طراحی فضای سبز در تهران و سراسر ایران

طراحی و اجرای فضای سبز

طراحی فضای سبز در تهران در بخش های شهری، ویلا، محوطه سازی، باغ و … نیازمند رعایت اصول و نکاتی است که با توجه به هر یک از آن ها می توان این کار را به شکلی حرفه ای تر به انجام رسانید. به واقع اگر چه نفس طراحی فضای سبز شهری همیشه ثابت است، اما برای رسیدن به یک نتیجه متفاوت و منحصر به فرد، باید در یک مسیر نوآورانه و با استفاده از جدیدترین فاکتورهای روز دنیا، پیش رفت.در ادامه با ما همراه باشید.

پلان طراحی فضای سبز

پلان طراحی فضای سبز پس از اندازه گیری دقیق محوطه ای که قرار است به عنوان یک فضای سبز طراحی شود، ایجاد خواهد شد. در این پلان، جای گیری دقیق باغچه ها، مسیر پیاده روی، بخش های چمن کاری شده، نورپردازی و کلیه تجهیزات رفاهی و تفریحی را خواهیم داشت. به علاوه لازم است که جزئیات کاشت گل و گیاهان مختلف انتخاب شده در موقعیت های مختلف فضای سبز در این پلان اولیه آورده شوند.
به این ترتیب می توان تحت یک برنامه ریزی درست و با بودجه بندی مشخص، نسبت به ایجاد فضای سبز مورد نظر اقدام کرد.

طراحی فضای سبز

نکاتی که باید در چیدمان فضای سبز در نظر داشته باشید

برای طراحی فضای سبز نیازمند رعایت برخی اصول و نکات هستید که بدون در نظر گرفتن آن ها، امضای شما در پایان این کار ناقص خواهد بود.

 1. از تمام فضای در اختیار استفاده کرده و هیچ گونه پرتی برجای نگذارید. برخی اوقات در طراحی غیرحرفه ای فضای سبز، بخش هایی از مساحت مهجور مانده و چیزی در آن ها کاشته نشده یا به هر شکلی مورد استفاده قرار نمی گیرند. این به نقص محیط بازنمی گردد و نقصی در طراحی فضای سبز است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.
 2. تناسب ابعاد را از یاد نبرید. به هر شکلی که فضای سبز خود را طراحی می کنید، باید تناسب ابعاد لازم در اجزای آن وجود داشته باشد. به طور مثال به کار بردن استخری بزرگتر از حد تناسب با این فضا یا ایجاد زمین بازی بزرگتر از چیزی که با مساحت فضای سبز جور دربیاید، زیبایی بصری و هارمونی آن را از خط خارج خواهد کرد.
 3. به کاشت گل ها به اندازه گیاهان سبز و درختان اهمیت بدهید. اگر چه عمر گل کوتاه است، اما شما می توانید با کاشت گل ها در بخش هایی از فضای سبز خود، رنگ و لعاب جذاب تری به آن ببخشید. این فرآیند رسیدگی و کاشت دوباره و هزینه ها را کمی بالا خواهد برد، اما باعث می شود که به هر ترتیب در فضای سبز خود، جلوه ای دوست داشتنی تر داشته و نشاط بیشتری در آن تامین شود.
 4.  به سیستم آبیاری به شکلی حرفه ای نگاه کنید. حتی اگر این یک فضای سبز ویلایی محدود است، شما باید به سیستم آبیاری آن به شکلی حرفه ای نگاه کرده و حتما یک سیستم آبیاری متناسب با فضای خود در نظر گرفته و آن را تعبیه کنید. در غیر این صورت با هدررفت آب، اتلاف زمان و افت در کیفیت گل و گیاهان روبرو خواهید شد.

دسته بندی طراحی فضای سبز در تهران

 • طراحی فضای سبز ویلا
 • فضای سبز شهری
 • فضای سبز باغ
 • فضای سبز تالار
 • فضای سبز باغچه
 • فضای سبز پنت هاوس
 • فضای سبز بالکن
 •  فضای سبز حیاط
 • فضای سبز پشت بام
 • فضای سبز جلوی ساختمان
 • فضای سبز در مناطق گرم و خشک
 • فضای سبز در زمین های شیب دار

طراحی فضای سبز ویلا در تهران

برای طراحی فضای سبز ویلا در تهران باید ساختار بنای ساختمان را در نظر گرفته و سپس فضای سبز را در خور و در تناسب با آن پیاده سازی کنید. این چیزی است که به شما اجازه می دهد تا در عین ایجاد فضای سبز، کاربری مناسب ویلا را نیز در نظر بگیرید. در طراحی فضای سبز ویلا در تهران باید حتما یک مسیر پیاده روی در نظر گرفته و برای رسیدن از درب ویلا به ساختمان اصلی آن، یک یا دو مسیر را در طراحی خود قرار دهید. همین طور به کار بردن نیمکت ها در بین بوته ها و درختان حیاط ویلا، اهمیت خاص خود را دارد. به حتم در فضای سبز ویلایی، رفت و آمد بیشتری وجود داشته و تعبیه نیمکت و صندلی میان آن، کاملا کاربردی خواهد بود. بسته به این که ویلای مورد نظر شما در کدام منطقه جغرافیایی قرار داشته باشد، انتخاب نوع بذرها صورت گرفته و به همان تناسب کاشت انجام می شود. معمولا در طراحی فضای سبز ویلا، بخشی به گل کاری اختصاص داده شده و بخشی را بوته کاری می کنند. با این همه سلیقه و خواست مشتری در چنین فضاهای سبز شخصی، بسیار تاثیرگذار بوده و غالبا نقشه فضای سبز بر حسب آن طراحی می شود. البته در نظر داشته باشید که نوع گل و گیاهان به کار رفته در طراحی فضای سبز در تهران و حومه، باید با شرایط جغرافیایی، شکل آبیاری، میزان تابش نور خورشید، دمای هوا، ظرفیت و پتانسیل خاک و غیره سازگاری داشته باشند.

عکس فضای سبز

طراحی فضای سبز شهری

در طراحی فضای سبز شهری اوضاع کمی متفاوت است. در این نوع از طراحی و اجرای فضای سبز، بیشتر به شکل گیری گل و گیاهان با قرینه سازی روبرو هستیم که ممکن است برای یک میدان باشد یا پارک و پارکچه ای را به خود اختصاص دهد. به هر ترتیب نوع کاربری و این که آیا قرار است تنها جلوه گر بوده یا افراد در آن تردد داشته باشند، تا حدود بسیاری بر این موضوع تاثیرگذار خواهد بود. در این نوع فضای سبز، به گل و گیاهانی نیاز داریم که در معرض تابش نور مستقیم خورشید، دوام داشته و نیاز به رسیدگی و آبیاری خیلی منظم و روزانه نداشته باشند. معمولا یک سری چمن کاری در طراحی فضای سبز در تهران و شهرهای بزرگ کشور صورت گرفته، پس از آن نوبت به گل کاری و به کار بردن بوته های بیشتر خواهد رسید.

در صورتی که بخواهید فضای سبز شما به شکلی متفاوت دیده شود، بهتر است از الگوهای خاص؛ به طور مثال مجسمه های سرسبز استفاده کنید.

فضای سبز پارک

طراحی فضای سبز پارک باید با توجه به ناحیه کاربری آن و موقعیت جغرافیایی که در آن قرار گرفته است، به انجام برسد. در صورتی که بخواهید فضای سبز در یک پارک عمومی، به شکلی بهینه سازی طراحی شده و کاربری 100 درصدی داشته باشد، لازم است که از پیش در پلان اولیه پارک، همه چیز مطابق با انتظارات از چنین فضای عمومی، برنامه ریزی شود. به این ترتیب نیاز داریم که فضای سبز با استفاده از گل و گیاهانی شکل بگیرد که رسیدگی کمتری نیاز داشته و دارای خاصیت ماندگاری و طول عمر قابل توجهی باشند. به علاوه مسیرهای رفت و آمد در تلفیق با فضای سبز در یک یکپارچگی جای گرفته و طبیعت با کاربری انسانی عجین باشد.

به هر ترتیب طراحی فضای سبز شهری باید ماندگاری به مراتب بیشتری داشته و زوال دیرتری را تجربه کند. اگر چه رسیدگی هایی به فضای سرسبز شهری داده می شود، اما با توجه به موقعیت خاص آن ها، باید از گل و گیاهانی استفاده شود که هم دوام زیادی در مقابل تابش نور مستقیم خورشید داشته، هم آبیاری هر روز نیاز نداشته و یا به کمی عدم رسیدگی، مقاومت نشان دهد.

طراحی فضای سبز باغ در تهران

این بخش کمی تخصصی تر است و در ایجاد یک باغ، به میزان کمتری به افراد توجه نشان می دهیم. لازم است که در طراحی فضای سبز باغ، از درختان و بوته های بیشتری استفاده شده و کمتر به سراغ کاشت گل هایی با طول عمر کوتاه باشیم. از این روی با توجه به این که در کدام موقعیت جغرافیایی قرار داشته باشد، از بذر و نهال های متناسب استفاده کرده و سیستم آبیاری را نیز حتما تعبیه نماییم. به یاد داشته باشید که پیش از اجرای کامل فضای سبز باغ، باید سیستم آبیاری آن تعبیه شود. پس از آن می توان در خصوص جایگیری گل و گیاهان و درختان و بوته های مختلف، تصمیم گیری کرد. این چیزی است که باعث می شود یک باغ حالت طبیعی خود را حفظ کرده و کاملا زنده به نظر برسد. در حالی که عدم به کار بردن یک سیستم آبیاری هدفمند و کارآمد، باعث خواهد شد تا خیلی زود بخشی از سلامت و طراوت باغ را از دست بدهیم.

طراحی فضای سبز تالارها در تهران

در فضای سبز تالارها، نیازمند ایجاد یک محیط برای تردد و تجمع مهمان ها هستیم. اگر چه بحث نورپردازی در تمامی انواع اجرای فضای سبز اهمیت دارد، اما در طراحی فضای سبز تالارها این موضوع پررنگ تر شده و حتما باید این طراحی مبتنی بر نیازی که در تالارها داریم، یعنی برگزاری میهمانی و مجالس باشد. درست به همین دلیل است که بحث نورپردازی در تالارها پررنگ تر شده و باید حتما یک تیم تخصصی بابت نورپردازی و نیمکت گذاری در این فضاها، اختصاص یابد. در غیر این صورت صرف اجرای فضای سبز در تالاها، کافی نبوده و نمی توان بهره برداری تجاری از آن را به انجام رسانید. درست به همین دلیل است که باید در مبحث فضای سبز تالارها، به شکلی متفاوت عمل کرد.

طراحی فضای سبز باغچه

اگر در حیاط خانه خود، یک محوطه کوچک در اختیار دارید، می توانید از طراحی فضای سبز باغچه استفاده کرده و یک مساحت گل کاری شده زیبا در اختیار داشته باشید. اتفاقا باغچه به مراتب سخت تر بوده و باید از یک مساحت کم، نوآوری و جلوه خاص به وجود آورید. با این حساب تصور نکنید که در صورت نیاز به ایجاد یک باغچه، نیاز به تخصص نبوده و می توانید خود با کاشت چندین گل و گیاه به آن خاتمه دهید. اتفاقا زمانی که پتانسیل فضای شما محدود است، انتخاب گل و گیاهان سخت تر شده و اجرای آن نیز تکنیک ها و اصول بیشتری را می طلبد. بدیهی است که در کاشت گل و گیاهان، باید فاصله مناسب میان آن ها را رعایت کرده و کیفیت خاک را نیز بسنجید.

نکته: در نظر داشته باشید که در برخی موارد و در صورت وجود داشتن فضای کافی، تعبیه استخر در فضای سبز فوق العاده خواهد بود. همین طور حوض های فواره ای و جوی های کوچک می توانند نقش بسیار موثری در شکل دهی زیباتر و تاثیرگذارتر فضای سبز ایفا کنند.

کافی است که از فضای در اختیار خود، ولو این که باغچه ای کوچک باشد، به شکلی بهینه استفاده کرده و کاری کنید تا تمامی محیط در اختیار شما، طراوت و نشاط را بازتاب دهد.

طراحی فضای سبز پنت هاوس

طراحی فضای سبز پنت هاوس می تواند در قالب چیزی شبیه به یک روف گاردن یا فضای سبز در بالکن اجرا شود. به هر ترتیب اضافه کردن تجهیزات اضافی چون نیمکت، آبنما، گلدان های بزرگ مرمرین و … در پرجلوه تر ساختن این فضا موثر خواهند بود. شما ممکن است بخواهید تمام محوطه کف فضای سبز پنت هاوس را چمن کاری کرده یا مسیر رفت و آمد جداگانه ای در نظر بگیرید. به هر ترتیب لازم است که پیش از هر اقدامی، بهترین مشاوره در این زمینه را داشته باشید.

طراحی فضای سبز در بالکن

برای طراحی فضای سبز در بالکن، باید دید کاملا متفاوتی نسبت به محیط داشت. در بالکن نمی توانیم خاک مستقیم در کف داشته و تنها فضاسازی از طریق گلدان ها در ابعاد مختلف و ایجاد فضای سبز عمودی، میسر خواهد بود. بسته به این که فضای بالکن تا چه اندازه محدود یا گسترده باشد؛ باید از المان های مختلف و ممکن برای ایجاد یک فضای سبز شاداب و زنده استفاده کرد. به کار بردن گلدان های مستطیلی مرتفع به شکلی که جلوه بیشتری داشته باشد، در فضای سبز بالکن، بسیار عالی و تاثیرگذار خواهد بود.

به این منظور لازم است که حتما دو تا سه ضلع از بالکن را از گلدان های موازی با دیوار پوشانده و به این شکل یک محوطه سرسبز به وجود بیاورید. انتخاب گل و گیاهان مناسب به شکلی که در یک توالی جذاب با یکدیگر قرار گرفته و ضمن سازگاری با یکدیگر، دارای زیبایی بصری نیز باشند، در فضای سبز در بالکن، اهمیت زیادی خواهد داشت. شما می توانید یکی از گلدان ها را به کاشت گل های سرخ اختصاص داده و گلدان بعدی را گل بنفشه بکارید.

طراحی فضای سبز بالکن

همچنین استفاده از فضای سبز عمودی در بالکن، بسیار جذاب خواهد بود. شما می توانید دیوارهای داخلی و دیوارهای بیرونی را به کمک پیچک یا هر گونه گیاه پیشرونده دیگر پوشش داده و ضمن سرسبز ساختن فضا، استفاده حداکثری از پتانسیل های موجود نمایید.

طراحی فضای سبز جلوی ساختمان ها

برای طراحی فضای سبز جلوی ساختمان ها، گزینه های مختلفی خواهید داشت که هر یک می توانند به نوعی تاثیرگذار باشند. چمن کاری محوطه جلوی ساختمان، کاشت شمشاد در محوطه، باغچه کاری مقابل ساختمان و همین طور گل کاری هر یک به نوعی می توانند در این قالب از فضاسازی جایگاه خاص خود را داشته باشند.

 1. چمن کاری محوطه جلوی ساختمان

در صورتی که بخواهید هزینه کمتری بابت طراحی فضای سبز جلوی ساختمان خود پرداخت کنید، لازم خواهد بود که الگوی چمن کاری را دنبال کنید. چمن کاری با فاصله زیادی هزینه به مراتب کمتری نسبت به سایر الگوهای ایجاد فضای سبز دارد و در صورتی که بخواهید فضای سبز محوطه ساختمانی خود را ساده و در عین حال زیبا و ارزان قیمت پیاده سازی کنید؛ این چمن کاری می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

 1. کاشت شمشاد در محوطه جلوی ساختمان

کاشت شمشاد در محوطه جلوی ساختمان گزینه دیگری است که می توانید از آن به صورت جداگانه و یا در ترکیب با چمن کاری استفاده کنید. کاشت شمشاد در کنار چمن کاری می تواند به جذاب تر شدن فضا کمک کرده و در ضمن محوطه فضای سبز مقابل ساختمان را پر تر و انبوه تر نشان دهد. کاشت شمشاد نیز هزینه زیادی در پی نخواهد داشت و شما می توانید به راحتی با هزینه ای معقول و متوسط، نسبت به کاشت شمشاد و چمن کاری مقابل ساختمان اقدام کنید. حال ممکن است که این کاشت شمشاد را به صورت رندوم و تصادفی یا با یک الگوی منظم پیش ببرید. به هر ترتیب کاشت شمشادها، باعث خواهد شد که فضای مقابل ساختمان جذاب و دیدنی به چشم آید.

 1. باغچه کاری مقابل ساختمان

باغچه کاری مقابل ساختمان های بلند، زیبایی فوق العاده ای ایجاد می کند و شما می توانید با ایجاد چند باغچه کوچک و بزرگ در محوطه ساختمانی فضایی زیبا و سحرانگیز به وجود بیاورید. بسته به این که باغچه ها دارای چه ابعادی باشند، ممکن است بخواهید از کاشت نهال های مختلف در این فضا نیز استفاده کرده و محوطه مقابل ساختمان را به یک باغ کوچک تبدیل کنید. این چیزی است که باعث خواهد شد به محض مواجه شدن با محوطه ورودی عمارت ساختمانی خود، نشاط زیادی را تجربه کرده و از حال و هوای خاص آن لذت ببرید.

 1. گل کاری مقابل محوطه ساختمان

گل کاری محوطه ساختمان فوق العاده به نظر می رسد. تا جایی که بتوانید از گل کاری در محوطه ساختمانی خود استفاده کنید، زیبایی و طراوت بیشتری را به دست خواهید آورد. طراحی فضای سبز جلوی ساختمان با گل کاری، هزینه های بیشتری را در پی خواهد داشت، اما شما ممکن است بخواهید با انتخاب گل های ارزان تر، هزینه های خود را کاهش دهید.

طراحی فضای سبز در مناطق گرم و خشک

در این مناطق گرم و خشک با محدودیت ها و شرایط خاص خود همراه است. وضعیت آبیاری در این مناطق، باید کاملا سازگار با پتانسیل های منطقه ای بوده و حتما از کاشت گل و گیاهانی استفاده شد که تناسب و سازگاری مناسب با شرایط آب و هوایی گرم و خشک داشته باشند. بدیهی است که تاب آوری در برابر آب و هوای گرم، تابش مستقیم نور خورشید و همین طور خشکی هوا، نخستین فاکتورهایی است که برای انتخاب گل و گیاهان مختلف آب و هوای خشک، نیاز داریم.
گیاهان دارای برگ های پهن و ضخیم، در اکثر مواقع بهترین گزینه برای کاشت در این مناطق جغرافیایی هستند.

طراحی فضای سبز خطی

فضای سبز خطی معمولا به محوطه های بزرگ اختصاص یافته و باید مساحت کافی برای پیاده سازی چنین ایده و پلت فرمی را داشته باشیم. این کمک می کند تا بتوان گل و گیاهان مختلف را در ردیف های منظم جای داده و یک فضای سبز خطی به وجود آورد.
به طور مثال برای کاشت شمشادها می توانید مسیرهای خطی را انتخاب کرده و برای گل کاری نیز به همین شکل، طراحی خطی در یک محوطه چمن کاری شده داشته باشید.
چنین فضای سبزی در یک تصویر برداری هوایی، فوق العاده منظم و جذاب به نظر خواهد رسید.

طراحی فضای سبز در زمین های شیب دار

برای طراحی و اجرای فضای سبز در زمین های شیب دار، باید وضعیت خاک، میزان شیب زمین و همین طور ریسک به راه افتادن سیلاب به خوبی بررسی شود.
به طور معمول در چنین زمین هایی از گیاهان با ریشه های بسیار قوی استفاده می شود که پایداری مناسبی در مسیرهای پرشیب داشته باشند. با این همه طراحی فضای سبز در زمین های شیب دار، از هر شکلی تخصصی تر بوده و باید با مطالعه و بررسی شرایط به انجام برسد.

طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا با هدف انبوه کردن محوطه ویلایی از سرسبزی، کاشت گل و گیاهان مختلف انجام می شود و باید حتما در یک تناسب سازی ایده آل، میان ایجاد فضای سبز و تعبیه امکانات رفاهی و تفریحی در آن، طراحی درستی صورت بگیرد.
به طور مثال در فضای سبز ویلا، نیازمند تعبیه نیمکت هایی برای نشستن، جای گذاری آلاچیق و در صورت امکان ساخت استخر هستیم. این در حالی است که در ساخت یک فضای سبز معمولی، بدون وجود عمارت ویلایی، به صورت 100 درصدی به ایجاد آلاچیق یا استخر نیاز نخواهیم داشت.
از این روی با در نظر گرفتن نیازهای مشتری و البته پتانسیل ها و مساحت محوطه ویلایی، می توان بهترین برداشت از ایجاد فضای سبز و همین طور اضافه کردن تجهیزات رفاهی و تفریحی را به عمل آورد. برای این منظور باید حتما انجام این مورد را به دست افراد حرفه ای و تیم های تخصصی سپرد که بهترین بهره برداری از فضای موجود را داشته باشند.

اصول طراحی فضای سبز ویلا

برخلاف باور عموم، طراحی فضای سبز پروژه ای تجربی نیست که بتوان آن را کاملا مطابق با سلیقه و میل خود پیش برد؛ بلکه اصول و قواعدی برای انجام آن وجود دارد که در صورت عدم پایبندی به آن ها، نتیجه اصلا رضایت بخش نخواهد بود. اولین اصل در طراحی فضای سبز ویلا، استفاده بهینه و حداکثری از متراژ در دسترس است. موضوعی که شاید کمتر کارفرمایی به آن توجه کند و آنقدر غرق در انتخاب المان های مختلف و ایده پردازی راجع به نحوه اجرای آن ها است که به اصل هماهنگی و توازن میان آن ها هیچ توجهی ندارد.

در اصول طراحی فضای سبز ویلا، یک نکته مهم وجود دارد و آن هم برقراری توازن و تعادل میان فضاهای خالی و پر است. یعنی به همان نسبتی که ما از المان های مختلف نظیر آلاچیق، استخر، آبنما، گلکاری و چمن کاری برای محوطه سازی خود استفاده می کنیم، به امر وحدت در طراحی و لزوم وجود فضاهای خالی برای داشتن جلوه بصری زیباتر نیز پایبند باشیم. به همین جهت، طراحی پلان و نحوه جانمایی المان ها اهمیتی فراوان در نحوه طراحی فضای سبز ویلا دارد.

انتخاب سبک نیز باید پیش از اقدام برای طراحی پلان انجام شود. سبک طراحی فضای سبز از سبک طراحی و ساخت عمارت اصلی ویلا تبعیت می کند و ادامه دهنده نحوه اجرای طراحی داخلی است. بنابراین اگر برای مثال طراحی داخلی ویلای شما به سبک مدرن است، طراحی فضای سبز بیرونی نیز باید به شکل مدرن باشد.

با داشتن نقشه محوطه بیرونی و طراحی پلان فضای سبز، برآورد هزینه ها به مراتب آسان تر است؛ ضمن اینکه می توان به خواسته ها، ایده ها و نقطه نظرات کارفرما به شکل موثری دست یافت و موارد اعلام شده از سمت او را در مرحله نقشه کشی و طراحی پلان اعمال کرد.

طراحی فضای سبز مجتمع مسکونی

امروزه طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی و توجه به زیباسازی فضاهای شهری، در دستور کار سازمان بهداشت و محیط زیست قرار گرفته است. بنابراین اگرچه در گذشته توجه زیادی به این موضوع نمی شد، اما هم اکنون محوطه سازی بیرونی برج ها و ساختمان های چند طبقه، امری مهم و حیاتی برای تصفیه هوای آلوده و زیباسازی فضاهای عمومی است.

از آنجایی که محوطه بیرونی مجتمع های مسکونی مکان پر رفت و آمد است، نحوه اجرای فضای سبز آن با محوطه سازی ویلا و حیاط خانه های ویلایی متفاوت است. برای طراحی فضای سبز مجتمع مسکونی اغلب از متد خطی استفاده می کنند. در نظر گرفتن تناسب ابعاد در طراحی به شیوه خطی، مهم ترین تکنیک برای انجام این روش به صورت اصولی است. انتخاب گل ها و گیاهان مقاوم، طراحی سیستم آبیاری مکانیزه و مسیرسازی اصولی، از مهم ترین نکاتی است که باید در محوطه سازی مجتمع مسکونی به آن توجه کرد. برای مثال، در طراحی چنین فضاهایی از درختچه های شمشاد و کاج های زینتی استفاده می کنند. به طور کلی 3 اصل در انتخاب نوع پوشش گیاهی در محوطه های عمومی حاکم است:

انتخاب گیاهانی مقاوم به نور و کم آبی، سازگار با شرایط جغرافیایی و نیازمند به رسیدگی و نگهداری کم.

مراحل تغییر کاربری فضای سبز به مسکونی

برای تغییر کاربری فضای سبز به مسکونی، لازم است که ابتدا مجوزهای لازم برای انجام این کار را دریافت کنید. در این صورت می توانید با ایجاد یک بخش زمین برای ساخت و ساز ویلا، شروع به گودبرداری، پی ریزی و دیگر مراحل ساخت عمارت ویلایی نمایید. لازم است که حتما در این خصوص استفاده از یک تیم متخصص را از دست نداده و حتما کار را به دست افراد حرفه ای بسپارید.

طراحی فضای سبز حیاط

برای آن که طراحی فضای سبز حیاط را به بهترین شکل به انجام برسانید، ممکن است الگوهای مختلفی چون باغچه سازی جزیره ای یا استفاده از باغچه های بزرگ و به هم پیوسته را در نظر داشته باشید. به هر ترتیب لازم است که پیش از هر اقدام اجرایی، پلان اولیه فضای سبز حیاط را روی کاغذ انجام داده و با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی، بهترین طرح برای بهره برداری حداکثری از فضای حیاط را به انجام برسانید.

طراحی فضای سبز پشت بام

در پلان فضای سبز پشت بام، باید حتما به نکات مهمی چون لزوم انتخاب گل و گیاهانی که قدرت مقاومت در برابر تابش مستقیم نور خورشید و درجه دمای بالاتر را داشته باشند، دقت کنید. این البته در مناطق جغرافیایی می تواند متفاوت باشد؛ اما به هر ترتیب در پشت بام میزان دریافت نور و حرارت بیشتری خواهیم داشت. همین طور به دلیل شرایط سخت تر رسیدگی به گیاهان در پشت بام، بهتر است به سراغ گل و گیاهانی بروید که نیازهای رسیدگی کمتری داشته باشند.
به همین شکل استفاده از چمن های مصنوعی در فضای سبز پشت بام ها بسیار رواج داشته و رسیدگی و نگهداری را به مراتب ساده تر خواهد ساخت.

هزینه طراحی فضای سبز

هزینه طراحی فضای سبز مطابق با نوع گل و گیاهانی که قصد خرید و کشت آن ها در فضای مد نظر خود را دارید و همین طور سبک طراحی و تجهیزاتی که به این مساحت اضافه خواهید کرد، در ارتباط مستقیم خواهد بود.
در صورتی که بخواهید هزینه را به حداقل برسانید، باید در پلان فضای سبز، تمام جزئیات را در نظر آورده و برای همه چیز از قبل برنامه ریزی داشته باشید. به این شکل موفق خواهید شد تا ضمن پیشبرد امر طراحی فضای سبز در محدوده زمانی مشخص، بهترین کنترل و مدیریت بر هزینه ها را داشته باشید.

طراحی فضای سبز اصفهان

با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و آب و هوایی اصفهان، بهترین تصمیم جهت خرید گل و گیاهان مختلف و همین طور محوطه سازی را پیاده سازی کرد. به طور معمول محوطه های فضای سبز در شهر اصفهان با وسعت بیشتری همراه بوده و این کمک می کند تا بتوان بهترین برنامه ریزی برای ایجاد چنین فضایی را در پلان اولیه آورد و پس از آن با سپردن به تیم پیمانکاری، بهترین نتیجه را در زمان و هزینه به دست آورد.

طراحی فضای سبز ویلا در مشهد

با توجه به آب و هوای خاص شهر مشهد، نقشه فضای سبز ویلا در مشهد نیز باید مطابق با آن برنامه ریزی و اجرا شود.توصیه می کنیم که انتخاب گل و گیاهان را پس از بررسی و دریافت مشاوره تخصصی، مطابق با آن انتخاب کنید. همین طور لازم است که برای تعبیه تجهیزات نیز از سبک ویلاسازی تبعیت کرده و تناسب موزونی میان فضای سبز ویلایی و عمارت آن داشته باشید.

نگهداری فضای سبز

با طراحی و اجرای فضای سبز، تنها 50 درصد از مسیر را رفته اید؛ نگهداری فضای سبز، باقی راهی است که برای حفظ زیبایی و طراوت محوطه بیرونی خود، پیش رو دارید. به همین منظور در این بخش، نکاتی را راجع به نحوه نگهداری از فضاهای سبز ارائه می کنیم:

 1. با طراحی یک سیستم آبیاری مکانیزه، فضای سبز خود را در فواصل زمانی منظم و به صورت اصولی آبیاری کنید.
 2. ترکیب کودهای مختلف و تزریق آن ها به بستر خاک، موجب طراوت و سرسبزی محل زندگی شما می شود.
 3. می توانید با نصب یک مخزن در مسیر لوله کشی استخر، از آب آن برای آبیاری فضای سبز استفاده کنید.
 4. استفاده از آفت کش ها و سموم برای دفع آفات و حشرات علی الخصوص در مناطق پر بارش و مرطوب ضروری است.
 5. شاخ و برگ درختان را در فصول مناسب هرس کنید.
 6. با استفاده از ماشین چمن زنی، چمن محوطه را مرتب و کوتاه نگه دارید.
 7. از بازی و رفت و آمد بر روی فضای چمن کاری خودداری نمایید.
 8. در صورت داشتن حیوانات خانگی، از ورود آن ها به محوطه چمن کاری و گلکاری شده جلوگیری نمایید. این کار را می توانید با نصب حصار انجام دهید.

با رعایت تمامی نکات بالا، می تواند فضای سبز خود را با طراوت و سرسبز نگه دارید.

شرکت طراحی فضای سبز

با ارائه کلیه توضیحاتی که تا به اینجای کار مطالعه فرمودید، حتما متوجه شدید که طراحی فضای سبز امری تخصصی است و باید توسط افرادی با تجربه کاری مفید در این زمینه انجام شود. مجموعه تهران گاردن با ارائه خدماتی جامع در حوزه طراحی فضای سبز ویلا، محوطه سازی باغ، طراحی شهرک ویلایی و طراحی روف گاردن، آماده ارائه پکیج خدماتی خود به شما در هر کجای ایران عزیز است. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان با یک تیم متخصص و بازدید حضوری از محل پروژه، با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما در بخش پشتیبانی، پاسخگوی سوالات شما مشتریان عزیز در خصوص خدمات طراحی فضای سبز باشند.

سوالات پرتکرار 

 1. طراحی فضای سبز باغچه تابع چه قوانینی است؟

لازم است که حتما نهایت بهره برداری از محوطه باغچه را برده و در صورتی که فضای باغچه محدود و کوچک است، به جای کاشت درختان تنومند، به کاشت نهال و بوته هایی که ارتفاع کمتری داشته باشند، قناعت کنید.

 1. طراحی فضای سبز تالارها باید چگونه باشد؟

فضای سبز تالارها، با ساختار تزئینی باید همراه باشد تا علاوه بر به دست آوردن یک محیط سرسبز، بتوان از گیاهان تزئینی برای زیباسازی محیط جهت برگزاری جشن ها نیز بهره برد.

 1. قواعد طراحی فضای سبز شهری چیست؟

در فضای سبز شهری، نیازمند کاشت گل و گیاهانی هستیم که کمترین میزان نگهداری را نیاز داشته و بتوان در وسعت شهری، به صورت دراز مدت از سرسبزی آن ها بهره برد. اگر چه در طراحی فضای سبز شهری نیز رسیدگی و نظارت و نگهداری بر فضای سبز صورت می گیرد، اما با توجه به شرایط خاص، معمولا از گیاهانی استفاده می شود که در رده بندی، نیاز کمتری به نگه داری و هرس داشته باشند.

سخن پایانی

برای اجرای طراحی فضای سبز در تهران باید مراحل اندازه گیری محیط، تعبیه مسیر و تجهیزات آبیاری قطره ای، نیمکت گذاری، انتخاب بذر و نهال، کاشت و نگهداری صورت بگیرد. این مراحل را می توان به شکلی کاملا حرفه ای انجام داده و جلوه ای متفاوت و منحصر به فرد به دست آورد. شما چه ایده هایی در این زمینه دارید؟

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر به بخش تصاویر سه  بعدی در منوی سایت مراجعه کنید.

معرفی دو نرم افزار طراحی فضای سبز :

نرم افزار طراحی فضای سبز Lumion :

نرم افزار طراحی فضای سبز ویلا Lumion یکی از بهترین نرم افزارهای سه‌ بعدی طراحی فضای سبز است که برای طراحی و شبیه ‌سازی محوطه‌ های سه ‌بعدی استفاده می ‌شود. با استفاده از این نرم افزار، می‌توانید با کمترین تلاش و زمان، مدل‌ های سه ‌بعدی واقع‌ گرایانه و زیبا از طراحی فضای سبز خود را ایجاد کنید. این نرم افزار به شما امکان می‌ دهد تا با استفاده از ابزارهای متعدد آن، مانند ابزار شیء، ابزار مواد، ابزار نورپردازی و…، محوطه ‌ی خود را به شکل دقیق و با جزئیات طراحی کنید. در این نرم افزار می ‌توانید انواع پوشش ‌های سطح زمین، درختان، گیاهان، آبنما‌ها و سایر المان ‌های طراحی فضای سبز را به راحتی اضافه کنید و با استفاده از ابزارهای شبیه ‌سازی، مدل ‌های طراحی شده را به شکل متحرک و با واقع‌ گرایی بالا نمایش دهید. از دیگر قابلیت‌ های این نرم افزار می ‌توان به امکان افزودن افکت ‌های صوتی و تصویری به مدل‌ های سه ‌بعدی، ایجاد انیمیشن ‌های سه‌ بعدی، و امکان به اشتراک گذاری مدل‌ های سه ‌بعدی با دیگران از طریق اینترنت اشاره کرد. به دلیل اینکه لومیون یک نرم افزار ریل تایم است در لحظه هر تغییر دهید قابل رویت است. در بخش کتابخانه این نرم افزار تنوع بالایی از آبجکت های گیاهی موجود است. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این نرم افزار در طراحی، استفاده از گرافیک خود سیستم است و به همین دلیل وقتی یک محوطه بزرگ را طراحی می کنیم رندرها سنگین نمی شود و راحت فایل خروجی داده می شود برخلاف نرم افزارهای دیگر که ممکن است به خاطر پوشش گیاهی بالا سیستم کند شود. در نهایت یادگیری Lumion خیلی راحت است ولی باید با تجربه و انجام کار عملی حرفه ای شد.

نرم افزار طراحی فضای سبز SketchUp :

نرم افزار SketchUp یکی از بهترین نرم افزارهای مدلسازی سه ‌بعدی است که به وسیله آن می ‌توانید مدل ‌های سه ‌بعدی از ساختمان ‌ها، طراحی داخلی، فضای سبز و … را طراحی کنید. با استفاده از این نرم افزار می ‌توانید به راحتی طرح ‌های محوطه‌ سازی خود را ایجاد کنید و آن ‌ها را با استفاده از ابزارهای گوناگون بهینه ‌سازی و شخصی‌ سازی کنید. این نرم افزار به شما امکان می‌ دهد تا با استفاده از ابزارهای طراحی مختلف، مانند ابزار لاین، ابزار دایره، ابزار مستطیل و… فضای سبز خود را به شکل دقیق و با جزئیات طراحی کنید. همچنین با استفاده از ابزارهای دیگری مانند ابزار تریم، ابزار انتخاب و دستکش، می‌ توانید طرح خود را بهینه سازی کرده و به صورت دقیق ‌تری طراحی کنید. از دیگر قابلیت‌ های این نرم افزار می ‌توان به امکانات مختلفی مانند ایجاد نمای سه ‌بعدی، ایجاد مدل‌ های واقع ‌گرایانه، ایجاد انیمیشن‌ های سه ‌بعدی و … اشاره کرد که برای طراحی فضای سبز سه ‌بعدی بسیار کارآمد هستند.

4.9/5 - (1025 امتیاز)
در این مطلب خواهید آموخت : نمایش

27 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • آواتار محمد ضرابی
  محمد ضرابی

  سلام وقتتون بخیر آقا ویلای من تو لواسان. می‌خوام حیاطشو برام طراحی فضای سبز انجام بدین .
  من دنبال طراحی مدرن هستم و می خوام واقعا یه فضای لاکچری بسازم

  پاسخ
 • آواتار حمید امیری
  حمید امیری

  وقت بخیر می خواستم بدونم که شما طراحی فضای سبز آپارتمان هم انجام میدین ؟ می خوام فضای سبز محوطه رو طراحی کنید

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   بله صد در صد انجام میدیم با شماره 09124020109 تماس بگیرید.

   پاسخ
 • آواتار محسن قاسمی
  محسن قاسمی

  سلام طراحی فضای سبز یک محوطه ی ۱۰۰۰ متری توی کردان تقریبا چقد میشه هزینه اش؟

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام هزینه ها به آیتم های مختلفی بستگی داره . تماس بگیرید تا هماهنگ شیم.

   پاسخ
 • آواتار محمود نادری
  محمود نادری

  سلام هزینه ی طراحی فضای سبز یک محوطه ۲۰۰۰ متری تقریبا چقد میشه ؟ و اگه ممکنه هماهنگی انجام بدین که برای بازدید تشریف بیارین

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام لطفا با کارشناسامون تماس بگیرین تا راهنماییتون کنن..

   پاسخ
 • آواتار کامیار ابراهیمی
  کامیار ابراهیمی

  سلام شما طراحی فضای سبز پشت بام آپارتمان رو هم انجام میدین . ما توی الهیه هستیم چطوری میتونم هماهنگی کنم برای بازدید؟

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   بله نمونه کاراهای روف گاردن رو داخل سایت ببینید. برای هماهنگی با شماره های سایت تماس بگیرید.

   پاسخ
 • آواتار محمد حیدری
  محمد حیدری

  سلام آقا طراحی فضای سبز مدرن توی دماوند می خوام انجام بدم چطوری باهاتون هماهنگ شم؟

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   برای هماهنگی با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

   پاسخ
 • آواتار امین پیوند
  امین پیوند

  سلام من می خوام طراحی فضای سبز کلاسیک برای خونه ویلایی توی لواسان انجام بدم . می خواستم بدونم شما طراحی رو انجام میدین

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام بله ما طراحی سه بعدی براتون انجام میدیم که با تمام ابعاد کار اشنا بشین

   پاسخ
 • آواتار امیر رضا راشد
  امیر رضا راشد

  طراحی فضای سبز تراس و اجراش چند روز طول میکشه و اینکه ما برای استارت کار چه مقدماتی باید انجام بدیم

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام بله. بستگی داره اول باید بازدید انجام بشه

   پاسخ
 • آواتار مریم نادری
  مریم نادری

  واقعا کارتون حرفه ای و خیلی مشتاقم باهاتون کار کنم

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   ممنون. خوشحالیم که راضی بودین

   پاسخ
 • آواتار علیرضا افضلی
  علیرضا افضلی

  شما بهترین گروه طراح فضای سبز هستید اینو واقعا بدون تعارف میگم خدمتتون

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   رضایت شما باعث افتخار و بزرگ ترین هدف مجموعه ماست.

   پاسخ
 • آواتار فرهاد قاسمی
  فرهاد قاسمی

  سلام من یه عکس فضای سبز ویلا داشتم می خواستم ببینم اگه بشه اینو برام اجرا کنید.

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   بله حتما عکس مورد نظرتونو برامون از طریق واتساپ ارسال کنید

   پاسخ
 • آواتار پیمان خدابخشی
  پیمان خدابخشی

  به جرات می تونم بگم بهترین طراح فضای سبز در تهران مجموعه تهران گاردن هستش .

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام ممنون از حسن انتخابتون همکاری با شما باعث افتخار ماست

   پاسخ
 • آواتار امیرطاها کردی
  امیرطاها کردی

  سلام طراحی بلوار فضای سبز هم انجام میدین برای بلوار شهرک میخواستم.

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام بله انجام میدیم جهت هماهنگی طرح موردنظرتونو بفرستین تا بررسی بشه

   پاسخ
 • آواتار ایلیا مرادی
  ایلیا مرادی

  سلام قربان شما کار رو تو ابعاد کوچیک در حد زمین 500 متری هم انجام میدین؟ می خواستم ببینم طراحی فضای کوچک در ابعاد 500 متر چقد حدودا هزینه و لازم نیاز داره ؟

  پاسخ
  • آواتار TehranLandscaping
   TehranLandscaping

   سلام بزرگوار بله مشکلی نیست فقط برای محاسبه هزینه بایید کارشناسامون در محل حاضر بشن یا اینکه تماس بگیرین تا بتونیم قیمت دقیق تر رو اعلام کنیم خدمتتون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید