ساخت استخر و نکات مربوط به آن

ساخت استخر یکی از مراحل طراحی و اجرای فضای سبز است که می توان به وسیله آن جلوه و حال و هوای به مراتب جذاب تری به یک محوطه سرسبز بخشید. غالبا ساخت استخر در محوطه سازی ویلا جای دارد و در صورتی که فضای کافی برای ایجاد آن وجود داشته باشد، از این فاکتور برای زیباسازی و به علاوه داشتن کاربری تفریحی و خاص آن در ویلاها استفاده می شود. به جز آن استخر در فضای پارکی، محوطه های سرسبز شهری و غیره نیز به علاوه تعبیه فواره در آن، کاملا مناسب به نظر می رسد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی نزدیک تر به این موضوع داشته باشیم.

طراحی استخر

مراحل ساخت استخر

برآورد فضا

برای ساخت استخر ابتدا باید برآورد درستی از فضای تحت اختیار داشته باشیم. بدیهی است که نمی توانیم و به واقع مناسب نیست که 80 درصد از مساحت فضای در اختیار را به ساخت استخر اختصاص دهیم. لازم است که یک همگونی و تناسب قابل دفاعی در فضابخشی به استخر و سایر المان های فضای سبز وجود داشته باشد. بنابراین پس از اندازه گیری درست مساحت در اختیار، سایز و ابعاد استخر نیز تعیین می شود.

طراحی نقشه و سنجش کیفیت خاک

پس از آن نقشه استخر باید به صورت سه بعدی طراحی شده و شکل و قالب، عمق و غیره آن تعیین گردد. موضوع مهم دیگر، سنجش استقامت خاک است. توجه داشته باشید که در مکان ایجاد استخر، نیازمند خاک با استقامت و کیفیت تراکم بالا هستیم تا بتوان از ایجاد استخر روی آن، اطمینان خاطر داشت. بدیهی است که تعبیه استخر در جایی با خاک ضعیف، با شکست روبرو شده و به هیچ وجه نباید چنین ریسکی را متحمل شد.

تعیین جنس و سایز لوله ها و اتصالات

پس از پشت سر گذاشتن این مراحل و اطمینان از وضعیت خاک و ایجاد نقشه ابتدایی استخر، نوبت به انتخاب و تعیین جنس لوله ها و همین طور سایز مورد نیاز برای آن ها می رسد. در نظر داشته باشید که تمام این انتخاب ها بر طبق شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی صورت می گیرد و لازم است که حتما اتصالات نیز مطابق با این موضوع، خریداری شود. در غیر این صورت و عدم سازگاری لوله ها و اتصالات با شرایط آب و هوایی، در صورت گرمای زیاد یا برودت هوا، با مشکلات جدی در عملکرد لوله ها و مسیرهای رفت و برگشت آب در استخرها روبرو خواهیم بود.

تعیین سایز میلگردها

پس از سنجش مقاومت بتن و تعیین سطح مقاومت آن، باید سایز میلگردها نیز مشخص شود. این مورد لازم است که حتما به وسیله متخصص ساخت استخر انجام شود، زیرا کمترین اشتباهی در انتخاب و خرید، کل پروژه را با شکست روبرو خواهد ساخت. اندازه گیری و تعیین سایز و ابعاد در این مرحله و در مرحله خرید لوله ها و اتصالات، فوق العاده اهمیت دارد و نیازمند مهارت و تجربه کافی است.

گودبرداری

اکنون که تمام این مراحل را طی کرده باشید، نوبت به گودبرداری مساحت تعیین شده جهت احداث و ساخت استخر می رسد. ابتدا دورتادور محل ایجاد استخر، علامت گذاری شده و سپس گودبرداری انجام می شود. گودبرداری باید به شکل حرفه ای انجام شده و خاک نواحی اطراف محل ایجاد استخر، دچار کمترین مشکلی نشود. غالبا انجام گودبرداری به وسیله لودر انجام خواهد شد. با گودبرداری توسط لودر، محل استخر، به درستی خالی شده و البته انجام این کار به اندازه و در تناسب با عمقی که برای استخر در نظر گرفته شده است، همراه خواهد بود.

هموارسازی کف و دیواره های استخر

سپس لازم است که کف استخر، به خوبی هموارسازی شود. هموارسازی از مراحل بسیار بااهمیت ساخت استخر است که باید به دقت و مهارت بالا انجام پذیرد تا پس از تکمیل استخر، هیچ گونه ناهمواری در کف استخر نداشته باشیم. به همین ترتیب صاف و هموارسازی دیواره های استخر نیز اهمیت دارد. باید هر چهار سمت دیواره های استخر، کاملا صاف و هموار گردد. در بعضی مواقع دیواره استخر به صورت یکپارچه بوده و در برخی مواقع این دیواره به شکل دو پله ای دیده می شود. به هر ترتیب لازم است که هر پله از آن، کاملا صاف شده و کمترین برجستگی یا فرورفتگی نداشته باشد.

آجر چینی استخر

در مرحله بعد از صاف و هموار کردن دیواره های استخر، نوبت به آجر چینی می رسد. این مرحله باید به وسیله استادکار انجام شده و آجرچینی در هر گام با نظم و کیفیت بالا صورت پذیرد. پس از آن که تمامی سطوح و دیوارهای استخر، آجرچینی شد؛ نوبت به آرماتور بندی می رسد که این مرحله نیز باید به خوبی محاسبه شده و با دقت بالا انجام پذیرد. در آرماتوربندی میلگرد را به صورت تار و پود در هم قرار داده و روی آن ها بتن ریزی انجام می شود که این بدنه استخر را تشکیل خواهد داد. دقت داشته باشید که بتن ریزی در مرحله آرماتوربندی باید به شکلی مرغوب و با کیفیت انجام پذیرد تا استحکام استخر در طول زمان حفظ شده و به هیچ وجه مشکلی در دیواره های آن صورت نگیرد.

عایق کاری و آب بندی

پس از آرماتوربندی و لوله گذاری که معمولا با لوله های یو پی وی سی انجام می شود، به عایق کاری و آب بندی استخر می رسیم. غالبا چسب بتن برای عایق کاری و آب بندی استخر مورد استفاده قرار می گیرد و باید این عایق بندی به شکلی انجام شود که کمترین ریسکی بابت نفوذ آب وجود نداشته باشد. با در نظر گرفتن ساختار استخر و ماهیت آن، جریان آب همیشه وجود دارد و کمترین نقصی در آب بندی و عایق کاری، مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد.

سرامیک و کاشی کاری

پس از انجام عایق بندی، نوبت به سرامیک یا کاشی کاری کف و دیواره های استخر می رسد. بسته به این که چه طرح و نقشی را برای استخر در نظر گرفته باشید، نوع کاشی یا سرامیک تعیین شده و در این گام در کف و دیواره ها با نظم و زیبایی تعبیه خواهد شد. معمولا از کاشی یا سرامیک های رنگ آبی و سرمه ای برای کاشی کاری استخر استفاده می شود تا بازتاب آن ها، رنگ آبی دریا را تداعی کند. با این همه این چیزی سلیقه ای است و می توانید بسته به سلیقه و دکوراسیون محوطه، نسبت به انتخاب آن ها اقدام کنید.

نورپردازی

در پایان نیز نورپردازی استخر مورد توجه قرار می گیرد. استفاده از چراغ های ال ای دی یا فانوس های ایستاده کنار استخر، می تواند نور مورد نیاز را تامین سازد. از آن جایی که نورپردازی محوطه فضاسازی شده در مراحل اجرای فضای سبز قرار دارد، باید این نورپردازی استخر نیز به نوعی با آن تلفیق شده و در نهایت یک کار مشترک و همگون به نقطه اجرا برسد. بدیهی است که نورپردازی استخر باید به صورت متمرکز انجام شده و این بخش از فضا، به شکلی خاص نورپردازی شود.

در نظر داشته باشید که ایمن سازی استخر نیز این روزها مورد توجه و اهمیت زیادی قرار دارد. به ویژه با در نظر گرفتن احتمال تردد کودکان، بهتر است و توصیه می شود که دور تا دور استخر (با حفظ یک فاصله)، حصار کشی یا بلوک چینی صورت پذیرد.

مزایای ساخت استخر کدامند؟
اگر چه ساخت استخر چیزی رایج در محیط های فضای سبز ویلایی به نظر می رسد، اما به یاد داشته باشید که مزایای ساخت استخر همچنان در جای خود باقی است.
مزایای ساخت استخر را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
جلوه بخشیدن و زیبایی بصری فضای سبز
با اضافه کردن استخر به یک فضای سبز، جلوه آن به مراتب بیشتر خواهد شد. به واقع ترکیب سبزی و آبی، زیبایی گیاهان و زلالی آب در کنار یکدیگر پارادوکس طبیعی عالی را ایجاد کرده و می توانید از این طریق بار جذابیت محیط فضای سبز در اختیار خود را به مراتب بالاتر ببرید. چنین چیزی با اضافه کردن یک فواره، آب نما و مانند آن ها به مراتب بیشتر خواهد بود.
ایجاد نشاط به دلیل حضور آب
هر شکلی از آب در یک محیط باز، می تواند طراوت و نشاط به مراتب بیشتری را به وجود بیاورد. در صورتی که در حال طراحی فضای سبز محوطه ویلا هستید، حتما اضافه کردن حتی یک استخر کوچک یا تعبیه یک آب نما و چیزی شبیه به آن، گزینه ای عالی برای ایجاد نشاط و حیات بیشتر خواهد بود. این موجب می شود تا طراوت آب به اتمسفر محیط وارد شده و جذابیت بالاتری خلق کند.
طراحی فضای سبز نیازمند چنین چیزی است و باید حتما به جز کاشت گل و گیاهان مختلف، به این فاکتورهای اضافی نیز توجه شود.
محیط شاد برای بازی کودکان
استخر کودکان چیزی است که می توان روزهای تابستانی آن ها را شاد و پر از لحظات جذاب و هیجان انگیز سازد. اگر محوطه فضای سبز ویلایی را طراحی و اجرا می کنید، حتما فضایی برای بازی کودکان در نظر گرفته و چنین محیط شادی را فراهم سازید.

سخن پایانی

برای ساخت استخر می توان ایده های بسیاری داشته و مدل های مختلفی برای آن در نظر گرفت. شما چه ایده هایی برای ایجاد یک استخر در فضای سبز و منحصر به فرد جلوه دادن آن دارید؟

فهرست