویلا، باید تمامی زاویه های آن در نظر گرفته شده و استفاده حداکثری از این فضا صورت بگیرد. در غیر این صورت با پرتی زیادی در فضا روبرو خواهیم بود که ضمن از دست دادن بخشی از مساحت، زیبایی محوطه ویلا را تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد داد.

گام دوم:

پس از طراحی اولیه نوبت به انتخاب بذرها و نهال های مورد نظر می رسد. همین طور اگر قرار است از آلاچیق یا نیمکت استفاده کنید، باید ابعاد و طرح و جنس آن را تعیین کرده باشید. ممکن است حین مطالعه و بررسی مدل های مختلف، ایده شما در این زمینه تغییر پیدا کند، اما ضرورت دارد که مدل های جدید انتخاب شده به لحاظ ابعاد و سبک، در تناسب با فضای سبز ویلا باشند.

گام سوم:

در طراحی اولیه محوطه سازی ویلا حتما باید مسیر پیاده روی و رفت و آمد را در نظر بگیرید. این چیزی بسیار مهم در ایجاد فضای سبز ویلایی است و نمی توان آن را نادیده گرفت. در صورتی که ویلای شما به شکلی مساحت دارد که پارکینگ خودرو داخل آن قرار می گیرد، در ایجاد مسیر رفت و آمد، باید یک مسیر موزاییک شده یا سنگی برای تردد خودرو در نظر گرفته و پهنای آن را مطابق با ابعاد خودرو، لحاظ کنید.

محوطه سازی ویلا تخصصی 02172926

اما در صورتی که مساحت محوطه ویلا محدود بوده و امکان وارد کردن خودرو به آن وجود نداشته و یا خود چنین تصمیمی ندارید، لحاظ کردن مسیر پیاده روی نفر، کفایت خواهد کرد. به هر ترتیب باید از درب ورودی ویلا به ساختمان و عمارت اصلی آن، یک مسیر پیاده روی (ترجیحا با پیچ و خم که تداعی کننده حال و هوای جنگلی باشد) در نظر گرفته و آن را با سنگچین یا هر طرح دیگری همراه سازید. به جز این ضرورت دارد که به همراه مسیر پیاده روی، یک طراحی نورپردازی همگام نیز در نظر گرفته شود تا در زمان تاریکی هوا، عبور و مرور از محوطه ویلا به سادگی صورت گرفته و افراد به خوبی مسیر مقابل خویش را رویت نمایند.

گام چهارم:

طراحی سیستم آبیاری و خروجی های فواره ای یا قطره چکانی آب، تعبیه محل ساخت استخر یا حوضچه، قلوه سنگ های تزیینی و غیره از سایر مواردی هستند که در محوطه سازی ویلا باید در نظر گرفته شده، سپس وارد فاز اجرایی آن شویم. معمولا در فضاسازی ویلایی و در صورت وجود مساحت لازم، استخر یا حداقل یک حوضچه با فواره در نظر گرفته می شود. این باعث می شود که جلوه نشاط آور فضا بیشتر بوده و ترکیب گل و گیاهان با آب، به شکلی خاص بیننده را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اصول محوطه سازی ویلا

اصول اصلی طراحی منظر سازگار با محیط زیست شامل کاهش مصرف آب، فرسایش خاک و ضایعات است. معماری منظر پایدار اصول و قواعدی دارد که پایبندی به آن ها سبب جلب رضایت کارفرما در پایان کار می شود. رعایت عناصری همچون نظم، تعادل، توازن و راحتی در محوطه سازی ویلا، از اصول بسیار مهمی در این زمینه است که باید در هنگام طراحی پلان در نظر بگیرید.

برای مثال اصل تعادل به ایجاد برابری میان فضاهای پر و خالی اشاره دارد. در طراحی سازه های معماری فضاهای پر را فضاهای مثبت و فضاهای خالی را فضاهای منفی می نامند. ایجاد تعادل و توازن میان فضاهای منفی و مثبت سبب برقراری نظم در محوطه می شود.

اجرای محوطه سازی ویلا

اجرای محوطه سازی ویلا نیازمند حضور یک تیم حرفه ای بوده که در تمامی بخش های کاشت گل و گیاهان مختلف، نصب تجهیزات چون آلاچیق، استخر و غیره و نیز نورپردازی تبحر داشته و این امور را با بالاترین کیفیت به انجام برسانند. در نظر داشته باشید که نقصان و کاستی در هر بخش از اجرای این مراحل، مشکلات بسیاری به وجود آورده و مرتفع ساختن آن؛ زحمت و هزینه های بیشتری را تحمیل خواهد ساخت. از این روی اهمیت دارد که حتما پس از به دست آوردن طرح اولیه محوطه سازی ویلا، نسبت به انتخاب یک تیم حرفه ای برای اجرای آن اقدام نمایید.

هر مرحله از اجرای این طرح، چه مسیرسازی، کاشت، تعبیه تجهیزات یا نورپردازی، باید با اصول و قواعد استاندارد خود همراه باشد و اجرای هیچ یک بدون تخصص، سودی نخواهد داشت. با انتخاب یک تیم اجرایی متبحر، می توانید مراحل اجرای کار را به مراتب کوتاه تر ساخته و در ضمن بهره وری و کیفیت خروجی کار را بالا ببرید. دقت داشته باشید که کاشت یک گل یا کاشت یک نهال نیازمند کاری تخصصی در زمینه باغداری است و اشخاص غیرحرفه ای، بهترین بذر و نهال را نیز معیوب ساخته و روال رشد و نمو آن را مورد تاثیر منفی قرار خواهند داد.

در بحث نورپردازی نیز باید حتما فضای ایجاد شده در هر نقطه به وسیله یک مرکز نور، تامین شده و به طور کلی در تمام فضا و محوطه ویلا، نور کافی (نه چندان زیاد)، داشته باشیم. به طور مثال اگر در این فضا یک آلاچیق قرار داده شده است، باید حتما نور مجزا برای آلاچیق در نظر گرفته شود. همین طور مسیر پیاده روی نیازمند نور مجزا است و باید برای رفت و آمد اشخاص به میزان کافی نور (به شکل چراغ های ال ای دی در کف یا فانوس های ایستاده)، تعبیه شده باشد.

نکته: اگر چه تیم های طراحی فضای سبز و محوطه سازی باغ دارای ایده های از پیش تعیین شده برای اجرای این فضاها هستند؛ اما از آن جایی که خلق محوطه در ویلا، کاملا شخصی بوده و تابع سلیقه افراد است، معمولا سعی می شود که این محوطه سازی مطابق و بسیار نزدیک به انتظارات مشتری رخ دهد. تنها بعضی محدودیت ها به لحاظ شرایط جغرافیایی وجود دارد. به طور مثال برخی از گل و گیاهان، نیازمند تابش بیشتر نور خورشید یا قرار گرفتن در آب و هوایی خنک تر هستند و نمی توان آن ها را در شرایط جغرافیایی مخالف کاشت و انتظار دوام در مدت زمان معقول داشت.

محوطه سازی ویلا مدرن

مهم ترین المان در محوطه سازی ویلا مدرن ادقام سبک کلاسیک و سبک های قدیمی و معاصر می باشد. در این نوع محوطه سازی محدودیتی از نظر کارایی خطوط زاویه دار در مقابل خطوط منحنی و استفاده از اشکال مستطیل ، دایره ، مثلث و مربع در طراحی فضاهای داخلی و خارجی وجود ندارد. می توان گفت بهترین و پرطرفدارترین محوطه سازی ویلاها سبک مدرن می باشد ؛ زیرا سلیقه و نظرات مشتریان عزیز دقیقا همانند خواسته شان قابل اجرا است.

حیاط سازی مدرن

حیاط سازی مدرن با در نظر گرفتن برخی از استانداردهای کلی و ابتدایی که نمی توان آن ها را نادیده گرفت، انجام می پذیرد. البته این استانداردها تنها در بخش پایه ای بوده و چیزی که در مراحل بعدی به شکل پوسته طراحی حیاط برنامه ریزی شده و به اجرا درمی آید؛ متفاوت از طرح های سنتی و قدیمی است.

در حیاط سازی مدرن، شکل قرار گرفتن باغچه ها و همین طور نوع کاشت پرچین و حتی گل و گیاهانی که مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوت خواهد بود. در این شرایط نیازمند آن هستیم که از یک طراحی کاملا مدرن و متمایز برای ایجاد حیاط استفاده شده و همین طور المان های به روز و مدرن در آن به کار گرفته شوند.

نکات مهم محوطه سازی ویلا

در محوطه سازی ویلا باید حتما به نکات و اصولی خاص توجه داشته باشید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • در محوطه سازی ویلا باید این نکته را در نظر داشته باشید که با یک فضای مسکونی یا حداقل نیمه مسکونی روبرو هستید و حتما باید تعبیه مسیرهای پیاده روی، رفت و آمد کودکان و غیره مورد نظر باشد.
 • در ساخت محوطه ویلا و تجهیزاتی که داخل آن قرار می گیرند، از جمله استخر و غیره، حتما ایمنی را در نظر داشته باشید. غالبا در محوطه ویلا باید رفت و آمد کودکان را در نظر گرفته و تمام ریسک های ناشی از سقوط در استخر، تیغ گل و گیاهان و غیره را لحاظ کنیم.
 • محوطه سازی ویلا بخشی از نمای کل فضای ویلا را به خود اختصاص داده و یک عنصر مجزا نیست. از این روی باید در هارمونی و هماهنگی لازم با خود بنای ویلا قرار داشته باشد. اگر ویلا به سبک سنتی ساخته شده، محوطه سازی آن نیز باید سنتی باشد و اگر ویلا به سبک مدرن ساخته شده است، محوطه سازی آن نیز باید از قوانین ساخت و ساز مدرن تبعیت کند.
 • در محوطه سازی ویلا نباید تعبیه سیستم آبیاری را از قلم انداخت. صرف این که این محوطه فضا و مساحتی کم دارد، هرگز به این معنا نیست که سیستم آبیاری نیاز نخواهد داشت. امکان آبیاری صحیح و اصولی هر روزه محوطه فضای سبز ویلا قطعا وجود ندارد یا نیازمند استخدام یک شخص بابت این کار و به عنوان باغبان خواهد بود که باز احتمال قصور و ضعف در آبیاری از جانب وی وجود خواهد داشت. از این روی لازم است که حتما از سیستم آبیاری قطره ای حرفه ای در محوطه ویلا استفاده کرده و به این شکل حیات گیاهان را تضمین کرد.

اشتباهات رایج در محوطه سازی ویلااز اشتباهات رایج در محوطه سازی ویلا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما از فضاهای ویلایی الگوبرداری می کنید که دارای المان های پایه ای مشابه نیستند. به این ترتیب نتیجه کار به هیچ وجه به همان شکل مثبت و درخور نخواهد بود.
 • به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی توجه نمی کنید. عدم پرداختن به شرایط جغرافیایی و موقعیت آب و هوایی، باعث می شود که مشکلات زیادی پس از طراحی ویلا به وجود آمده و نتوان بهره برداری لازم را از این جهت داشت. از این روی لازم است که حتما به شرایط جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی توجه کافی صورت گرفته و محوطه سازی ویلا با در نظر گرفتن این نکات ایجاد شود.
 • نسبت مناسب میان ساختمان ویلا و محوطه اطراف آن در نظر گرفته نمی شود. لازم است که حتما تناسب قابل توجه و درستی میان محوطه ویلا و ابعاد ساختمان اصلی آن در نظر گرفته شود. صرف نظر از این که شما تا چه اندازه به بزرگ بودن ساختمان ویلا اهمیت می دهید یا علاقه مند به داشتن محوطه فضای سبز وسیع هستید، لازم است که حتما یک تناسب درست میان این دو بخش وجود داشته باشد. در غیر این صورت نمی توان کاربری درستی از محوطه ویلا یا ساختمان اصلی آن، به دست آورد.
 • از تجهیزات تکمیلی استفاده نمی کنید. هر آن قدر که محوطه سازی و ساختار عمارت ویلا، جذاب و زیبا باشد، عدم استفاده از تجهیزات تکمیلی چون آلاچیق، زمین بازی، استخر و غیره؛ سطح کاربری آن را کاهش خواهد داد. از این روی تا جایی که فضای موجود به شما اجازه می دهد؛ حتما از این فاکتورها برای تکمیل محوطه سازی ویلا بهره برده و میزان کاربری آن را به شکلی بهینه بالا ببرید.

محوطه سازی ویلا کوچک

برای محوطه سازی ویلا کوچک به شکلی که بیشترین حد زیبایی و کاربری را به همراه داشته باشد، باید کاملا مینیاتوری فکر کنید. به این ترتیب شما نمی توانید به دنبال ایجاد یک استخر بزرگ در محوطه ویلای خود بوده یا درختان تنومند و بزرگی را در محوطه ویلا بکارید. در این شرایط گل کاری بهترین گزینه برای محوطه سازی ویلا بوده و اضافه کردن بوته ها و درختچه های کوچک، کمک می کند تا فضای ویلا، زیبایی و جذابیت لازم را به دست بیاورد.

انواع محوطه سازی ویلا

انواع محوطه سازی ویلا با دنبال کردن سبک و سیاق محوطه جغرافیایی و سبک ساخت ویلای عمارت، تعیین خواهد شد. به واقع اگر بخواهیم محوطه سازی ویلا را به شکلی موثر و جذاب ایجاد کنیم؛ لازم است که پیش از آن بررسی قابل توجهی در این خصوص صورت گرفته باشد. شما ممکن است بخواهید این محوطه سازی را به شکل سنتی، کلاسیک، فرانسوی، ایتالیایی، مدرن و … انجام دهید. با انتخاب فرم ایجاد محوطه ویلا، انتخاب گل و گیاهان مختلف، انتخاب تجهیزات رفاهی و سایر موارد، شکل نورپردازی و … انجام خواهد شد و می توان با سپردن کار به دست تیم های حرفه ای، به بهترین شکل چنین چیزی را ایجاد نمود.
با این همه توصیه می شود که با در نظر گرفتن پتانسیل های محوطه و بودجه در اختیار خود، بهترین شکل از محوطه سازی را پیاده سازی کنید.

محوطه سازی ویلا کلاسیک

برای محوطه سازی ویلا کلاسیک باید فارغ از المان هایی که مدرن سازی یا به نوعی تجددگرایی را به همراه دارند، عمل کنید. توجه به اصل تقارن و به کار بردن اشیاء ارزشمند و در عین حال ساده، باعث می شود که فضای محوطه ویلا کلاسیک به چشم آید. همین موضوع در خصوص انتخاب گل و گیاهان مختلف و سایر المان های اجرای فضا نیز موثر خواهد بود. به این شکل اگر تصمیم به محوطه سازی ویلا کلاسیک داشته باشید، باید حتما این موارد را در نظر داشته و فضاسازی محوطه را با رعایت اصل تقارن و کم کردن از تجهیزات فانتزی پیش ببرید.

محوطه سازی ویلا ارزان

محوطه سازی ویلا ارزان با حذف المان هایی که نرخ بالاتری برای خرید دارند، به راحتی قابل اجرا خواهد بود. در این شکل از محوطه سازی نیازی نیست که حتما برای چیدمان فضای سبز، از تجهیزاتی چون آبنما، فواره و … استفاده کنید. همین موضوع در خصوص انتخاب گل و گیاهان و نهال های مختلف نیز صدق خواهد کرد.

شما می توانید با یک چمن کاری زیبا و کاشت بوته هایی که به مراتب نرخ ارزان تری دارند، محوطه سازی ویلا ارزان را طراحی و پیاده سازی کنید. در نظر داشته باشید که با یک طراحی اصولی و هنرمندانه، حتی ساده ترین محوطه های ویلایی نیز رنگ و لعابی عالی به خود خواهند گرفت و کافی خواهد بود که طراحی و اجرای این امر را به دست افراد ماهر بسپارید.

زیباترین محوطه سازی ویلا

زیباترین محوطه سازی ویلا، لزوما گران قیمت ترین و لوکس ترین آن ها نیست. در زیباترین شکل محوطه سازی با فضایی روبرو هستیم که به خوبی بخش بندی شده و الگوهای کاشت در آن به شکلی اصولی و نه بی قانون، پیش رفته است. این چیزی است که شاید مخاطب غیرحرفه ای در نگاه اول متوجه آن نشود؛ اما با دقیق شدن در فضا و نگاهی از بالا، می توان به خوبی نسبت به آن آگاهی پیدا کرد.

زیباترین محوطه سازی ویلا با استفاده از تجهیزات مختلف و حتی به کار گیری صرف گیاهان از گونه های متفاوت، امکان پذیر خواهد بود. چیزی که باید به این شکل از محوطه سازی حتما اضافه کنید، مسیرسازی شیک و زیبا و نورپردازی حرفه ای است که در نهایت بار جذابیت فضا را دو چندان خواهد ساخت.

طراحی کف در محوطه سازی ویلا چطور انجام می شود؟

قطعا در محوطه سازی ویلایی، بخش قابل توجهی به کاشت گل و گیاهان اختصاص داده خواهد شد که باید کف سازی به وسیله خاک مرغوب و مناسب شده و نمی توان به شکلی دیگری این قسمت ها را متصور بود. اما با گذشتن از قسمت هایی که کاشت در آن ها انجام می شود، با بخش هایی از کف ویلا روبرو هستیم که برای پیاده روی و قرار دادن سایر وسایل چون آلاچیق، میز و صندلی، نیمکت و غیره تعبیه خواهند شد.

طراحی کف در محوطه سازی ویلا باید متناسب با سبک طراحی و اجرای فضای سبز آن و البته کاملا متناسب با طراحی خود ساختمان ویلا باشد. در صورتی که از رنگ پردازی خاصی برای ساخت عمارت ویلا استفاده شده است، توصیه می کنیم که طراحی کف محوطه ویلا را نیز به نوعی در تناسب با آن انتخاب کنید.

این تناسب به این معنا نیست که باید کف محوطه ویلا هم رنگ چیزی باشد که در ساخت عمارت ویلا در نظر گرفته اید، اما اگر از طراحان فضای سبز بپرسید، حتما رنگ بندی متناسب که حتی گاهی اوقات کاملا متضاد رنگ عمارت است را به شما توصیه خواهند کرد. چیزی که در اینجا می خواهیم یک زیبایی بصری است که گاهی اوقات با هم نوایی رنگ ها ایجاد شده و گاهی اوقات نیز با یک تضادسازی به دست خواهد آمد.

اما اگر به سراغ جنس کف محوطه ویلا برویم، باید گفت که گزینه های مختلفی پیش روی شما هستند:

موزاییک: شما ممکن است استفاده از موزاییک را برای کف محوطه ویلای خود ترجیح بدهید. موزاییک ها امروزه در طرح و رنگ های مختلف عرضه شده و می توانید ترکیب و تلفیقی از چندین نوع موزاییک را در کنار هم قرار داده و از آن ها یک جلوه زیبا و شیک به وجود بیاورید.

سنگ: به کار بردن سنگ ها در ابعاد منظم یا کاملا نامنظم و به ظاهر تصادفی نیز در کف سازی محوطه ویلا بسیار جذاب خواهد بود . البته معمولا برای مسیر پیاده روی، ترجیح می دهیم که از کف پوش های موزاییکی یا چیزی شبیه به آن ها که کاملا مسطح باشد، استفاده شود. زیرا قدم زدن از روی سنگ های برجسته که در هر نقطه میزان برجستگی آن ها متفاوت است، مقداری مشکل ساز بوده و پس از مدتی برای اشخاصی که در ویلا در رفت و آمد هستند، آزردگی در پا ایجاد خواهد کرد.

طراحی کف در محوطه سازی ویلا ترکیبی

اما بهترین ایده ای که برای طراحی کف در محوطه سازی  ویلایی پیشنهاد می شود، طراحی ترکیبی است. شما می توانید بخش هایی را به شکل موزاییک کاری درآورده و قسمت هایی را که تردد کمتری در مسیر آن ها صورت می گیرد، با سنگ چین تکمیل کنید. این باعث می شود که محوطه یا متنوع و البته کاملا کاربردی داشته باشید.

محوطه سازی ویلا لوکس شامل مراحل زیر است:

در نخستین گام لازم است که حتما طبق روال همیشگی به اندازه گیری، سنجش وضعیت خاک و ارزیابی موقعیت جغرافیایی و سایر نکات مربوط به مساحتی که در اختیار دارید، بپردازید.

پس از آن نوبت به انتخاب گل و گیاهان جهت کاشت در محوطه ویلا می رسد. زمانی که قصد محوطه سازی ویلا لوکس را دارید، باید ترجیحا گل و گیاهانی متفاوت را انتخاب کنید. در یک محوطه سازی لوکس، قرار نیست از همان گل و گیاهانی که در فضاهای سبز رایج استفاده می شود، به کار ببرید.

این بخش را با مشورت یک کارشناس باغداری و ایجاد فضای سبز، پیش برده و سپس بهترین گل و گیاهان خاصی که سازگاری با وضعیت خاک و موقعیت جغرافیایی منطقه ویلای شما را دارند، انتخاب کنید. به کمک گل و گیاهان خاص به بهترین شکل می توانید فضای ویلای خود را منحصر به فرد ساخته و از آن چیزی خاص به وجود بیاورید.

در گام بعدی، ساخت استخر در صورت پتانسیل فضا، باید در نظر قرار بگیرد. در ساخت استخر ویلا می توانید نهایت استعداد زیباسازی فضا را به کار برده و چیزی لوکس از آن ایجاد کنید. به کار بردن کاشی کاری لوکس در ساخت استخر، نورپردازی منحصر به فرد و ایجاد فواره، می تواند جلوه محوطه ویلا را به مراتب جذاب تر ساخته و از آن چیزی خاص خلق کند.

در صورتی که محوطه ویلای شما پتانسیل لازم را دارد، حتما حداقل یک آلاچیق در آن تعبیه کنید. در بخش ایجاد آلاچیق و باربیکیو کنار آن، فرصت زیادی برای لوکس سازی فضای در اختیار خود دارید. این آلاچیق می تواند ضمن آن که جلوه ای چوبی دارد، به شکلی خاص ساخته شده و متریال به کار رفته در آن متفاوت از آلاچیق های معمولی باشد. به علاوه نورپردازی در این نقطه از فضای ویلا، اهمیت خاص خود را دارد. اگر بخواهید با یک نگاه به محوطه ویلا، گیرایی خاصی در هر بخش از آن دیده شود، باید فاکتورهای لوکس سازی فضا را در جای جای آن به کار گیرید.

به طور مثال نیمکت های محوطه ویلا را از سنگ مرمر انتخاب کرده و از فانوس های ایستاده در کنار هر یک از آن ها استفاده کنید. همین طور در بخش پیاده روی و مسیر رفت و آمد از سنگ های تزئینی استفاده کرده و به کمک چراغ های ال ادی مسیر را روشن نمایید.   به این ترتیب می توانید ضمن به کار بردن همان فاکتورهای همیشگی طراحی فضای سبز یا طراحی محوطه ویلا، چیزی لوکس و خاص در آن ایجاد کنید.

محوطه سازی ویلا شمال چطور انجام می شود؟

محوطه سازی ویلا شمال با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی صورت می گیرد که در زیر به آن ها می پردازیم.

مساحت زمین

مساحت زمینی که در ویلا در اختیار داریم یکی از رکن های اصلی و بسیار مهم در محوطه سازی ویلا شمال است. باید ابتدا به درستی اندازه گیری مساحت زمین انجام شود تا دریابیم به چه شکلی می توان محوطه سازی ویلا را در آن انجام داد. در صورتی که مساحت تحت اختیار وسعت قابل توجهی داشته باشد، امکان بخش بندی آن با سهولت بیشتری همراه خواهد بود و می توان فضای محوطه را به قسمت های مختلف با کاشت گل و گیاهان متفاوت اختصاص داد.

نوع گیاهان کاشته شده

اگر از پیش فضای سبز محوطه ویلا برپا شده باشد، باید دید نوع گیاهان کاشته شده در هر بخش آن چه مواردی هستند. در صورتی که کاشت گیاهان از قبل انجام شده باشد، در محوطه سازی ویلا بخش بندی بین نوع گیاهان کاشته شده خواهیم داشت. به این شکل در صورتی که در بخشی گل کاری بیشتری داشته باشیم، این محوطه را از قسمت هایی که با درختان و نهال های مختلف پر شده اند، به نوعی جدا کرده و با استفاده از سنگ چینی، نیمکت گذاری یا تعبیه مسیر پیاده روی، بین آن ها فاصله قرار می دهیم.

شیب زمین

شیب زمین نیز از فاکتورهای تعیین کننده است و اگر بخواهیم محوطه سازی ویلا شمال به شکلی حرفه ای انجام شود، باید حتما شیب زمین را نیز در نظر بگیریم. با در نظر گرفتن شیب زمین، می توان به راحتی مرزبندی بین فضاها را لحاظ کرد. زمین های شیب دار در ویلاهای شمال بسیار دیده شده و باید برای محوطه سازی این ویلاها، حتما از کارشناس محوطه سازی کمک گرفت.

بدیهی است که فرمول سازی چنین فضاهایی بسته به میزان شیب و درجه شیب در هر نقطه، متفاوت خواهد بود. لازم است که برخی از درختان در جایی با شیب کمتر کاشته شده و برخی دیگر قابل کاشت در مناطقی با شیب بیشتر خواهند بود.

مساحت ویلا

مساحت بنای ویلا نیز در محوطه سازی تاثیرگذار است. باید تناسب قابل توجهی میان فضای سبز و مساحت بنای ویلا وجود داشته باشد. به این ترتیب می توان فضای مناسبی را برای نیمکت ها، آلاچیق، مسیر پیاده روی و غیره در نظر گرفته و باقی فضا را به کاشت فضای سبز اختصاص داد.

نوع کاربری

نوع کاربری چیزی است که مشتری تعیین خواهد کرد. آیا می خواهیم در این فضا زمین بازی مناسب کودکان نیز داشته باشیم یا صرفا مساحت به فضای سبز اختصاص می یابد؟ اضافه کردن استخر، آلاچیق و غیره نیز در شکل گیری این فضا تاثیرگذار هستند.

قیمت محوطه سازی ویلا در شمال

یکی از سوالات پر تکرار مشتریان ما در زمینه طراحی و ساخت ویلا، قیمت محوطه سازی ویلا در شمال است. در واقع شرایط آب و هوایی، میزان فرسایش خاک، متراژ فضای در دسترس و جزییات کار، همگی جزو عواملی هستند که بر قیمت تمام شده کار ویلاسازی تاثیر می گذارند. ضمن اینکه استفاده از نیروی کار محلی و یا استخدام نیرو از شهر دیگر (برای مثال تهران)، بر روی هزینه های شما تاثیرگذار است. توصیه ما این است که پیش از انتخاب پیمانکار محوطه سازی ویلا در این خصوص به خوبی تحقیق کنید تا سقف هزینه های خود را پایین آورید.

طراحی حیاط ویلا

در طراحی حیاط ویلا مولفه های مختلفی حضور دارند که باید به تمام آن ها به صورت مجزا و البته یکپارچه پرداخته شود. با داشتن یک لنداسکیپ حرفه ای و طراحی باغ آرایی، می توانید طراحی حیاط ویلا در مقیاس های کوچک یا بزرگ را به اجرا دربیاورید. طراحی فضای حیاط، باید با در نظر گرفتن فضای باز و بسته انجام بپذیرد و به هیچ وجه بخشی از فضا بدون استفاده رها نشده باشد. همین طور لازم است که موقعیت عمارت ویلایی نسبت به هر بخش از حیاط در نظر گرفته شده و مطابق با آن طراحی و ایجاد فضای سبز صورت بگیرد.

حیاط سازی ویلا در شمال

حیاط سازی ویلا در شمال بستگی به شکل محوطه فضای سبز و همین طور محل قرارگیری ساختمان ویلایی خواهد داشت. به طور معمول حیاط سازی ویلاها در شمال کشور، به شکل غیرمتمرکز صورت گرفته و باغچه ها در اطراف ساختمان و عمارت ویلایی پراکنده شده اند. به این ترتیب می توان بهترین بهره برداری از فضای موجود را داشت و از تعبیه تجهیزات دیگر چون آلاچیق، لمکده، استخر و زمین بازی نیز بهره برد.

قیمت محوطه سازی ویلا

قیمت محوطه سازی ویلا بستگی مستقیم به ابعاد و مساحت زمینی که تحت محوطه سازی قرار داشته و همین طور سبک و سیاقی که برای محوطه سازی آن در نظر گرفته شده است، خواهد داشت. بسته به این که چه سبکی از کاشت گل و گیاهان مختلف را در نظر گرفته و تا چه اندازه ای از تجهیزات رفاهی و تفریحی در محوطه سازی ویلا استفاده کنید، این نرخ متفاوت خواهد بود.

محوطه سازی حیاط ویلا

برای محوطه سازی حیاط ویلا باید پس از اندازه گیری های اولیه و با در نظر گرفتن کلیه باغچه ها و المان ها و تجهیزات دیگری که قرار است در این محوطه قرار بگیرد، منطقه بندی خود را انجام دهید. در گام بعدی، شما می توانید محوطه سازی را در قالب مورد نظر خود پیاده سازی کرده و بدون آن که مرز مشخصی میان فضاهای مختلف در حیاط ویلا وجود داشته باشد، یک الگوی مرتب و برنامه ریزی شده را پیش ببرید. این باعث خواهد شد تا بهترین بهره برداری از مساحت موجود در حیاط ویلا صورت گرفته و هیچ بخشی از آن، به عنوان منطقه پرت نماند.

محوطه سازی ویلا در کرج

آب و هوای مطبوع در مناطق اطراف کرج نظیر کردان، قلعه چندار، سهیلیه، چهارباغ، نظرآباد، شهریار و غیره، عده کثیری از مردم شهر کرج یا حتی تهران را به ساخت ویلا و محوطه سازی ویلا، در این مناطق ترغیب ساخته است. گذراندن زمان در کنار خانواده و در هوای مطبوع این مناطق، با توجه به حجم آلودگی هوا در شهرهای تهران و کرج بهترین فرصت برای شما عزیزان خواهد بود.

محوطه سازی ویلا در تهران

حجم گسترده ساختمان سازی در شهری مانند تهران، مردم را از داشتن فضای سبز کافی در سطح شهر محروم کرده است و بوستان های سطح شهر پاسخگوی نیاز مردم نخواهند بود بنابراین ساخت و ساز ویلا در مناطق اطراف تهران نظیر لواسان، تجریش، دماوند و غیره بسیار مرسوم گشته است. محوطه سازی ویلا نیز به طبع مهم ترین بخش در مبحث ویلا سازی است که بهتر است توسط افراد متخصص این حوزه انجام بگیرد. مجموعه ی تهران گاردن دارای پروژه های موفق و بی نظیری در شهر تهران و کرج و حتی سایر شهرستان ها هستند.

اهمیت طراحی محوطه ویلا در چیست؟

طراحی محوطه ویلا اهمیت بسیاری در ایجاد یک محیط زیبا، عملکردی و سالم برای ویلا دارد. در واقع، محوطه ویلا همانند پوسته خارجی آن است که در تعامل با محیط اطراف قرار می ‌گیرد و تأثیر بسزایی بر استفاده، ارزش و جذابیت کلی ویلا دارد. در ادامه برخی از اهمیت ‌های طراحی محوطه ویلا را بررسی خواهیم کرد:

 •  زیبایی و جذابیت:

طراحی محوطه برای ایجاد زیبایی و جذابیت در ویلا بسیار مهم است. انتخاب منظره‌ های طبیعی، گیاهان، برخورداری از فضاهای سبز و آبنما، طرح ‌های معماری زیبا و جزئیات تزئینی همه به همراه طراحی محوطه می ‌توانند باعث ایجاد یک محیط زیبا و دلنشین برای ساکنان و مهمانان ویلا شوند.

 •  عملکرد و استفاده:

طراحی محوطه باید به منظور بهینه ‌سازی عملکرد و استفاده از فضاها و امکانات موجود در نظر گرفته شود. ایجاد فضاهای مناسب برای استراحت، تفریح و فعالیت ‌های خارجی مثل آلاچیق‌ ها، استخرها، فضاهای بازی و فضاهای پذیرایی، تأثیر زیادی بر راحتی و لذت ساکنان ویلا خواهد داشت.

 •  ارتباط با محیط طبیعی:

طراحی محوطه باید تلاش کند تا ویلا را با محیط طبیعی اطراف ارتباط دوستانه ‌تری داشته باشد. انتخاب و استفاده از منظره‌ های طبیعی موجود، ایجاد سیستم‌ های آبیاری مناسب برای گیاهان، استفاده از مواد و رنگ ‌های طبیعی و هماهنگی با محیط اطراف، می ‌تواند تعاملی مثبت و آرامش‌ بخش با محیط طبیعی را به وجود آورد.

 •  بهبود کیفیت زندگی:

یک محوطه طراحی شده ورود ویلا را به یک فضای آرام و دلنشین تبدیل می ‌کند. ایجاد فضاهای سبز، منظره ‌های دلپذیر، فضاهای باز و پوشش ‌دهی مناسب در محوطه می ‌تواند بهبود کیفیت زندگی ساکنان ویلا را تحقق بخشد.

 •  افزایش ارزش ویلا :

طراحی محوطه ویلا اهمیت زیادی در افزایش ارزش ویلا دارد. یک محوطه زیبا و طراحی شده می ‌تواند ارزش و جذابیت ویلا را بهبود بخشد و به بازدیدکنندگان را به خرید ویلا جذب کند.

سخن پایانی

محوطه سازی ویلا بخشی از ساخت یک ویلا به همراه فضای سبز است که می تواند محیطی امن و آرامش بخش ایجاد کرده و روح نشاط و شادابی را به زندگی تزریق کند. شما چه ایده هایی برای ایجاد یک فضای سبز در ویلا دارید و بهترین تکنیک های اجرای آن را چه می دانید؟ ایده های خود را در بخش نظرات با ما و دیگر دنبال کنندگان وبلاگ در میان بگذارید.

سوالات متداول

5/5 - (265 امتیاز)

27 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سیروس پژمان

  نمونه کاراتون واقعا جذبم کرد اگه یه درصد برای محوطه سازی ویلام شک داشتم الان به یقین تبدیل شد.
  لطفا بگین که چطوری باید هماهنگ کنم برای بازدید تشریف بیارین

  پاسخ
 • محمود امین الدوله

  سلام وقت بخیر
  من یک زمین ۱۰۰۰ متری تو کلاردشت دارم میخوام ویلا بسازم و محوطه سازی انجام بدم باید چی کار کنم ؟

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام وقت شما هم بخیر با شماره های که توی سایت درج شده تماس بگیرید تا هماهنگی انجام بشه و کارشناسان برای بازدید خدمت برسن

   پاسخ
  • منصور زند

   سلام ما یه ویلا داریم توی رشت میشه برای محوطه اش راهنمایینون کنید ؟

   پاسخ
   • TehranLandscaping

    بله چرا که نه
    شماره تماس بذارین باهاتون تماس بگیریم برای هماهنگی بازدید.

    پاسخ
 • محسن قاسمی

  سلام وقت بخیر
  من یه باغ تو تهراندشت دارم میخاستم محوطه سازی مدرن و امروزی انجام بدم اما نمیدونم کدوم سبک مناسب باغ من هست میشه راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام
   مشکلی نیست با کارشناسان تماس بگیرید برای بازدید بیان و بعدش بهتون مشاوره میدن

   پاسخ
 • امیر قلی پور

  سلام من چطوری می تونم باهاتون یه جلسه مشاوره داشته باشم و در مورد نوع محوطه سازی که برای ویلا تو ذهنم دارم رو براتون توضیح بدم که انشالله باهم کار کنیم

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام با شماره های سایت تماس بگیرین تا برای جلسه هماهنگی های لازم انجام بشه.

   پاسخ
 • مرتضی رحیمی

  محوطه سازی ویلا توی‌ کیش هم انجام میدین؟

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام بله در تمامی شهرها و شهرستان ها انجام میشه

   پاسخ
 • محمد یزدانی

  سلام من نمونه کاراتون رو دیدم و می خوام فضاسازی ویلا برادرمو به شما بسپارم ؟ باید الان چی کار کنم.

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام جهت اطلاع از شرایط فضاسازی ویلا تماس بگیرید.

   پاسخ
 • مریم میری

  سلام برای حیاط سازی مدرن برای ویلا چطوری می تونم ازتون مشاوره بگیرم ؟

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   تماس بگیرین کارشناسامون راهنمایی میکنن

   پاسخ
 • فرشید آقایی

  طراحی محوطه ویلا مدرن چقدر حدودی هزینه می خواد ؟

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام هزینه هر محوطه فرق میکنه جهت مشاوره دقیق با پشتیبانی در ارتباط باشید

   پاسخ
 • امیررضا بیگدلی

  سلام روز خوش من عکس از محوطه سازی ویلا دلخواهم دارم چطوری براتون ارسال کنم که ببینید قابلیت اجرا داره یا خیر ؟

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام طرح موردنظرتونو برامون از طریق واتساپ ارسال کنبد بررسی میکنیم

   پاسخ
 • آرمان بهمنی

  سلام وقت بخیر
  طرح محوطه سازی ویلا رو براتون ارسال کنم می تونید قیمت و مدت زمانی که برای اجرا لازمه رو بر اساس طرح بهم بگید؟

  پاسخ
  • TehranLandscaping

   سلام بله حتما
   ارسال کنید طرح مدنظرتونو انجام وظیفه میکنیم

   پاسخ
 • بهزاد چاووشی

  بسیار عالی است مجموعه ی حرفه ای دارید موفق باشید

  پاسخ
  • kian

   سلام و درود جناب چاووشی عزیز
   ممنون از حسن انتخاب شما. بسیار خرسندیم که از خدمات ما رضایت داشتید.

   پاسخ
 • پور گنجی

  سلام و وقت بخیر.
  برای کفسازی و ساخت باغچه های محوطه چه متریال هایی رو پیشنهاد میدید؟ ویلا در رشت هستش.

  پاسخ
  • kian

   سلام و درود
   می توانید از انواع سنگ به جز مرمریت، مثل تراورتن، گرانیت، کریستال لایبید و … استفاده کنید. لطفا برای مشاوره دقیق تر تماس بگیرید.

   پاسخ
 • ملیحه ژیانیان

  برای روف گاردن چمن مصنوعی پیشنهاد میدید یا چمن طبیعی ؟ ممنون میشم دلیلشم بگید یا مزایا معایبشو

  پاسخ
  • kian

   سلام وقت شما بخیر
   برای روف گاردن چمن مصنوعی بسیار بهتر است نسبت به طبیعی، چون چمن طبیعی نیاز به آبیاری زیادی دارد و ممکن است به مرور زمان به سطح بام آسیب بزند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید