طراحی فضای سبز در تهران و سراسر ایران

طراحی فضای سبز در تهران در بخش های شهری، ویلا، محوطه سازی، باغ و … نیازمند رعایت اصول و نکاتی است که با توجه به هر یک از آن ها می توان این کار را به شکلی حرفه ای تر به انجام رسانید. به واقع اگر چه نفس طراحی فضای سبز شهری همیشه ثابت است، اما برای رسیدن به یک نتیجه متفاوت و منحصر به فرد، باید در یک مسیر نوآورانه و با استفاده از جدیدترین فاکتورهای روز دنیا، پیش رفت.

در ادامه با ما همراه باشید.

نکاتی که باید در طراحی فضای سبز در نظر داشته باشید

برای طراحی فضای سبز نیازمند رعایت برخی اصول و نکات هستید که بدون در نظر گرفتن آن ها، امضای شما در پایان این کار ناقص خواهد بود.
1. از تمام فضای در اختیار استفاده کرده و هیچ گونه پرتی برجای نگذارید. برخی اوقات در طراحی غیرحرفه ای فضای سبز، بخش هایی از مساحت مهجور مانده و چیزی در آن ها کاشته نشده یا به هر شکلی مورد استفاده قرار نمی گیرند. این به نقص محیط بازنمی گردد و نقصی در طراحی فضای سبز است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.
2. تناسب ابعاد را از یاد نبرید. به هر شکلی که فضای سبز خود را طراحی می کنید، باید تناسب ابعاد لازم در اجزای آن وجود داشته باشد. به طور مثال به کار بردن استخری بزرگتر از حد تناسب با این فضا یا ایجاد زمین بازی بزرگتر از چیزی که با مساحت فضای سبز جور دربیاید، زیبایی بصری و هارمونی آن را از خط خارج خواهد کرد.

3. به کاشت گل ها به اندازه گیاهان سبز و درختان اهمیت بدهید. اگر چه عمر گل کوتاه است، اما شما می توانید با کاشت گل ها در بخش هایی از فضای سبز خود، رنگ و لعاب جذاب تری به آن ببخشید. این فرآیند رسیدگی و کاشت دوباره و هزینه ها را کمی بالا خواهد برد، اما باعث می شود که به هر ترتیب در فضای سبز خود، جلوه ای دوست داشتنی تر داشته و نشاط بیشتری در آن تامین شود.
4. به سیستم آبیاری به شکلی حرفه ای نگاه کنید. حتی اگر این یک فضای سبز ویلایی محدود است، شما باید به سیستم آبیاری آن به شکلی حرفه ای نگاه کرده و حتما یک سیستم آبیاری متناسب با فضای خود در نظر گرفته و آن را تعبیه کنید. در غیر این صورت با هدررفت آب، اتلاف زمان و افت در کیفیت گل و گیاهان روبرو خواهید شد.

بنر طراحی فضای سبز

مقالات بیشتر 

ساخت استخر 

دسته بندی طراحی فضای سبز در تهران

طراحی فضای سبز در تهران را می توان در دسته بندی های زیر جای داد:

طراحی فضای سبز ویلا در تهران

برای طراحی فضای سبز ویلا در تهران باید ساختار بنای ساختمان را در نظر گرفته و سپس فضای سبز را در خور و در تناسب با آن پیاده سازی کنید. این چیزی است که به شما اجازه می دهد تا در عین ایجاد فضای سبز، کاربری مناسب ویلا را نیز در نظر بگیرید. در طراحی فضای سبز ویلا در تهران باید حتما یک مسیر پیاده روی در نظر گرفته و برای رسیدن از درب ویلا به ساختمان اصلی آن، یک یا دو مسیر را در طراحی خود قرار دهید. همین طور به کار بردن نیمکت ها در بین بوته ها و درختان حیاط ویلا، اهمیت خاص خود را دارد. به حتم در فضای سبز ویلایی، رفت و آمد بیشتری وجود داشته و تعبیه نیمکت و صندلی میان آن، کاملا کاربردی خواهد بود. بسته به این که ویلای مورد نظر شما در کدام منطقه جغرافیایی قرار داشته باشد، انتخاب نوع بذرها صورت گرفته و به همان تناسب کاشت انجام می شود. معمولا در طراحی فضای سبز ویلا، بخشی به گل کاری اختصاص داده شده و بخشی را بوته کاری می کنند. با این همه سلیقه و خواست مشتری در چنین فضاهای سبز شخصی، بسیار تاثیرگذار بوده و غالبا نقشه فضای سبز بر حسب آن طراحی می شود. البته در نظر داشته باشید که نوع گل و گیاهان به کار رفته در طراحی فضای سبز در تهران و حومه، باید با شرایط جغرافیایی، شکل آبیاری، میزان تابش نور خورشید، دمای هوا، ظرفیت و پتانسیل خاک و غیره سازگاری داشته باشند.

طراحی فضای سبز شهری

در طراحی فضای سبز شهری اوضاع کمی متفاوت است. در این نوع از طراحی و اجرای فضای سبز، بیشتر به شکل گیری گل و گیاهان با قرینه سازی روبرو هستیم. ممکن است این طراحی فضای سبز شهری، برای یک میدان باشد یا پارک و پارکچه ای را به خود اختصاص دهد. به هر ترتیب نوع کاربری و این که آیا قرار است تنها جلوه گر بوده یا افراد در آن تردد داشتهe باشند، تا حدود بسیاری بر این موضوع تاثیرگذار خواهد بود. در طراحی فضای سبز شهری، به گل و گیاهانی نیاز داریم که در معرض تابش نور مستقیم خورشید، دوام داشته و نیاز به رسیدگی و آبیاری خیلی منظم و روزانه نداشته باشند. معمولا یک سری چمن کاری در طراحی فضای سبز در تهران و شهرهای بزرگ کشور صورت گرفته، پس از آن نوبت به گل کاری و به کار بردن بوته های بیشتر خواهد رسید.

در صورتی که بخواهید طراحی فضای سبز شهری شما به شکلی متفاوت دیده شود، بهتر است از الگوهای خاص؛ به طور مثال مجسمه های سرسبز استفاده کنید.

به هر ترتیب فضای سبز شهری باید ماندگاری به مراتب بیشتری داشته و زوال دیرتری را تجربه کند. اگر چه رسیدگی هایی به فضای سرسبز شهری داده می شود، اما با توجه به موقعیت خاص آن ها، باید از گل و گیاهانی استفاده شود که هم دوام زیادی در مقابل تابش نور مستقیم خورشید داشته، هم آبیاری هر روز نیاز نداشته و یا به کمی عدم رسیدگی، مقاومت نشان دهد.

طراحی فضای سبز باغ در تهران

طراحی فضای سبز باغ در تهران، کمی تخصصی تر است و در ایجاد یک باغ، به میزان کمتری به افراد توجه نشان می دهیم. لازم است که در طراحی فضای سبز باغ، از درختان و بوته های بیشتری استفاده شده و کمتر به سراغ کاشت گل هایی با طول عمر کوتاه باشیم. از این روی در طراحی فضای سبز باغ، با توجه به این که در کدام موقعیت جغرافیایی قرار داشته باشد، از بذر و نهال های متناسب استفاده کرده و سیستم آبیاری را نیز حتما تعبیه نماییم. به یاد داشته باشید که پیش از اجرای کامل فضای سبز باغ، باید سیستم آبیاری آن تعبیه شود. پس از آن می توان در خصوص جایگیری گل و گیاهان و درختان و بوته های مختلف، تصمیم گیری کرد. این چیزی است که باعث می شود یک باغ حالت طبیعی خود را حفظ کرده و کاملا زنده به نظر برسد. در حالی که عدم به کار بردن یک سیستم آبیاری هدفمند و کارآمد، باعث خواهد شد تا خیلی زود بخشی از سلامت و طراوت باغ را از دست بدهیم.

طراحی فضای سبز تالارها در تهران

در طراحی فضای سبز تالارها، نیازمند ایجاد یک محیط برای تردد و تجمع مهمان ها هستیم. اگر چه بحث نورپردازی در تمامی انواع اجرای فضای سبز اهمیت دارد، اما در طراحی فضای سبز تالارها این موضوع پررنگ تر شده و حتما باید این طراحی مبتنی بر نیازی که در تالارها داریم، یعنی برگزاری میهمانی و مجالس باشد. درست به همین دلیل است که بحث نورپردازی در تالارها پررنگ تر شده و باید حتما یک تیم تخصصی بابت نورپردازی و نیمکت گذاری در این فضاها، اختصاص یابد. در غیر این صورت صرف اجرای فضای سبز در تالاها، کافی نبوده و نمی توان بهره برداری تجاری از آن را به انجام رسانید. درست به همین دلیل است که باید در اجرای طراحی فضای سبز تالارها، به شکلی متفاوت عمل کرد.

طراحی فضای سبز باغچه

اگر در حیاط خانه خود، یک محوطه کوچک در اختیار دارید، می توانید از طراحی فضای سبز باغچه استفاده کرده و یک مساحت گل کاری شده زیبا در اختیار داشته باشید. اتفاقا طراحی فضای سبز باغچه به مراتب سخت تر بوده و باید از یک مساحت کم، نوآوری و جلوه خاص به وجود آورید. با این حساب تصور نکنید که در صورت نیاز به ایجاد یک باغچه، نیاز به تخصص نبوده و می توانید خود با کاشت چندین گل و گیاه به آن خاتمه دهید. اتفاقا زمانی که پتانسیل فضای شما محدود است، انتخاب گل و گیاهان سخت تر شده و اجرای آن نیز تکنیک ها و اصول بیشتری را می طلبد. بدیهی است که در کاشت گل و گیاهان، باید فاصله مناسب میان آن ها را رعایت کرده و کیفیت خاک را نیز بسنجید.

نکته: در نظر داشته باشید که در برخی موارد و در صورت وجود داشتن فضای کافی، تعبیه استخر در فضای سبز فوق العاده خواهد بود. همین طور حوض های فواره ای و جوی های کوچک می توانند نقش بسیار موثری در شکل دهی زیباتر و تاثیرگذارتر فضای سبز ایفا کنند.

کافی است که از فضای در اختیار خود، ولو این که باغچه ای کوچک باشد، به شکلی بهینه استفاده کرده و کاری کنید تا تمامی محیط در اختیار شما، طراوت و نشاط را بازتاب دهد.

طراحی فضای سبز پنت هاوس

طراحی فضای سبز پنت هاوس می تواند در قالب چیزی شبیه به یک روف گاردن یا طراحی فضای سبز در بالکن اجرا شود. به هر ترتیب اضافه کردن تجهیزات اضافی چون نیمکت، آبنما، گلدان های بزرگ مرمرین و … در پرجلوه تر ساختن این فضا موثر خواهند بود. شما ممکن است بخواهید تمام محوطه کف فضای سبز پنت هاوس را چمن کاری کرده یا مسیر رفت و آمد جداگانه ای در نظر بگیرید. به هر ترتیب لازم است که پیش از هر اقدامی، بهترین مشاوره در خصوص طراحی فضای سبز پنت هاوس را داشته باشید.

طراحی فضای سبز در بالکن

برای طراحی فضای سبز در بالکن، باید دید کاملا متفاوتی نسبت به محیط داشت. در بالکن نمی توانیم خاک مستقیم در کف داشته و تنها فضاسازی از طریق گلدان ها در ابعاد مختلف و ایجاد فضای سبز عمودی، میسر خواهد بود. بسته به این که فضای بالکن تا چه اندازه محدود یا گسترده باشد؛ باید از المان های مختلف و ممکن برای ایجاد یک فضای سبز شاداب و زنده استفاده کرد. به کار بردن گلدان های مستطیلی مرتفع به شکلی که جلوه بیشتری داشته باشد، در فضای سبز بالکن، بسیار عالی و تاثیرگذار خواهد بود.

به این منظور لازم است که حتما دو تا سه ضلع از بالکن را از گلدان های موازی با دیوار پوشانده و به این شکل یک محوطه سرسبز به وجود بیاورید. انتخاب گل و گیاهان مناسب به شکلی که در یک توالی جذاب با یکدیگر قرار گرفته و ضمن سازگاری با یکدیگر، دارای زیبایی بصری نیز باشند، در طراحی فضای سبز در بالکن، اهمیت زیادی خواهد داشت. شما می توانید یکی از گلدان ها را به کاشت گل های سرخ اختصاص داده و گلدان بعدی را گل بنفشه بکارید.

طراحی فضای سبز بالکن

همچنین استفاده از فضای سبز عمودی در طراحی فضای سبز در بالکن، بسیار جذاب خواهد بود. شما می توانید دیوارهای داخلی و دیوارهای بیرونی را به کمک پیچک یا هر گونه گیاه پیشرونده دیگر پوشش داده و ضمن سرسبز ساختن فضا، استفاده حداکثری از پتانسیل های موجود نمایید.

طراحی فضای سبز جلوی ساختمان ها

برای طراحی فضای سبز جلوی ساختمان ها، گزینه های مختلفی خواهید داشت که هر یک می توانند به نوعی تاثیرگذار باشند. چمن کاری محوطه جلوی ساختمان، کاشت شمشاد در محوطه، باغچه کاری مقابل ساختمان و همین طور گل کاری هر یک به نوعی می توانند در این قالب از فضاسازی جایگاه خاص خود را داشته باشند.

 1. چمن کاری محوطه جلوی ساختمان

در صورتی که بخواهید هزینه کمتری بابت طراحی فضای سبز جلوی ساختمان خود پرداخت کنید، لازم خواهد بود که الگوی چمن کاری را دنبال کنید. چمن کاری با فاصله زیادی هزینه به مراتب کمتری نسبت به سایر الگوهای ایجاد فضای سبز دارد و در صورتی که بخواهید فضای سبز محوطه ساختمانی خود را ساده و در عین حال زیبا و ارزان قیمت پیاده سازی کنید؛ این چمن کاری می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

 1. کاشت شمشاد در محوطه جلوی ساختمان

کاشت شمشاد در محوطه جلوی ساختمان گزینه دیگری است که می توانید از آن به صورت جداگانه و یا در ترکیب با چمن کاری استفاده کنید. کاشت شمشاد در کنار چمن کاری می تواند به جذاب تر شدن فضا کمک کرده و در ضمن محوطه فضای سبز مقابل ساختمان را پر تر و انبوه تر نشان دهد. کاشت شمشاد نیز هزینه زیادی در پی نخواهد داشت و شما می توانید به راحتی با هزینه ای معقول و متوسط، نسبت به کاشت شمشاد و چمن کاری مقابل ساختمان اقدام کنید. حال ممکن است که این کاشت شمشاد را به صورت رندوم و تصادفی یا با یک الگوی منظم پیش ببرید. به هر ترتیب کاشت شمشادها، باعث خواهد شد که فضای مقابل ساختمان جذاب و دیدنی به چشم آید.

 1. باغچه کاری مقابل ساختمان

باغچه کاری مقابل ساختمان های بلند، زیبایی فوق العاده ای ایجاد می کند و شما می توانید با ایجاد چند باغچه کوچک و بزرگ در محوطه ساختمانی فضایی زیبا و سحرانگیز به وجود بیاورید. بسته به این که باغچه ها دارای چه ابعادی باشند، ممکن است بخواهید از کاشت نهال های مختلف در این فضا نیز استفاده کرده و محوطه مقابل ساختمان را به یک باغ کوچک تبدیل کنید. این چیزی است که باعث خواهد شد به محض مواجه شدن با محوطه ورودی عمارت ساختمانی خود، نشاط زیادی را تجربه کرده و از حال و هوای خاص آن لذت ببرید.

 1. گل کاری مقابل محوطه ساختمان

گل کاری محوطه ساختمان فوق العاده به نظر می رسد. تا جایی که بتوانید از گل کاری در محوطه ساختمانی خود استفاده کنید، زیبایی و طراوت بیشتری را به دست خواهید آورد. طراحی فضای سبز جلوی ساختمان با گل کاری، هزینه های بیشتری را در پی خواهد داشت، اما شما ممکن است بخواهید با انتخاب گل های ارزان تر، هزینه های خود را کاهش دهید.

طراحی فضای سبز در مناطق گرم و خشک

طراحی فضای سبز در مناطق گرم و خشک با محدودیت ها و شرایط خاص خود همراه است. وضعیت آبیاری در این مناطق، باید کاملا سازگار با پتانسیل های منطقه ای بوده و حتما از کاشت گل و گیاهانی استفاده شد که تناسب و سازگاری مناسب با شرایط آب و هوایی گرم و خشک داشته باشند. بدیهی است که تاب آوری در برابر آب و هوای گرم، تابش مستقیم نور خورشید و همین طور خشکی هوا، نخستین فاکتورهایی است که برای انتخاب گل و گیاهان مختلف آب و هوای خشک، نیاز داریم.
گیاهان دارای برگ های پهن و ضخیم، در اکثر مواقع بهترین گزینه برای کاشت در این مناطق جغرافیایی هستند.

طراحی فضای سبز خطی

طراحی فضای سبز خطی معمولا به محوطه های بزرگ اختصاص یافته و باید مساحت کافی برای پیاده سازی چنین ایده و پلت فرمی را داشته باشیم. این کمک می کند تا بتوان گل و گیاهان مختلف را در ردیف های منظم جای داده و یک فضای سبز خطی به وجود آورد.
به طور مثال برای کاشت شمشادها می توانید مسیرهای خطی را انتخاب کرده و برای گل کاری نیز به همین شکل، طراحی خطی در یک محوطه چمن کاری شده داشته باشید.
چنین فضای سبزی در یک تصویر برداری هوایی، فوق العاده منظم و جذاب به نظر خواهد رسید.

طراحی فضای سبز در زمین های شیب دار

برای طراحی و ایجاد فضای سبز در زمین های شیب دار، باید وضعیت خاک، میزان شیب زمین و همین طور ریسک به راه افتادن سیلاب به خوبی بررسی شود.
به طور معمول در چنین زمین هایی از گیاهان با ریشه های بسیار قوی استفاده می شود که پایداری مناسبی در مسیرهای پرشیب داشته باشند. با این همه طراحی فضای سبز در زمین های شیب دار، از هر شکلی از طراحی فضای سبز تخصصی تر بوده و باید با مطالعه و بررسی شرایط به انجام برسد.

طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا با هدف انبوه کردن محوطه ویلایی از سرسبزی، کاشت گل و گیاهان مختلف انجام می شود و باید حتما در یک تناسب سازی ایده آل، میان ایجاد فضای سبز و تعبیه امکانات رفاهی و تفریحی در آن، طراحی درستی صورت بگیرد.
به طور مثال در یک طراحی فضای سبز ویلا، نیازمند تعبیه نیمکت هایی برای نشستن، جای گذاری آلاچیق و در صورت امکان ساخت استخر هستیم. این در حالی است که در ساخت یک طراحی فضای سبز معمولی، بدون وجود عمارت ویلایی، به صورت 100 درصدی به ایجاد آلاچیق یا استخر نیاز نخواهیم داشت.
از این روی با در نظر گرفتن نیازهای مشتری و البته پتانسیل ها و مساحت محوطه ویلایی، می توان بهترین برداشت از ایجاد فضای سبز و همین طور اضافه کردن تجهیزات رفاهی و تفریحی را به عمل آورد. برای این منظور باید حتما انجام این مورد را به دست افراد حرفه ای و تیم های تخصصی سپرد که بهترین بهره برداری از فضای موجود را داشته باشند

سوالات پرتکرار در خصوص طراحی فضای سبز

 1. طراحی فضای سبز باغچه تابع چه قوانینی است؟

برای طراحی فضای سبز باغچه لازم است که حتما نهایت بهره برداری از محوطه باغچه را برده و در صورتی که فضای باغچه محدود و کوچک است، به جای کاشت درختان تنومند، به کاشت نهال و بوته هایی که ارتفاع کمتری داشته باشند، قناعت کنید.

 1. طراحی فضای سبز تالارها باید چگونه باشد؟

طراحی فضای سبز تالارها، با ساختار تزئینی باید همراه باشد تا علاوه بر به دست آوردن یک محیط سرسبز، بتوان از گیاهان تزئینی برای زیباسازی محیط جهت برگزاری جشن ها نیز بهره برد.

 1. قواعد طراحی فضای سبز شهری چیست؟

در طراحی فضای سبز شهری، نیازمند کاشت گل و گیاهانی هستیم که کمترین میزان نگهداری را نیاز داشته و بتوان در وسعت شهری، به صورت دراز مدت از سرسبزی آن ها بهره برد. اگر چه در طراحی فضای سبز شهری نیز رسیدگی و نظارت و نگهداری بر فضای سبز صورت می گیرد، اما با توجه به شرایط خاص، معمولا از گیاهانی استفاده می شود که در رده بندی، نیاز کمتری به نگه داری و هرس داشته باشند.

 1. طراحی فضای سبز ویلا در تهران چگونه است؟

طراحی فضای سبز ویلا در تهران با توجه به ساختار ویلا، محوطه آن و میزان پتانسیلی که برای کاشت گل و گیاهان مختلف دارد، انجام خواهد گرفت. در ویلاهای لوکس تهران، استفاده از درختان تنومند همیشه بهار، درختان میوه، گل و گیاهان لوکس و منحصر به فرد، دیده می شود که می تواند هویت بخشی به ویلا را به شکلی دیگر به ثمر برساند.

سخن پایانی

برای اجرای طراحی فضای سبز در تهران باید مراحل اندازه گیری محیط، تعبیه مسیر و تجهیزات آبیاری قطره ای  ، نیمکت گذاری، انتخاب بذر و نهال، کاشت و نگهداری صورت بگیرد. این مراحل را می توان به شکلی کاملا حرفه ای انجام داده و جلوه ای متفاوت و منحصر به فرد به دست آورد. شما چه ایده هایی در این زمینه دارید؟

این محتوا رو از طریق گوگل، لینکدین، توییتر و فیسبوک به اشتراک بذارید تا کسانی که به دنبال طراحی فضای سبز هستند راحت تر مارو پیدا کنن.

15 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • محمد ضرابی
  جولای 2, 2021 12:39 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر آقا ویلای من تو لواسان. می‌خوام حیاطشو برام طراحی فضای سبز انجام بدین .
  من دنبال طراحی مدرن هستم و می خوام واقعا یه فضای لاکچری بسازم

  پاسخ
 • وقت بخیر می خواستم بدونم که شما طراحی فضای سبز آپارتمان هم انجام میدین ؟ می خوام فضای سبز محوطه رو طراحی کنید

  پاسخ
 • سلام طراحی فضای سبز یک محوطه ی ۱۰۰۰ متری توی کردان تقریبا چقد میشه هزینه اش؟

  پاسخ
 • محمود نادری
  سپتامبر 18, 2021 3:36 ق.ظ

  سلام هزینه ی طراحی فضای سبز یک محوطه ۲۰۰۰ متری تقریبا چقد میشه ؟ و اگه ممکنه هماهنگی انجام بدین که برای بازدید تشریف بیارین

  پاسخ
 • کامیار ابراهیمی
  سپتامبر 18, 2021 1:51 ب.ظ

  سلام شما طراحی فضای سبز پشت بام آپارتمان رو هم انجام میدین . ما توی الهیه هستیم چطوری میتونم هماهنگی کنم برای بازدید؟

  پاسخ
  • بله نمونه کاراهای روف گاردن رو داخل سایت ببینید. برای هماهنگی با شماره های سایت تماس بگیرید.

   پاسخ
 • سلام آقا طراحی فضای سبز مدرن توی دماوند می خوام انجام بدم چطوری باهاتون هماهنگ شم؟

  پاسخ
 • سلام من می خوام طراحی فضای سبز کلاسیک برای خونه ویلایی توی لواسان انجام بدم . می خواستم بدونم شما طراحی رو انجام میدین

  پاسخ
 • امیر رضا راشد
  سپتامبر 24, 2021 3:13 ق.ظ

  طراحی فضای سبز تراس و اجراش چند روز طول میکشه و اینکه ما برای استارت کار چه مقدماتی باید انجام بدیم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.