مراحل طراحی و اجرای فضای سبز بکر + توضیحات

طراحی و اجرای فضای سبز دو مقوله پیوسته و در عین حال جدا از هم هستند که باید در گام های مختلفی، از نقطه صفر به 100 برسند. بدیهی است که در صورت اجرای صحیح هر یک از این دو مرحله، می توان در نهایت پروژه ای موفق را به انتها رساند. تهران گاردن در زمینه طراحی فضای سبز و اجرای مدرنیزه شده آن، پیشگام بوده و پروژه های شهری و خصوصی را در کارنامه خود دارد.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم طراحی و اجرای فضای سبز شامل چه مراحل و گام هایی است.

مراحل طراحی و اجرای فضای سبز

طراحی و اجرای فضای سبز را می توان به دو بخش عمده طراحی فضای سبز و اجرای فضای سبز، بخش بندی کرد.

مرحله طراحی فضای سبز

در طراحی فضای سبز مراحل چون اندازه گیری، سنجی پتانسیل های محیطی، تعیین نقشه و جایگاه بذر و نهال ها، تعیین نقشه سیستم آبیاری، طراحی نورپردازی و … را پیش رو خواهیم داشت که هر یک در نوع خود کاملا حائز اهمیت و تعیین کننده نتیجه کار هستند. در صورتی که هر یک از این بخش ها به درستی انجام نشود، نتیجه کار علی رغم هزینه های زیاد، منفی خواهد بود.

در طراحی فضای سبز باید ابتدا مساحت فضایی که قصد ایجاد فضای سبز در آن داریم، به خوبی اندازه گیری شود. حال این که چنین فضایی مربوط به یک میدان شهری بوده یا یک پارک محلی باشد تا این که یک فضای سبز ویلایی یا باغچه ای کوچک باشد، تفاوتی نخواهد کرد. به هر صورت نیازمند یک اندازه گیری اصولی و اولیه هستیم.

پس از آن در گام بعدی، پتانسیل های منطقه در نظر گرفته می شود. شرایط جغرافیایی، میزان بارش، میزان تابش نور خورشید، وضعیت خاک و … تعیین کننده بذر و نهال هایی خواهند بود که در فضای سبز کاشته می شوند. تنها در این صورت می توان از دوام مناسب و طول عمر استاندارد گل و گیاهان کاشته شده، اطمینان داشت. بدترین کار این است که بدون مطالعه نخستین، بذر و نهال هایی انتخاب شده و بی علم به کاشت آن ها بپردازیم. در این صورت ممکن است برای مدت کوتاهی جلوه مورد نظر خود را در فضای سبز ایجاد شده، داشته باشید؛ اما ظرف مدتی کوتاه به دلیل عدم تناسب جغرافیایی و شرایط محیطی با گل و گیاهان کاشته شده، با پژمردگی و از بین رفتن آن ها به هر نوعی، روبرو خواهیم شد.

در گام بعدی باید به سیستم آبیاری فضای سبز پرداخته شود. این سیستم آبیاری باید به طور کامل در طراحی فضای سبز جای گرفته و به خوبی بدانیم که روی نقشه قرار است در کدام بخش ها خروجی آب به صورت قطره چکانی یا فواره ای داشته باشیم. این چیزی است که پس از طراحی نقشه گل و گیاهان باید به آن پرداخت شود و به تعویق انداختن آن، اصول کار را برهم خواهد ریخت. به یاد داشته باشید که بسته به نوع گیاهان و میزان آبیاری مناسب هر یک که در تخصص تیم های باغداری است، شکل آبیاری محیط سبز تعیین خواهد شد. برخی از گیاهان به آبیاری جزئی و قطره چکانی نیاز دارند که سیستم آبیاری قطره ای مناسب آن هاست و برخی دیگر به آبیاری بیشتر و فواره ای احتیاج خواهند داشت. از این روی پس از طراحی نوع گل و گیاهان و منطقه قرارگیری آن ها، نقشه آبیاری فضای سبز نیز طراحی می شود.

در مراحل بعدی تعیین مسیر پیاده روی، محل قرارگیری نیمکت ها (در صورت وجود) و … روی نقشه فضای سبز خواهند آمد.

نورپردازی فاکتور مهم دیگری است که در هر دو مرحله طراحی و اجرای فضای سبز ظاهر می شود. شما باید این موضوع را در طراحی خود لحاظ کرده و در بخش اجرا نیز به صورت کاملا تخصصی به آن بپردازید. در حقیقت اگر قرار باشد این فضای سبز در شب جلوه خود را داشته و ضمنا در مکان هایی چون ویلاها، تالارها و غیره نیز کاربری متناسب داشته باشد، باید حتما به طراحی نورپردازی آن، به صورت ویژه و حرفه ای پرداخته شود.

در نهایت به مرحله اجرای فضای سبز وارد می شویم:

مرحله اجرای فضای سبز

اجرای فضای سبز لازم است که طبق الگوی طراحی پیش رفته و مرحله به مرحله نسبت به گام های آن، اقدامات لازم صورت بگیرد. در صورتی که در هر مرحله از اجرای فضای سبز با مشکلاتی روبرو شدیم، امکان بازنگری در طرح اولیه و اعمال برخی تغییرات وجود خواهد داشت. اما باز این تغییرات باید به شکلی انجام بگیرد که به دیگر بخش های طراحی فضای سبز صدمه نزده و ساختار فضا را حفظ کنند.

به طور مثال اگر به هر دلیلی مایل به تعویض یک بذر و نهال با گونه ای دیگر هستید، باید ضمن انجام این کار سازگاری آن با گل و گیاهان دیگر و نیز سیستم آبیاری که طراحی شده است را در نظر داشته باشید. این هرگز چیزی نیست که بتوان به صورت یکجانبه نسبت به آن تصمیم گرفت. همان طور که احتمالا می دانید برخی از گل و گیاهان دارای سازگاری مناسبی حین قرارگیری کنار یکدیگر نبوده و به هر ترتیب از آبیاری گرفته تا دریافت نور و سایه انداختن روی هم، ناسازگاری ایجاد می کنند.

بنابراین تنها یک متخصص باغداری و کشاورزی می تواند سازگاری گل و گیاهان کنار یکدیگر را تخمین زده و ترتیب مناسبی برای چیدمان آن ها در فضای سبز، لحاظ کند.

در گام بعدی از اجرای فضای سبز، نوبت به کاشت واقعی می رسد. در این گام باید عملیات کاشت به وسیله اشخاص و نیروهای کاملا حرفه ای و دارای تجربه کامل انجام شود. حتی بهترین بذر و نهال ها در صورت عدم کاشت صحیح، بهره وری لازم را نداشته و رشد و جلوه کافی را از خود نشان نخواهند داد. هرگز فریب سادگی کار را نخورده و خود شخصا نسبت به انجام مراحل کاشت اقدام نکنید. کاشت غیرحرفه ای و حتی کمی دور از استانداردهای لازم، باعث می شود که کلیه هزینه های شما بابت خرید بذر و نهال و آماده سازی خاک، به هدر رود.

پس از کاشت فضای سبز شامل گل و گیاهان، نهال و غیره، نوبت به رسیدگی به آن ها خواهد رسید. فراموش نکنید که کار همین جا تمام نشده و فضای سبز ایجاد شده نیازمند نگهداری و رسیدگی خواهد بود. رسیدگی به خاک، آبیاری صحیح، هرس، سمپاشی و … از نکاتی است که به فراخور نوع گل و گیاهان و شرایط جغرافیایی باید به آن ها پرداخته شود.

در طراحی و اجرای فضای سبز بکر، نیازمند رعایت اصولی هستیم که با کنار گذاشتن آن ها، موقعیت دست نخوردگی این فضا از بین رفته و دیگر نمی توان نام فضای سبز بکر را بر آن گذاشت. در چنین فضایی نیازمند استفاده از خاک کاملا حاصلخیز هستیم و در صورتی که خاک مشکلاتی داشته باشد، لازم است که حتما پیش از شروع ایجاد فضای سبز، خاک آن به خوبی بهینه شده و در صورتی نیاز موادی به آن اضافه شود. در یک فضای سبز بکر، باید همه چیز سرشار از طبیعت به نظر رسیده و مشکلات خاک می تواند در این زمینه، مسائل را تا حدود زیادی پیچیده کند. از این روی توصیه می شود که پیش از شروع کاشت گل و گیاهان و بذر و نهال های مختلف، حتما وضعیت خاک بررسی شده و در صورتی که لازم باشد، تقویت آن صورت بگیرد.

در اجرای فضای سبز بکر، نیازمند کاشت گیاهانی هستیم که از اصالت به مراتب بالاتری برخوردار باشند و معمولا به سراغ گل و گیاهان فانتزی نمی رویم. چنین فضایی باید به طور 100 درصدی طبیعی به نظر برسد و طراحی آن نیز لازم است که تابع چنین فاکتورهایی باشد. از این روی پیش از شروع ایجاد این فضا، لازم است که حتما نقشه و طراحی نخستین آن تحت بررسی قرار گرفته و اگر چیزی فانتزی یا مصنوعی در آن اضافه شده است، به طور حتم حذف گردد.

در طراحی و اجرای فضای سبز بکر، نیازمند ایجاد فضایی هستیم که به هر لحاظ سرشار از آرامش بوده و همین آرامش را با اجزای خود به اطرافیان انتقال دهد. به این شکل می توان گفت که در ساخت و ایجاد چنین فضایی، موفق عمل کرده و آن را مطابق با استانداردها طراحی و اجرا نموده ایم.

سخن پایانی

طراحی و اجرای فضای سبز نقش در نشاط و سلامت شهروندان داشته و حتی در یک خانواده نیز تضمین کننده سلامت روح اعضای آن خواهد بود. از این روی هرگز نباید از پتانسیل های محیط زندگی یا شهری، بابت ایجاد فضای سبز غافل شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]
فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.
ارتباط با ما از واتس آپ